W pracowni dawnego krawca | wykłady | 24 listopada
aktualność
Zapraszamy na cykl wykładów, w trakcie których przyjrzymy się bliżej nieodłącznej części codziennego życia – ubiorom.
Ten zmienny, poddający się modom element codzienności przede wszystkim pełnił funkcje użytkowe. Jednak odgrywał inną równie ważną rolę – był przejawem statusu i pozycji społecznej.
W trakcie wykładów przyjrzymy się ubiorom na dworach królewskich i magnackich. Naszą podróż zaczniemy od czasów króla Jana III.
Program wykładów:
24 listopada
Francuskie ekstrawagancje. Moda i obyczaje na dworze Marii Kazimiery
Prowadzenie: Monika Janisz
Dla kogo: dorośli
Gdzie: Domek Lanciego
Kiedy: godz. 14–16
Bilety: 20 zł (dostępne na miesiąc przed wykładem)
Minione
21 kwietnia
Rodzaje i kolory tkanin w XVII wieku | Prowadzenie: Ewa Orlińska-Mianowska
23 czerwca
Biżuteria i ozdoby ubioru w siedemnastowiecznej Polsce | Prowadzenie: Ewa Martyna
13 października
Ubiory polskie w XVII wieku | Prowadzenie: Anna Straszewska
Polecane
Ubiory rekreacyjne i sportowe od XVII do lat 30. XX wieku
To pierwsza na Polskim rynku wydawniczym publikacja, przedstawiająca historię wybranych dyscyplin sportowych i ubiorów przeznaczonych do uprawiania różnorodnych aktywności ruchowych oraz form rozrywki takich jak: jazda konna i polowania, golf, tenis, łucznictwo, szermierka, krykiet, zabawy na śniegu, jazda na łyżwach, wypoczynek na plaży, wycieczki rowerowe i automobilowe, ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk świadczących o przemianie obyczajów i mentalności społecznej.
Dziecko i jego świat. Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku
Publikacja jest dziełem popularnonaukowym, którego bogate tło historyczne wprowadza w klimat poszczególnych epok, ich obyczajów oraz niuansów modowych. Składają się na nią obszerne artykuły opatrzone przypisami, napisane przez pasjonatów i specjalistów w dziedzinie archeologii, historii sztuki i mody oraz kultury materialnej.
Ubiory na dworze króla Jana III
Haftowane szustokory, atłasowe żupany i wytworne suknie ożywiają i napełniają atmosferą epoki apartamenty królewskie, dając nam wyobrażenie o mieszkańcach pałacu i gościach, którzy bywali na dworze króla Jana III w Wilanowie. Odtworzone stroje historyczne i współczesne kreacje to efekt pracy uczniów i studentów, uczestników konkursu „Ubiory na dworze króla Jana III”.
Milusińscy w sukienkach, czyli ubiory chłopięce w XVII w.
Na portrecie jednorocznego królewicza Władysława Zygmunta Wazy pędzla Martina Kobera (1596 r.) ukazano modela w chłopięcym stroju uszytym zgodnie ze …
W kontuszu i peruce, czyli strój mieszany
Andrzej Frycz Modrzewski nie mógł wyjść ze zdziwienia, jak wielka różnorodność w strojach panowała za jego czasów – i to …
Strój Michała Korybuta
28 stycznia, trzeciego dnia obrad sejmu z 1672 roku, po skomplikowanych sporach proceduralnych izbie poselskiej udało się w końcu wybrać …