Nieprzypadkowy zbieg okoliczności
film
Ten film opowiada o zaskakujących związkach osób i obrazów. Chodząc po muzeach mijamy spatynowane dzieła sztuki, portrety ludzi, którzy dawno odeszli i o których niewiele wiemy. Warto im się przyjrzeć, poznać ich życie, które bywało ciekawsze od literackiej fikcji. Warto też odczytać znaczenia symboli, które ukazują ich społeczną pozycję i dokonania.
Z wilanowskiej galerii wybraliśmy osiem osób, których losy splatają się w zadziwiający i ciekawy sposób. Opowieść o królu Michale Korybucie i jego żonie Eleonorze, o sekretarzu królewskim Antonim Szczuce, wielkim bogatym żarłoku Władysławie Dominiku Zasławskim i innych przybliża obyczaje szlacheckie, a także ciekawe momenty w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Polecane
Marcin Kazimierz Kątski (1636–1710), uczestnik bitwy wiedeńskiej
Żywot Marcina Kazimierza Kątskiego (Kąckiego, 1636–1710), herbu Brochwicz, był nie tylko długi, ale i niezwykle barwny, co zreasumował swego czasu …
Antoni Stanisław Szczuka (1654–1710), zaufany sekretarz Jana III Sobieskiego
Antoni Stanisław Szczuka herbu Grabie (1654–1710), „mąż w swoim czasie znakomity, staropolskiej cnoty, pan na Szczuczynie i Radzyniu” (Orgelbrand), znany …
Niefortunny wybór
19 czerwca 1669 r. zgromadzona na polu elekcyjnym na Woli szlachta, odrzucając obce kandydatury, jednogłośnie okrzyknęła królem „Piasta” Michała Korybuta …
Sympatyczna Habsburżanka na polskim tronie
Na tronie polsko – litewskim zasiadało w sumie osiem Habsburżanek, obdarzanych przez poddanych bądź rezerwą i uprzejmą obojętnością, bądź szacunkiem, …
„Tłuścioch wilanowski”: Władysław Dominik Ostrogski-Zasławski
Nie bez powodu portret Władysława Dominika Zasławskiego (ok. 1616-1656) eksponowany w pałacu wilanowskim posiada na blejtramie nalepkę z napisem Portrait …
Potocki Stanisław Kostka
Potocki Stanisław Kostka (1755-1821) – polityk, kolekcjoner, wolnomularz. Urodził się w Lublinie, w listopadzie 1755 roku. Był synem Eustachego Potockiego, …