PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska
nieslyszacy
PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska

Darmowy Listopad 2024

aktualność

„Królewskie widowisko” to hasło naszej tegorocznej akcji Darmowy Listopad, zwiększającej dostępność do kultury. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego specjalny program przygotowały ikoniczne rezydencje królewskie:
▪️ Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
▪️ Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
▪️ Zamek Królewski w Warszawie
▪️ Zamek Królewski na Wawelu.

Zapraszamy gości indywidualnych oraz grupy do bezpłatnego zwiedzania pałacu, historycznych ogrodów i parku wilanowskiego w dniach od 2 do 30 listopada 2024 r.

Wejściówki

W trakcie Darmowego Listopada biletów dla gości indywidualnych nie można rezerwować. Można je pobrać z systemu online lub odebrać w kasie na terenie muzeum.

Bilety dodawane są w każdy poniedziałek na kolejny tydzień. Połowa puli udostępniana jest online, druga połowa w kasie. Uprzejmie informujemy, że liczba biletów do pałacu jest ograniczona ze względu na wymogi konserwatorskie.


Godziny otwarcia

Pałac wilanowski

Pałac jest otwarty dla gości indywidualnych codziennie oprócz wtorków w godz. 10.00–16.00 (wejście do godz. 15.00).

Park i dziedziniec pałacu

Park wilanowski i historyczne ogrody są otwarte codziennie w godz. 9.00–15.00 (wejście do 15.00). Liczba bezpłatnych biletów wstępu do parku i ogrodów jest nielimitowana.

Królewski Ogród Światła

Królewski Ogród Świtała otwarty jest codziennie w godz. 16.00–21.00 (wejście do 20.30). Uwaga: zwiedzanie Królewskiego Ogrodu Światła – plenerowej wystawy czasowej – wymaga wykupienia  biletu.

lekcja historyczna.jpg

50 bezpłatnych zajęć edukacyjnych dla grup

Kontakt i rezerwacja biletów na zajęcia edukacyjne dla grup:

  • telefonicznie: +48 798 290 977 (pon.–pt., godz. 9–16),
  • mejlowo: bilety@muzeum-wilanow.pl.

Proponowane tematy:

Wizyta u króla

Chociaż król Jan III nie podejmie nas w swojej rezydencji osobiście, to dobrze go poznamy podczas zwiedzania komnat, w których przebywał ponad 300 lat temu. Dowiemy się, kogo nazywał swoją „niepokonaną pasją”, ile książek zgromadził w królewskiej bibliotece i co lubił czytać. Odpowiemy też na pytanie, czy zwycięzca spod Wiednia naprawdę wyruszył na wojnę w sandałach. Spostrzegawczy goście znajdą w królewskich apartamentach szaroburego kota i małą małpkę. Na chwilę wcielimy się też w XVII-wiecznego szlachcica, wkładając żupan i kontusz.

Wnętrza pałacu i ich symbolika

Symbole pozwalają na przekazywanie bogatych treści w skondensowany, lecz często także niejednoznaczny i przewrotny sposób. Podczas zajęć przekonamy się, że umiejętność wnikliwej obserwacji stanowi klucz do odczytania symbolicznych i alegorycznych znaczeń. Analizując wybrane dzieła sztuki, dowiemy się, co król Jan III i kolejni właściciele pałacu chcieli przekazać zarówno współczesnym sobie, jak i potomnym.


Weekend taneczno-teatralny | 16–17 listopada

tańce dworskie.jpg

16 listopada | Zatańcz jak w pałacu | warsztaty dla rodzin z dziećmi i wszystkich młodych duchem

„W wieczór tany były” – taki zapis pojawia się w diariuszu dworu wilanowskiego wielokrotnie. Do ulubionych rozrywek Sobieskich należały tańce, które urządzano przy każdej możliwej okazji. Wiemy, że królowa Maria Kazimiera była doskonałą tancerką, choć przecież ta umiejętność nie należy do najprostszych. Spróbujmy własnych sił w tańcu dawnym – od kroków zupełnie podstawowych do XVII-wiecznych polonezów, kontredansów i układów tańca dworskiego. Taka forma ćwiczeń fizycznych kształtowała powab, elegancję oraz prostą sylwetkę, na co również zwrócimy uwagę, doskonaląc ukłony i elementy etykiety obowiązującej na dworze króla Jana III. 

Dla kogo: warsztaty familijne (dzieci powyżej 10 lat)
Kiedy: 16 listopada, godz. 10.00–11.30, 12.00–13.30
Gdzie: Oficyna Kuchenna
Bilety: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie muzeum lub online, dostępne od 4 listopada 2024 r.

Król Jan III i dąb Bartek, fot. J. Konieczna, ilustracja, kamishibai.jpg

17 listopada | Kamishibai – japoński teatr słowa i ilustracji | warsztaty familijne

Jakie są Wasze pierwsze skojarzenia z Japonią? Origami, sushi, manga, samuraj, kimono… Jeśli nie wymieniliście kamishibai, to wystarczający powód, by wyruszyć z nami w magiczną podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni, w którym ilustracje mówią więcej niż tysiąc słów. 

Zapraszamy do udziału w warsztatach, w czasie których poznamy burzliwe i dość tajemnicze losy japońskiego teatru obrazkowego. Odkryjemy magię opowiadania historii za pomocą kart narracyjno-ilustracyjnych i własnoręcznie wykonanych rekwizytów.

Warsztaty poprowadzą: Michał Malinowski – opowiadacz najdziwniejszych i najciekawszych historii z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści oraz Katarzyna Pietrzak – współautorka wydawnictwa „Król Jan III i dąb Bartek”. Publikacja wprowadzi uczestników warsztatów do świata ilustracji narracyjnych. 

Bilety: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie muzeum lub online, dostępne od 4 listopada 2024 r.

  • Kreska czyni cuda | teatrzyk kamishibai | warsztaty z tworzenia ilustracji przy użyciu pióra 
    i tuszu

Kami po japońsku oznacza papier, shibai – przedstawienie. Z połączenia obu tych słów powstał zwrot kamishibai, czyli papierowy teatr, który wpisuje się w japońską wielowiekową tradycję sztuki snucia opowieści. Polega ona na opowiadaniu niezwykłych historii za pomocą zmieniających się na oczach widzów ilustracji, które są wysuwane z drewnianej skrzyneczki przypominającej rozkładany miniaturowy teatrzyk (butai). Bywają one czarno-białe, w stylistyce komiksowej, a nierzadko bardzo realistyczne i kolorowe. Wykonywane są różnymi technikami. W trakcie warsztatów wykonamy narracyjne rysunki do legendy o królu Janie III i dębie Bartku przy użyciu pióra i kolorowych tuszy. 

Dla kogo: warsztaty familijne (dzieci powyżej 10 lat)
Kiedy: 17 listopada, godz. 11.00–12.45
Gdzie: Scriptorium Villa Nova
Bilety: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie muzeum lub online

Kreska-czyni-cuda,-fot.J.Konieczna, ilustracja, kamishibai.jpg
  • Król Jan III i dąb Bartek | teatrzyk kamishibai | warsztaty z tworzenia rekwizytów

„W malowniczej dolinie rzeki Bobrzy rośnie zadziwiające drzewo. To bardzo stary dąb. Pod jego sę-dziwymi konarami odpoczywali polscy królowie: Bolesław Chrobry, Bolesław Krzywousty, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło. To dąb Bartek – Król Puszczy Świętokrzyskiej”.

Tak się zaczyna nasza niezwykła opowieść, w której kluczową rolę odegra Jan Sobieski. Zanim król wkroczy do akcji, będzie musiał stoczyć wielką bitwę z Turkami pod Wiedniem. Czy spełni obietnicę złożoną królowi polskich drzew? Jakie skarby ukryje w czeluściach niezwykłego dębu? Jakie będzie zakończenie tej historii? Tego dowiemy się, słuchając legendy o królu Janie III i dębie Bartku, którą za-prezentujemy w formie kamishibai. A przy użyciu kolorowego papieru i kleju wyczarujemy skrzydlatych bohaterów z kart narracyjnych albo magiczne drzewo.

Dla kogo: warsztaty familijne (dzieci powyżej 8 lat)
Kiedy: 17 listopada, godz. 13.30–15.15
Gdzie: Scriptorium Villa Nova
Bilety: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie muzeum lub online 

  • Ilustracja mówi więcej niż tysiąc słów | teatrzyk kamishibai | warsztaty z tworzenia ilustracji narracyjnych

W trakcie warsztatów zaprezentujemy, w jaki sposób można poznawać i opowiadać nie tylko bajki, ale też baśnie, legendy czy inne historie. Zgłębimy tajniki japońskiej sztuki opowiadania słowem, której początki sięgają XII wieku. Podpowiemy, jak opowiadać, by wzruszyć lub rozbawić słuchaczy. Dowiemy się, w jaki sposób można wykorzystywać swoje rysunki do snucia niezwykłych opowieści. Wykonamy karty narracyjne w technice kolażu.

Dla kogo: warsztaty familijne (dzieci powyżej 10 lat)
Kiedy: 17 listopada, godz. 16.00–17.45
Gdzie: Scriptorium Villa Nova
Bilety: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie muzeum lub online


Informacje:
tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt., godz. 9–16); e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl

Logo_MKiDN_PL_kolor_biale_tlo_CMYK.jpg

Wydarzenie „Darmowy Listopad” realizowane jest dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2024-10-17
kpo-912x608-1.jpg

Projekty dofinansowane przez Krajowy Plan Odbudowy (KPO)

Przedstawiamy listę projektów, które otrzymały dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).Sekretne życie obrazów w pałacu w WilanowieKoncert – wystawa multimedialna …

wrażeniowe, lustro, toaletka, młodzież, wnętrza.jpg

Palace Thinker | zajęcia z aplikacją dla młodzieży

Przemyśl pałac raz jeszcze! Zapraszamy na zwiedzanie pałacu z aplikacją zaprojektowaną przez międzynarodowy zespół muzealników. Czy taka formuła zaoferuje nowe …

IMG_3869.JPG

Lodołamacz 2024 dla Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie laureatem prestiżowego regionalnego konkursu Lodołamacze 2024! Wyróżnienie jest przyznawane pracodawcom wrażliwym społecznie od 19 lat. Muzeum zajęło trzecie miejsce w kategorii „Instytucja”. Nasz zespół doceniono między innymi: za realizację projektu "Sensorium wilanowskie", stworzenie Klubu Czytelników Tekstów Łatwych, czy usuwanie barier komunikacyjnych.

lekcja historyczna.jpg

Nie wykluczaj się z kultury | nowy program zajęć

Od września rozpoczynamy nowy projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Realizacja działań edukacyjnych dla osób wykluczonych, lekcje …

Plecak sensoryczny, fot. M. Gintrowska (3).jpg

Plecaki sensoryczne – pomoc w zwiedzaniu

Plecaki sensoryczne uprzyjemnią wizytę w muzeum i pomogą zachować spokój podczas zwiedzania. Rozwiązanie to kierujemy do dzieci, dla których wizyta …

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum w Internecie

Organizator

Partnerzy

Sponsorzy

Idea & Design
Copyright © Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie internetowej oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych Użytkowników. Pliki cookies mogą Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptują Państwo stosowanie plików cookies. Potwierdzam, że aktualne ustawienia mojej przeglądarki są zgodne z moimi preferencjami w zakresie stosowania plików cookies. Celem uzyskania pełnej wiedzy i komfortu w odniesieniu do używania przez nas plików cookies prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności.

✓ Rozumiem