Śniadanie u króla | relacja z wydarzenia
Podczas królewskiego śniadania na trawie 23 czerwca 2018 r. poznaliśmy smak kuchni staropolskiej i dowiedzieliśmy się, jakie jedzenie pasuje najlepiej do danej osobowości.
Czerpiąc inspiracje ze staropolskich książek kucharskich i bazując na teorii humoralnej, przygotowaliśmy cztery stoły, a na nich dania dobrane dla: sangwiników, flegmatyków, melancholików i choleryków. W wyborze właściwego stołu pomogliśmy gościom, dając do rozwiązania krótki test.
Śniadaniowe menu skomponował prof. Jarosław Dumanowski, historyk kulinariów i redaktor serii wydawniczej „Monumenta Poloniae Culinaria”, który staropolskie zalecenia mistrzów kuchni z wyczuciem dostosowuje do potrzeb dzisiejszych smakoszy. Potrawy przygotował wilanowski zespół kulinarny pod przewodnictwem Norberta Sokołowskiego.
„Śniadanie u króla” jest częścią międzynarodowego projektu „Miejsce przy królewskim stole” współorganizowanego przez 19 instytucji w 11 krajach. 23 czerwca wszyscy goście Europejskich Rezydencji Królewskich zgromadzili się w pałacowych ogrodach na wspólnym wydarzeniu plenerowym.
WIĘCEJ o projekcie: European Royal Residences
_________________________________________________________________________
KONTAKT
Paulina Szulist-Płuciniczak
t: + 48 22 544 27 87, +48 509 300 242
m: pszulist[at]muzeum-wilanow.pl
_________________________________________________________________________
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018
Polecane
Konkurs fotograficzny #europeanroyalpalaces
Od 23 czerwca do 23 sierpnia 2018 trwał konkurs fotograficzny na Instagramie zorganizowany w ramach Sieci Europejskich Rezydencji Królewskich.
Podwieczorek u króla | relacja z wydarzenia
Rozmawialiśmy o smakach kuchni XVII wieku i dzieliliśmy się przepisami. Spotkanie relacjonowaliśmy w mediach społecznościowych z hasztagiem #PalaceDay.
Miejsce przy królewskim stole
Rok 2018 był Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Nasze muzeum realizowało projekt, w ramach którego upowszechnialiśmy wiedzę o kulturze staropolskiej, w …
"Przynieśli co na śniadanie?" o posiłkach w rozmówkach polsko-francuskich
Książki kucharskie czy zbiory przepisów kulinarnych w poradnikach i kalendarzach staropolskich pozwalają nam na poznanie upodobań kulinarnych mieszkańców dawnej Polski. …
"Najlepszy zegar apetyt" – o porach posiłków w dawnej Europie
"Zwyczaj dawny jest już aby dwie godzinie przed południem był obiad, a wieczerza w ośmi godzinach po obiedzie" pisał na …
O polskich posiłkach z niemieckiego leksykonu
Informacji o kuchni staropolskiej możemy szukać nie tylko na kartach książek kucharskich czy kalendarzy, ale także w dawnych obcojęzycznych leksykonach …
Podstawy dawnej dietetyki – dwa, trzy czy pięć posiłków dziennie?
Panujące dziś przekonanie dietetyków o słuszności rozszerzenia liczby posiłków nawet do pięciu dziennie i najlepiej niewielkich spotkałoby się z krytyką …
Scenariusz posiłku: porządek potraw
W historii sztuki kulinarnej ważne są nie tylko same potrawy, używane składniki i pracowicie komponowane przepisy. Ducha kuchni w dużej …