Portret damy w czerni
film
Prezentujemy film o Aleksandrze Potockiej (1818-1892), zwanej po mężu Augustową; opiekunce Wilanowa, która restaurowała pałac i wraz z mężem ufundowała wilanowski kościół św. Anny, była opiekunką ubogich, fundatorką szpitala dziecięcego i propagatorką nowoczesnego rolnictwa, dostawała nawet liczne nagrody za rzadkie rośliny hodowane w ogrodach wilanowskich. Jej pracowitość i - co tu kryć - nadmierna surowość obyczajów stały się źródłem wielu anegdot, na przykład w opowieści o tym, dlaczego Polacy powinni jeść tylko śledzie... W naszym filmie przedstawiamy osobę, która nigdy nie była na pierwszym planie, ale to jej właśnie Wilanów zawdzięcza tak wiele. Życie "damy w czerni" miało wiele barw!
Polecane
Właściciele pałacu: Od króla do kustosza
Pałac w Wilanowie, piękne ogrody i budowle w parku, a także zgromadzone tu dzieła sztuki są zapisem historii. To miejsce …
Dzieje rezydencji
Nie od razu pałac zbudowano... Początkowo był skromnym dworem podmiejskim, letnią rezydencją rodziny Sobieskich. Z czasem stał się wspaniałą willą otoczoną ogrodami, której dekoracja podkreślała chwałę króla-zwycięzcy, jedynego polskiego monarchy, którego sława przekroczyła granice Rzeczypospolitej.
Potocka Aleksandra
Potocka Aleksandra (1818-1892) - wychowywana na dworze carskim przez ciotkę Zofię (1790-1879), która w 1840 wyjednała u Mikołaja I jej …
Hrabina Augustowa
Aleksandra Potocka, zwana Aleksandryną (1818–1892), urodziła się w Petersburgu jako jedyne dziecko Stanisława Septyma (syna Stanisława Szczęsnego), tajnego radcy, senatora …
Dyplom Towarzystwa Ogrodniczego Warszawskiego dla Natolina i Wilanowa
W skutek opinii Sędziów Wystawy Ogrodniczej [...] przyznanym został ogrodom Willanów i Natolin medal srebrny wielki za najlepszy dobór gruszek, …
August Potocki, właściciel Wilanowa
August Potocki (1806–1867), starszy syn Aleksandra i Anny z Tyszkiewiczów, wnuk Stanisława Kostki, z działów rodzinnych otrzymał klucz wilanowski, dobra …