UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Patrząc na zdjęcia Tomka Sikory w naszym nowym albumie, mamy wrażenie, że uczestniczymy w niezwykłej historii: raz jest to wiktoriańska powieść grozy, fotoreportaż, pejzaż, a kiedy indziej emocjonalny pamiętnik młodej damy. Tomek Sikora dzięki swojej wyjątkowej wrażliwości uczy jak szukać tego czego nie widać.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Najcenniejszy obraz kolekcji

film

Stanisław Kostka Potocki  łączył działalność publiczną i naukową, cieszył się też opinią wybitnego znawcy sztuki. Tworzył swoją kolekcję dzieł sztuki ze znawstwem i pasją, również dzięki pomocy żony Aleksandry, która od 1799 roku była właścicielką rezydencji wilanowskiej.
Potocki był jedną z pierwszych na świecie osób, które nie tylko podziwiały, ale i zaczęły badać sztukę. W jego zapiskach znajdujemy skopiowane sygnatury wielkich malarzy i porównanie ich dzieł pod kątem rysunku, kolorytu czy kompozycji. Fascynacja kulturą i sztuką antyczną skłoniła Stanisława Kostkę Potockiego do prowadzenia samodzielnych wykopalisk w poszukiwaniu dzieł starożytnych; w kolekcji wilanowskiej możemy oglądać starożytne wazy, które przywiózł z Italii.
W 1805 roku Stanisław Kostka Potocki (1755-1821) udostępnił publiczności zgromadzoną w Pałacu w Wilanowie kolekcję sztuki. Zgodnie z jego wolą było to muzeum otwarte dla wszystkich. Dzieła prezentujące najróżniejsze style i epoki historyczne miały służyć nie tylko edukacji artystycznej, ale również kształtować gusta estetyczne współczesnych Polaków.
W Muzeum Pałacu w Wilanowie wisi wielki portret konny Stanisława Kostki Potockiego namalowany przez Jacques'a-Louisa Davida, wybitnego malarza Rewolucji Francuskiej, a potem piewcy Napoleona. Zobacz film o tym portrecie, o arystokracie, rewolucjoniście, koniu i psie...

Podziel się:
Wykop Facebook
57_stanisław kostka potocki.jpg

Potocki Stanisław Kostka (artykuł, Silva Rerum)

Potocki Stanisław Kostka (1755-1821) – polityk, kolekcjoner, wolnomularz. Urodził się w Lublinie, w listopadzie 1755 roku. Był synem Eustachego Potockiego, …

katafalk_stanisława_kostki_potockiego.jpg

Katafalk Stanisława Kostki Potockiego (artykuł, Silva Rerum)

„Pan Stanisław Potocki, minister zawsze posądzający duchowieństwo o fanatyzm, nie pojmuję, z jakiej potrzeby i celu napisał w dwóch tomikach …

35_sztuka-graff1747.jpg

Portret Stanisława Kostki Potockiego (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Obok tego portretu nie można przejść obojętnie. Znakomity malarz niemiecki Anton Graff wykonał go w Karslsbadzie (Karlowe Wary), już wtedy popularnym uzdrowisku, w którym Stanisław Kostka Potocki był przejazdem podczas swojej podróży do Włoch.

top_maly_cunctis.jpg

Wszystkim wstęp wolny (film)

Stanisław Kostka Potocki tworzył swoją kolekcję ze znawstwem i pasją. Dobierał dzieła tak, by dały one wyobrażenie o wszystkich okresach i stylach na przestrzeni wieków. W 1805 roku otworzył muzeum w pałacu wilanowskim, dostępne dla wszystkich. Dzieła sztuki miały służyć nie tylko edukacji artystycznej, ale również kształtować gusta estetyczne współczesnych Polaków. Tak jest do dziś.

57_stanisław kostka potocki.jpg

Jedna noc z konstytucją (film)

Stanisław Kostka Potocki - polityk, kolekcjoner, wolnomularz - cieszył się opinią wspaniałego mówcy i wybitnego znawcy sztuki. Szczególnie zasłużył się na polu edukacji; za jego ministerium powstało ponad 1200 szkół, a w Warszawie założono Instytut Głuchoniemych i Uniwersytet Warszawski. Potocki promował również (co było wówczas wielką nowością!) edukację dziewczynek.

45_zrzut_wazy.jpg

Czytanie z waz antycznych (e-learning)

Kolekcja waz greckich Stanisława Kostki Potockiego to wspaniały zbiór malowanej ceramiki z okresu największego rozkwitu kultury starożytnej Grecji. Ta prezentacja …

quiz_duzy_zrzut_sobieski_potocki.jpg

Quiz wilanowski (multimedium)

Królów już nie ma w naszym kraju, za to królewski pałac w Wilanowie jest miejscem, gdzie królują opowieści. Przekonaj się o tym, wybierz postać z kolażu i odpowiedz na pytanie! W tym miejscu odkrywamy tajemnice mieszkańców pałacu wilanowskiego i ich pasje, o których nie mówią podręczniki szkolne. Warto poznać inne oblicze króla Jana III i zobaczyć, czym się zajmował, kiedy miał trochę wolnego czasu. Albo przekonać się, która z pięknych właścicielek królewskiej rezydencji była uzależnioną od mody salonową lwicą, a która twardą „rządziochą”. Rozwiązując quiz, idziesz miłą drogą do wiedzy...