Majowa Jutrzenka | wystawa strojów | do 29 lipca
aktualność
Prezentujemy wystawę kostiumów inspirowanych modą końca XVIII wieku, kiedy to mieszkańcami pałacu w Wilanowie byli Aleksandra z Lubomirskich Potocka oraz Stanisław Kostka Potocki. Hrabia Potocki należał do grona osób przygotowujących Konstytucję 3 Maja z 1791 r. i odegrał istotną rolę w jej uchwaleniu.
Kreacje wykonały studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie pod opieką dyr. artystycznej Agaty Manowskiej oraz Moniki Moskwy.
Suknie zostały zaprezentowane w teledyskach Polonez 3 Maja oraz Witaj Majowa Jutrzenko emitowanych w trakcie Nocy Muzeów 2021. Wystąpiły w nich debiutantki, uczestniczki programu edukacyjno-charytatywnego realizowanego przez Fundację im. Królowej Marii Kazimiery oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Program nawiązuje do przedwojennych form kształcenia młodych osób. Dziś podczas comiesięcznych pensji studentki z całej Polski zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne w życiu każdej kulturalnej kobiety. Program Debiutantki rozwija także społeczną wrażliwość oraz wychowuje w duchu empatii.
Kuratorka wystawy: Agnieszka Michalczyk
Autorki kostiumów: Małgorzata Bronka, Daria Czubowicz, Karolina Jarmuła, Aleksandra Kaczak, Aleksandra Krajewska, Julia Nykiel, Weronika Santarek, Zofia Smołka, Kalina Woźniak
Miejsce wystawy: gablota przy pałacowej szatni
Czas trwania wystawy: 17 czerwca – 29 lipca 2021
Wstęp: bilet do parku, czwartek bezpłatnie.
Współorganizatorzy:
Fundacja im. Marii Kazimiery, Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Polecane
Edukacja panien w dobie staropolskiej
W XVI i XVII wieku na ziemiach polskich następuje rozwój szkolnictwa. Młodzież męska miała do dyspozycji wiele możliwości kształcenia się, …
Słynne kobiety w Rzeczypospolitej XVIII wieku
„Słynne kobiety w Rzeczypospolitej XVIII wieku” to książka, która zrodziła się z pytania, jak prezentowała się kobieca sława, zanim epoka rozbiorów wyznaczyła paniom godną pozycję matek-Polek i Spartanek. Autorzy 23 studiów wykorzystują bogate opracowania i źródła, dzięki czemu nakreślone wizerunki odsłaniają mniej znane oblicza kobiet tej epoki.
Kobiety w kulturze staropolskiej
Repertuar ról społecznych i zawodowych przewidzianych dla płci pięknej z pewnością był inny niż dziś, często jednak po uważniejszym przyjrzeniu się okazuje się nie taki jednolity i wręcz... zaskakujący.
Złota klatka. Pozycja kobiety w czasach nowożytnych
Staropolski ideał wychowawczy dziewcząt był w zasadzie ponadstanowy. Zarówno szlachcianki, jak i mieszczanki chowane były na istoty uległe i bierne, …
Jedna noc z konstytucją
Stanisław Kostka Potocki - polityk, kolekcjoner, wolnomularz - cieszył się opinią wspaniałego mówcy i wybitnego znawcy sztuki. Szczególnie zasłużył się na polu edukacji; za jego ministerium powstało ponad 1200 szkół, a w Warszawie założono Instytut Głuchoniemych i Uniwersytet Warszawski. Potocki promował również (co było wówczas wielką nowością!) edukację dziewczynek.
Alegoria Konstytucji 3 Maja 1791 r.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą w świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) nowożytną ustawą zasadniczą ( Szlachecka …