Museums and Identities. Planning an Extended Museum
red. Dorota Folga-Januszewska, Martina Lehmannová, Jasna Gaburová, Elke Kellner i Paweł Jaskanis
Warszawa 2019, format 165x240 mm, stron 312, okładka miękka
ISBN: 978-83-66104-22-8, 978-83-66104-25-9, 978-83-66104-27-3, 978-83-66104-28-0
Oddajemy w Państwa ręce publikację pokonferencyjną, wydaną w serii Muzeologia dzięki współpracy Muzeum Króla Jana III w Wilanowie z Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Książka ukazała się pod patronatem komitetów narodowych Międzynarodowej Rady Muzeów: ICOM Austria, ICOM Czechy, ICOM Polska oraz ICOM Słowacja.
Museums and Identities.... to zbiór różnorodnych refleksji na temat kondycji współczesnych ośrodków muzealnych, ich rozwoju, znaczenia w kontekście społecznym, stojących przed nimi wyzwań oraz ich wpływu na otoczenie. Niniejsza publikacja, będąca aktualnym głosem specjalistów z dziedziny muzeologii, porusza w nowatorski sposób zagadnienia roli muzeów, nie uciekając przy tym od tematów takich jak ekonomika kultury czy partycypacja społeczna w rozwoju muzeum.
„Co w książce równie ważne, przyjęta została szeroka perspektywa w badaniu poszczególnych zagadnień, a autorzy nie stronią od interdyscyplinarności, która dziś jest tak istotna nie tylko dla muzealnictwa i muzeologii, ale dla rozwoju nauki w ogólności (…). A ważnych tematów poruszanych w książce jest jeszcze więcej. (…) poszczególne case studies, czyli odniesienia do konkretnych muzeów i ich praktyk, a także wyzwań przed którymi stają – wszystko to aktualne, interesujące i twórczo zrelacjonowane”.
Dr hab. Kamil Zeidler, prof. UG
Uniwersytet Gdański
Publikacja jest rezultatem międzynarodowej konferencji Museums and Identities. The 2nd International Seminar in a Cycle: Planning and Extended Museum, która odbyła się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w listopadzie 2018 roku. Książka wydana w języku angielskim.
Opracowanie graficzne i skład: Grafixpol
Do kupienia w wersji papierowej w e-sklepie lub w księgarni w pałacu. Pozycja dostępna także w postaci e-booka.
Polecane
Portret w dawnej Polsce
Profesor Jan K. Ostrowski w obszernej monografii wprowadza Czytelnika w świat portretu w dawnej Polsce. Dowiadujemy się o powodach artystycznego obrazowania postaci – od pragnienia ich upamiętniania do złożonych funkcji reprezentacji i propagandy. Portrety ukazują przede wszystkim przedstawicieli szlachty, odzwierciedlając ich aspiracje i pozycję społeczną.
Kazimierz Chłędowski i jego pisarstwo o sztuce
Obszerna rozprawa, oparta częściowo na nieopublikowanych dotąd materiałach, stanowi niezwykle ciekawy przykład interpretacji piśmiennictwa o sztuce, kulturze i historii Kazimierza Chłędowskiego, autora trochę dziś, a niesłusznie, zapomnianego. Marta Gołąbek analizuje źródła poglądów wybitnego eseisty, metody konstrukcji tekstu i oglądu przeszłości, wydobywając przy tym różnorodne funkcje jego pisarstwa.
Smak i tożsamość. Polska i niemiecka literatura kulinarna w XVII wieku
Smak to nie tylko cecha jedzenia, ale także zmysł, poprzez który poznajemy świat. Był i jest zmienny, podlega modzie i jest przedmiotem dyskusji. Marta Sikorska wnosi do niej cenny wkład, przedstawiając dokładną i systematyczną analizę niemieckich książek kucharskich z XVII w.