„Rekonstrukcje ubiorów historycznych z XVII–XVIII w.” | wystawa
aktualność
Prezentowane stroje dają obraz mody panującej w XVII i XVIII w. wśród szlachty Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wystawa przybliża historyczne stroje i pozwala lepiej zrozumieć, ile osób zaangażowanych jest w wykonanie ich pełnych rekonstrukcji.
Dawniej, podobnie jak dzisiaj, każdy ubiór wymagał także odpowiednio dobranej bielizny i akcesoriów – biżuterii, pasków, torebek, rękawiczek, butów czy nakryć głowy. Do szytych przez krawca strojów konieczne były dodatki – koronki, pasmanteria, guziki, sprzączki. Każda rzecz wykonywana była przez rzemieślników, których nazwy i fach dziś często są już zapomniane.
Prezentowane na wystawie rekonstrukcje to przykłady prac zbiorowych, krojonych i szytych przez Elżbietę Dunin-Wąsowicz we współpracy z wieloma wytwórcami. Wykroje do strojów powstały na podstawie opracowanych naukowo zabytków. Użyte tkaniny to len, wełna i jedwab. Wszystkie prace zostały wykonane ręcznie.
Kuratorka wystawy – Elżbieta Dunin-Wąsowicz
Wystawa towarzyszy ekspozycji prac konkursowych z V edycji programu Wilanów dla Młodych Talentów – „Ubiory rekreacyjne i sportowe od XVIII do lat 30. XX w.” prezentowanej we wnętrzach Pałacu Wilanowskiego od 24 czerwca do 31 grudnia 2022 r. (kuratorka – Maria Zielińska).