Warsztaty przyrodnicze
Gdzieś, wiadomo nawet dokładnie gdzie, jest park, w którym mieszkają guzikowe zwierzęta! Wyruszymy na wycieczkę, by spotkać się z nimi oko w oko! Biedronka, zimorodek, a może... bóbr? Kogo uda nam się spotkać? Sprawdźcie sami! Uzbrojeni w lupy i lornetki podpatrzycie zwyczaje tutejszych małych i dużych mieszkańców. Czerpiąc inspiracje z natury, stworzycie własne istotki, które ożywicie, nadając im niepowtarzalne imiona. Własnoręcznie wykonane maskotki powędrują z Wami do domów.
Król ogrodnik (4–9 lat)
– zajęcia odbywają się w ogrodach warzywnych koło Villi intraty
– zajęcia sezonowe (kwiecień–wrzesień)
Jakich narzędzi używali ogrodnicy króla Jana III? Czy praca w ogrodzie jest tylko miła, lekka i przyjemna? Zapraszamy do ogrodów pożytkowych, w których do dziś uprawia się XVII-wieczne rośliny z wilanowskich rabat. Odkryjmy tajniki ogrodnictwa w praktyce! Sprawdźmy, czy zwierzęta zamieszkujące ogrody pomagają ogrodnikom w ich uprawie? Gdzie rosną ziemniaki? Jakie części roślin są jadalne? Czy pomidor to tak naprawdę… jagoda? Przekonajcie się sami! Narzędzia w dłonie i do dzieła!
Spotkanie z wydrą Robakiem (4–9 lat)
– zajęcia odbywają się w ogrodach oraz w sali warsztatowej
Zapraszamy na spotkanie z sympatycznym zwierzątkiem króla Jana III! W jaki sposób Robak znalazł się na królewskim dworze? Czy był oswojony, a może znał jakieś sztuczki? Podczas zajęć poznamy jego historię. Nad przepięknym Jeziorem Wilanowskim odkryjemy tajemnice roślin i zwierząt wodnych. Przyjrzymy się zwyczajom wydr, nauczymy się rozpoznawać ich tropy i ślady. Wykonamy trójwymiarową kartę pop-up (7–9 lat) oraz pokolorujemy królewskiego pupila, narysujemy jego dom i poznanych w czasie zajęć przyjaciół (4–6 lat).
Tajemnice królewskich ogrodów (7–12 lat)
– gra terenowa w ogrodach
Jakie tajemnice skrywają ogrody króla Jana III? Odkryjemy je podczas gry terenowej! Wyposażeni w mapy i kompasy nauczymy się, jak z nich korzystać. Przeniesiemy się w czasie i rozwikłamy przyrodnicze zagadki. Jakie zwierzęta żyją tu obecnie, a jakie mieszkały u samego króla? Podczas zajęć, doskonaląc pracę w grupach, wspólnie odnajdziemy drewniane skrzynie i rozwikłamy szereg łamigłówek, które przybliżą nas do rozwiązania parkowych tajemnic. Bądźcie czujni!
Na tropie królewskiego pupila (7–14 lat)
– gra terenowa w ogrodach
– przy niesprzyjającej pogodzie zajęcia odbywają się w pałacu
Król Jan od rana chodzi markotny. Może coś mu dolega? Nic podobnego – jeden z jego najdroższych pupili zaginął! Weźcie mapę, kompasy i biegnijcie do ogrodów. Poczujcie się jak prawdziwi detektywi i wytropcie zgubę!
Podczas gry terenowej rozwiążecie zagadki zostawione przez tajemniczego uciekiniera! Harcował po muzeum z parkowymi przyjaciółmi, znajdźcie ich tropy i ślady. Czy to lis, czy może małpka? Gdzie się ukrył?! Wskazówki, które zostawił, pozwolą dotrzeć do celu i dowiedzieć się, kim był ukochany pupil króla Jana.
Pszczoły z wąsem (7–19 lat)
– zajęcia plenerowe w ogrodach i królewskiej pasiece
– zajęcia sezonowe (kwiecień–wrzesień)
Przekonajmy się, jak fascynujące może być życie pszczół! Kto sprawuje władzę w ulu? Czy pszczela królowa nosi koronę? Czy pasiaste owady mają wąsy? Czy jedynym pożytkiem z pracy pszczół jest miód? Zajrzymy do sześciokątnych komnat i przyjrzymy się temu, co się tam magazynuje. Dowiemy się, czym jest bartnictwo, i zgłębimy jego tajniki. A jeśli pogoda będzie nam sprzyjać, uzbrojeni w profesjonalny sprzęt pszczelarski wybierzemy się do pałacowej pasieki Ule Króla, aby stanąć oko w oko z rojem!
Prosimy o dostosowanie ubioru do pogody oraz charakteru zajęć, rekomendujemy zakryte buty oraz długie rękawy i nogawki.
Świat filtrującej dafni (10–14 lat)
– zajęcia odbywają się w ogrodach oraz w sali warsztatowej
– zajęcia sezonowe (kwiecień–wrzesień)
Czym zajmuje się limnolog? Czy w Jeziorze Wilanowskim można spotkać cyklopa? Czym są partenogeneza i cyklomorfoza? Zapraszamy na niesamowity warsztat poświęcony mikroorganizmom wodnym! Zaczerpniemy wody z jeziora i pod mikroskopem poznamy jego drobnych mieszkańców. Zgłębimy cykl życiowy rozwielitki oraz dowiemy się, dlaczego pełni tak ważną funkcję w ekosystemie. Wykonamy doświadczenia, dzięki którym odkryjemy właściwości fizykochemiczne wody.
Zajęcia polecane jako uzupełnienie wiedzy z zakresu ekosystemów wodnych.
Bilety:
t: 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9–16)
m: bilety@muzeum-wilanow.pl
Polecane
Wieści z parku - blog przyrodniczy
Kiedy najlepiej odwiedzić park w Wilanowie? Jesienią, gdy przybierze królewskie barwy złota i purpury? Zimą, gdy gościnnie z północy zawitają …
Lekcje przyrodnicze
W ramach lekcji przyrodniczych uczestnicy poznają tajemnice zwierząt i roślin parkowych, jak również mają okazję wykonać proste eksperymenty. Zajęcia odbywają się zarówno w plenerze, jak i w sali edukacyjnej.
Warsztaty historyczne
Służą pogłębieniu wiedzy w zakresie wybranego tematu. Odbywają się one w sposób stacjonarny (w wybranej sali lub w sezonie w namiocie edukacyjnym rozstawionym w parku lub w sali edukacyjnej w Wozowni). Zależnie od tematu wykorzystują też część ekspozycji muzealnej.
Lekcje historyczne
Zajęcia prowadzimy na wybranych częściach ekspozycji stałej w pałacu – zależnie od tematu lekcji. Lekcje muzealne są świetną i rekomendowaną alternatywą dla zwiedzania dla grup szkolnych w każdym wieku, podczas których poznajemy pałac pod wybranym kątem.
„Gdzie jest wydra?” – książka dla dzieci
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu niezwykle ciekawą i intrygującą książkę dla dzieci napisaną przez Dorotę Sidor, a wydaną przez wydawnictwo Dwie …