nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad villam novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu będąc jedynym i najbardziej kompletnym rejestrem ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz krytyczny.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.

10 zielonych zasad. Poradnik dla rodziców odwiedzających ogrody

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Dziecko w ogrodach i parkach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Dlaczego w parku w Wilanowie nie można jeździć na hulajnodze, a rower trzeba zostawić przy kasie? Czy można podzielić się z łabędziem kanapką? Na ile blisko można zbratać się z wiewiórką i jak najlepiej ją karmić? Czy zamarznięte Jezioro Wilanowskie to dobra ślizgawka? Co ciekawego można robić w parku? 

Dla rodziców planujących wizytę z dziećmi w ogrodach wilanowskich przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli odpowiedzieć na wiele nurtujących dzieci pytań. Zapraszamy do lektury!


7. zielona zasada: Park to przestrzeń dla odpowiedzialnych odkrywców.

Zabawa na świeżym powietrzu to prawdziwa frajda, szczególnie po tygodniu spędzonym w pomieszczeniach. Obowiązywanie na terenie ogrodów określonych zasad zachowania nie oznacza, że nie mogą być one miejscem spontanicznej zabawy. Wszak kreatywność dziecka najbardziej pobudzają zabawy przedmiotami nieoczywistymi.

Ogrody stanowią znakomite miejsce poszukiwań i działań przez okrągły rok. Jeśli chcielibyście przygotować zielnik, polecamy zaplanowanie tej pracy na jesień, kiedy zbierać będzie można piękne kolorowe liście bezpośrednio z parkowych alejek. Jesień to też dobry czas na prace plastyczne – tworzenie ludzików z kasztanów, żołędzi i zapałek lub wykałaczek, zwijanie róż i koron z kolorowych liści. Zima natomiast to świetny czas, by uczyć się rozpoznawania tropów i śladów zostawianych przez zwierzęta. W księgarniach i w internecie dostępne są różnorodne materiały, które mogą nam pomóc w tej trudnej sztuce. Zimą można również podpatrywać ptaki żerujące w karmnikach. Wiosną warto wybrać się na poszukiwanie zwiastunów tej pięknej pory roku – pierwszych kwiatów, owadów. Latem udać się można do parku z blokiem i kredkami, może któryś z parkowych krajobrazów spodoba się nam na tyle, iż uznamy, że warto go uwiecznić. Polecamy szczególnie widok na most Rzymski lub nenufary kwitnące na stawie w południowej części ogrodów.

Jeśli odkryjemy w sobie żyłkę badacza, możemy zaplanować także całoroczne obserwacje
w wilanowskich ogrodach. Warto w tym celu założyć specjalny zeszyt, gdzie będziemy prowadzić terenowe notatki. Po każdym spacerze zapiszmy, jakie obserwowaliśmy rośliny i zwierzęta oraz jaka była pogoda – zobaczymy w ten sposób, jak przyroda zmienia się przez cały rok.

Zapraszamy również do korzystania z oferty przyrodniczych zajęć dla rodzin prowadzonych przez Dział Edukacji Muzealnej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zajęcia odbywają się przez cały rok i są adresowane do dzieci w różnym wieku. Zajęcia prowadzą przyrodnicy, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Spotkania mają charakter interaktywny i pozwalają na bardzo bliski kontakt z przyrodą.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Kora brzozy. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

Wycieczki przyrodnicze | 23 kwietnia (aktualność)

Serdecznie zapraszamy na wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich. W czasie spotkań będziemy wspólnie odkrywać fascynujący świat natury.

Ogród włoski na tarasie górnym i południowa strona pałacu, fot. W. Holnicki.jpg

Karnet kwartalny do parku (artykuł)

Karnet kwartalny do parku Muzeum Pałacu w Wilanowie to okazja, by korzystać z królewskich ogrodów za niecałą złotówkę dziennie. Dokładnie 66 gr lub 50 gr dziennie kosztują trzy miesiące korzystania ze zwiedzania parku w godzinach jego otwarcia. Karnet kwartalny do parku: 60 zł, ulgowy 35 zł. Bilety do parku: 5 zł, ulgowy 3 zł.

Krzyżówki. fot. Julia Dobrzańska.JPG

Wilanowski Klub Przyrodniczy – relacje 2015 (aktualność)

Zapraszamy młodszych i starszych miłośników przyrody do wspólnego odkrywania bogactwa roślin i zwierząt w ogrodach wilanowskich.

Badacze przyrody. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Badacze Przyrody | dzieci 8–12 lat | 25 marca (aktualność)

Badacze Przyrody to program skierowany do rodzin z dziećmi w wieku 8–12 lat. W czasie warsztatów dzieci wraz z opiekunami poznają fascynujący świat natury ogrodów wilanowskich. Uczestnicy dowiadują się, co śpiewa w koronach drzew, jakie kwiaty najwcześniej zakwitają wiosną, poznają czworonożnych, sześcionożnych, a nawet ośmionożnych mieszkańców ogrodów.

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Nadworni Przyrodnicy Króla Jana III | dzieci 5–7 lat | 22 kwietnia (aktualność)

Nadworni Przyrodnicy Króla Jana III to program skierowany do rodzin z dziećmi w wieku 5–7 lat. Podczas cyklicznych spotkań w królewskim pałacu i ogrodach dowiemy się, kim był czworonożny pupil króla, jakie jabłka lubiła królowa oraz dlaczego kolekcjonujemy różne przedmioty. Każde zajęcia to moc ciekawostek, spacer po pięknych wnętrzach lub malowniczym parku, a także warsztaty plastyczne.