Listy Jana Kosmowskiego do królewicza Aleksandra Benedykta Sobieskiego
Listy Jana Kosmowskiego do królewicza Aleksandra Benedykta Sobieskiego, opracowanie i wstęp Jarosław Pietrzak, Warszawa 2021, ISBN 978-83-66104-76-1
Kup teraz w e-sklepie!
Listy Jana Kosmowskiego do królewicza Aleksandra dotyczą burzliwego okresu w dziejach Rzeczypospolitej, po śmierci króla Jana III. Ich autor, już od wcześniejszych lat związany z Sobieskimi, a zwłaszcza z królewiczem Aleksandrem, znalazł się w tym czasie w bliskim otoczeniu królowej-wdowy Marii Kazimiery d’Arquien Sobieskiej. Był świadkiem wszelkich perypetii, których przyszło jej doświadczać w stosunkach ze stronnikami i przeciwnikami politycznymi Domu Sobieskich. Informacje o rozgrywających się wydarzeniach politycznych zawarte w listach pochodzą z najbliższego kręgu królowej, przez co mają wielką wagę wiarygodności.
Polecane
Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634–1694)
Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa, siostra króla Jana III, była niezwykłą osobą, aktywną w kręgu rodzinnym i w sferze publicznej, patronką artystów i fundatorką licznych dzieł sztuki. Książka Jarosława Pietrzaka znakomicie i wielowymiarowo przedstawia postać magnatki na tle zmieniających się warunków politycznych i społeczno-gospodarczych oraz przemian obyczajowych w XVII w., z jednoczesnym odwołaniem do doświadczeń kobiet należących do jej grupy społecznej. Autor wykorzystał archiwalia litewskie, rzymskie, ukraińskie, białoruskie, francuskie i – w szerokim zakresie – polskie, dzięki czemu prezentowana czytelnikowi pierwsza biografia Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej jest wartościowa poznawczo, dojrzała warsztatowo, a przy tym bardzo zajmująca.
Seria wydawnicza „Silva Rerum”
Wilanowska „Silva Rerum” to seria, która w popularnej formie udostępnia wyniki badań naukowych i przybliża bogactwo kultury staropolskiej. Z tych opowieści wyłania się fascynujący obraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów na tle nowożytnej Europy.
Nowe książki wilanowskie
Zachęcamy do lektury książek wydawanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które wyróżniają się nie tylko ciekawą treścią, ale też piękną formą graficzną i ilustracjami. Oto tylko niektóre z nich