Widok Galerii Gotyckiej przy północnym skrzydle pałacu
karta katalogowa kolekcji
Widok Galerii Gotyckiej przy północnym skrzydle pałacu
Grafika
Vormser, rys., Lemaitre (Augustin Francois?), wyd.
Paryż
ok. 1840
papier; staloryt
9 x 14 cm
Wil.5548
Ten niewielki staloryt posiada znaczną wartość dokumentalną, ponieważ przedstawia Wilanów, którego dziś już nie ma. Chodzi o północną część pałacu, przy której na początku XIX wieku wniesiona została tzw. Galeria Gotycka. Był to gmach o malowniczo-sentymentalnym charakterze, z elementami "zaprojektowanych" zniszczeń i ruin, które wpisywały się w ówczesne dekorum - stosowności miejsca i jego funkcji. Celem wzniesionej Galerii była bowiem ekspozycjia zgromadzonej przez Stanisława Kostkę Potockiego i jego małżonkę, Aleksandrę, dzieł sztuki, a dokładnie zbiorów malarstwa europejskiego XVII i XVIII wieku. To na polecenie Stanisława Kostki architekt Christian Piotr Aigner sporządził plany neogotyckiego skrzydła, które wybudowane zostało w 1802 roku.
Galerię Gotycką całkowicie przekształcił Franciszek Maria Lanci w l. 1847-1848, z polecenia Augusta i Aleksandry Potockich, a więc wnuka Stanisława Kostki oraz jego małżonki. Wówczas, drugi trakt skrzydła północnego, otrzymał formy nawiązujące do architektury renesanowej. Wraz z szatą zewnętrzną zmianie uległ również układ wnętrz, które podzielone zostały na mniejsze przestrznie. Taki stan zachował się do dnia dzisiejszego.
Staloryt poochodzi z wydanej w 1840 r. w Paryżu książki pt. Pologne, autorstwa przebywającego na emigracji rodzimego pisarza, poety, urzędnika wojskowego - Karola Forstera. Praca stanowiła X tom bogato ilustrowanej serii zatytułowanej L'Universe Pittoresque. Oprócz widoku Galerii Gotyckiej, w tomie znalazł się jeszcze widok pałacu od strony wjazdu oraz portret jej pierwszego właściciela, króla Jana III.
Oba wizerunki dokumentują charakter rezydencji z czasów, kiedy jej właścicielem był Aleksander Potocki (1831-1845), syn Stanisława Kostki oraz ojciec Augusta.
Marta Gołąbek
Polecane
Właściciele pałacu: Od króla do kustosza
Pałac w Wilanowie, piękne ogrody i budowle w parku, a także zgromadzone tu dzieła sztuki są zapisem historii. To miejsce …
Historia konia - reprodukcje fotograficzne obrazów Józefa Brandta
Prezentowane tu fotografie dzieł Józefa Brandta zostały wydane w 1889 roku przez monachijskie wydawnictwo Photographische Union in München w albumie …
Portret konny Stanisława Kostki Potockiego
Napis na bibule: Le Comte Potocki (1781) | H.3,00. – L. 2,00 – T. – Gr. nat | APPARTIENT A …