PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska
nieslyszacy
PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska

Kultura Dostępna – program wydarzeń

box-Kultura-Dostepna-2016-bez-kropki.png

Kolejny raz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie bierze udział w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura Dostępna.

Inicjatywa MKiDN jest skierowana do osób, które z różnych przyczyn mają utrudniony dostęp do kultury. Poprzez udział w programie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie realizuje ideę, która przyświeca mu od wieków. W 1805 roku Stanisław Kostka Potocki, ówczesny właściciel rezydencji wilanowskiej, udostępnił publiczności zgromadzoną w pałacu kolekcję sztuki. Zgodnie z jego wolą miało to być muzeum otwarte dla wszystkich. Dzieła sztuki miały służyć nie tylko edukacji artystycznej, ale także kształtować gusta estetyczne ówczesnych Polaków. Wilanów kontynuuję tę tradycję do dnia dzisiejszego. Pozostaje miejscem przyjaznym dla wszystkich zwiedzających oraz otwartym na potrzeby i zainteresowania.

_______________________________________________________________________________

Do skorzystania z oferty zapraszamy gości indywidualnych oraz grupy zorganizowane, w szczególności:

  • szkoły z małych miejscowości i wsi,
  • szkoły gastronomiczne,
  • ośrodki socjoterapii, świetlice socjoterapeutyczne oraz lokalne ośrodki kultury,
  • domy dziecka, wioski dziecięce oraz rodzinne domy dziecka,
  • grupy dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością,
  • grupy seniorów.

_______________________________________________________________________________

W roku 2019 w muzeum na chętnych czeka aż 1000 bezpłatnych zajęć edukacyjnych, w tym:

  • 880 zajęć edukacyjnych dla grup zorganizowanych (w tym 50 warsztatów kulinarnych, a także lekcje i warsztaty historyczne i przyrodnicze dla dzieci i młodzieży oraz spacery tematyczne dla dorosłych);
  • 65 różnorodnych aktywności edukacyjnych dla gości indywidualnych i rodzin z dziećmi (spotkania muzealne, warsztaty kaligraficzne i historyczne, przyrodnicze);
  • 55 aktywności edukacyjnych dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Udział w programie jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. _______________________________________________________________________________

PROGRAM DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza rezerwacja:
t: 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9.00–16.00) 
m: bilety@muzeum-wilanow.pl
Więcej informacji o programie dla grup: https://wilanow-palac.pl/edukacja/program_dla_grup

PROGRAM DLA GOŚCI INDYWIDUALNYCH

Gości indywidualnych nie obowiązuje rezerwacja. Wstęp za pobraniem bezpłatnej wejściówki (wejściówki dostępne w kasie na dwa tygodnie przed wydarzeniem). 


Na grzyby czas! | cykl spotkań dla dorosłych | 26 października

aktualność

grzyb.jpg

Grzyby skrywają tyle tajemnic, ile blaszek ma gołąbek zielonawy, a koźlarz babka rurek! Niektóre smakują wybornie, inne potrafią zepsuć całe danie. Gdyby tego było mało, razem z glonami tworzą niezwykłe organizmy – porosty. Zapraszamy na cykl spotkań z mykologiem, lichenologiem i mistrzem kuchni.

Wyprawa do rezerwatu

12 października o godzinie 11.30 wyruszymy na spacer do Rezerwatu Przyrody Morysin z mykologiem i lichenologiem. Naszym gościem specjalnym będzie entuzjasta zagadnień mykologicznych, dydaktyk i autorka książek o grzybach dr hab. Marta Wrzosek.

→ Przewidywany czas spaceru: 2,5 godziny. Zbiórka przy kasie pałacowej. Prosimy o dostosowanie odzieży i obuwia do warunków atmosferycznych, zwłaszcza u młodszych uczestników wycieczki. Organizatorzy zapewnią lupy do lepszych obserwacji grzybów i porostów.

W przypadku złych warunków atmosferycznych zajęcia odbędą się na terenie ogrodów wilanowskich i w sali edukacyjnej.

Warsztaty kulinarne

26 października o godz. 11.30 spotkamy się w Villi Intracie, gdzie razem z mistrzem kuchni przyrządzimy dania według przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich. Warsztaty będą składały się z trzech części. Rozpoczną się od spotkania z Marcinem Kotowskim, etnomykologiem, który opowie o roli grzybów w kuchni dawnej, następnie przejdziemy do części praktycznej w kuchni warsztatowej. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

→ Przewidywany czas warsztatów: 3 godziny. Zbiórka w Villi Intracie (ul. Stanisława Kostki Potockiego 23).

_____________________________________________________________________________

Dla kogo: dorośli
Termin: 12, 26 października
Wstęp: bezpłatny, nie obowiązuje rezerwacja; prosimy o pobranie bezpłatnej wejściówki (wejściówki dostępne w kasie na dwa tygodnie przed wydarzeniem). 

_____________________________________________________________________________

Wydarzenia organizowane w ramach programu Kultura Dostępna 
finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logotyp MKiDNlogo kultura dostępna  

Wizyta u króla – bezpłatne spacery dla rodzin z dziećmi | weekendy

aktualność

Wizyta u króla fot. R. Pudło.jpg

Wybierzmy się z wizytą do króla Jana III! Odwiedźmy królewskie apartamenty, w których zatrzymał się czas.

W dawnej rezydencji władcy obejrzymy jego portrety, przedmioty oraz malowidła, sławiące jego męstwo. Ukryta w nich historia tworzy barwną opowieść o losach tego walecznego monarchy. Jak przebiegała edukacja króla, jakie książki gromadził król? – dowiemy się tego, rozwiązując karty zadań i przypatrując się malowidłom w dawnej bibliotece królewskiej. Zobaczymy, w co ubierał się król, a także przekonamy się, ile czasu zajmowało mu przepasanie się pasem kontuszowym. Przyjrzymy się królewskim komnatom oraz dowiemy się, dlaczego król i królowa przyjmowali gości w swoich sypialniach. Barwne anegdoty pozwolą poznać nie tylko wilanowski pałac, ale przede wszystkim sylwetkę króla, zwanego Lwem Lechistanu.

______________________________________________________________________________

Dla kogo: dzieci w wieku 6–9 lat + opiekunowie
Termin: każda sobota i niedziela września i października 2019 r., godz. 10.30
Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu 
Wstęp: bezpłatny, nie obowiązuje rezerwacja; prosimy o pobranie bezpłatnej wejściówki (wejściówki dostępne w kasie na dwa tygodnie przed wydarzeniem). 

_____________________________________________________________________________

Wydarzenia organizowane w ramach programu Kultura Dostępna 
finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logotyp MKiDNlogo kultura dostępna



Patroni medialni:

 

Co za meble! Historie o niezwykłych meblach pisarskich | bezpłatne warsztaty dla rodzin | 26 października

aktualność

sekretera_wil.2886.jpg

Współczesne biurko nie jest tak oryginalne i wielofunkcyjne, jak jego dawny odpowiednik występujący w postaci kabinetu, sekretery czy sekretarzyka. Meble te służyły niegdyś nie tylko do pisania, ale i do przechowywania narzędzi pisarskich, dokumentów czy bibelotów. Pełniły także funkcję podręcznej biblioteczki. Dekorowały prywatne apartamenty, gdyż nierzadko stanowiły kunsztowne dzieła sztuki o wyrafinowanej konstrukcji. Rozbudzały ciekawość i zachęcały do odkrywania zakamuflowanych w nich skrytek. Pod ich urokiem pozostawali nie tylko ich użytkownicy, ale również poeci i pisarze.

W trakcie warsztatów poznamy historię mebli pisarskich na przestrzeni kilkunastu stuleci, zobaczymy również najbardziej reprezentatywne przykłady pulpitów, kabinetów, sekretarzyków, sekreter i biurek z kolekcji wilanowskiej. 

28 września | Kabinet – to nie zamek, to mebel!

Kabinet stanowi jeden z najdroższych i najbardziej dekoracyjnych mebli pisarskich. Niezwykle popularny w Europie w okresie od XIV do XVII wieku. Służył on, co prawda, do pisania, ale częściej wykorzystywano go do innych celów. Pełnił rolę sekretarzyka, w którym eksponowano bibeloty i inne osobliwości w postaci np. rzadkich okazów przyrody. Sprawdzał się również jako skarbczyk. W tajnych skrytkach i licznych szufladkach chowano cenne wyroby jubilerskie, numizmaty, ważne dokumenty. Do produkcji tego typu mebli używano najszlachetniejszych gatunków drewna, w dekoracji zaś stosowano najefektowniejsze techniki z użyciem kamieni szlachetnych, szylkretu, kości słoniowej, złota i wielobarwnych emalii. Front mebla zdobiły miniaturowe malowidła i mozaiki. W trakcie warsztatów zaprezentujemy kilka wyjątkowych kabinetów z kolekcji wilanowskiej, w tym ten najcenniejszy, należący do króla Jana III. Uczestnicy warsztatów wykonają obrazek na wzór jednej z mozaik zdobiących XVII-wieczny kabinet florencki z pałacu w Wilanowie.

12 października | Sekretera – co za mebel!

Biurko damskie, Dep.714 Wil. - widok z otwartą klapą

Sekretera to mebel, który czaruje i intryguje. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ciekawość wzbudza każdy jej element, a zwłaszcza liczne przegródki oraz szufladki. Zaskakująca i przemyślana konstrukcja zdradza funkcje pełnione przez mebel: służył on do pisania, przechowywania cennych dokumentów i kosztownych drobiazgów w zakamuflowanych skrytkach oraz schowkach. Jakie inne przedmioty można było znaleźć w sekreterze i do czego one służyły? Jakie dodatkowe funkcje spełniał mebel? W trakcie warsztatów zaprezentujemy trzy wyjątkowe sekretery z początku XVIII wieku z kolekcji wilanowskiej. Poznamy także ich nietuzinkową zawartość. Uczestnicy warsztatów wykonają w technice decoupage’u dekorację na drewnianym piórniku.

26 października | Opowieści zza biurka

Biurko stanowi stały element wyposażenia niejednego domu. W dzisiejszych czasach to właśnie przy nim spędzamy najwięcej czasu: pracujemy, piszemy, czytamy. Aranżujemy je pod kątem własnych potrzeb oraz upodobań. Nie ma dwóch takich samych biurek, każde z nich opowiada historię swojego użytkownika, zdradza jego typ osobowości. A jaka jest legenda samego mebla? W trakcie warsztatów opowiemy historię pewnego obiektu, uznanego za dzieło utracone, które po wielu latach poszukiwań powróciło do zbiorów muzeum. To rokokowe biurko wykonane ok. 1745 r. w Paryżu przez wybitnego ebenistę, Jacquesa Dubois. Mebel zdobią wschodnie pejzaże oraz dekoracyjne ornamenty, które uczestnicy warsztatów spróbują odwzorować na okładce notatnika.

_____________________________________________________________________________ 

Dla kogo: dzieci wieku powyżej 9 lat + opiekunowie
Termin: 28 września, 12 i 26 października, godz. 10.30–12.30
Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu
Uwaga: Rekomendujemy udział we wszystkich warsztatach w ramach cyklu, ale można również uczestniczyć w wybranych zajęciach.
Wstęp: bezpłatny, nie obowiązuje rezerwacja; prosimy o pobranie bezpłatnej wejściówki (wejściówki dostępne w kasie na dwa tygodnie przed wydarzeniem).

_____________________________________________________________________________

Wydarzenia organizowane w ramach programu Kultura Dostępna 
finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logotyp MKiDNlogo kultura dostępna



Patroni medialni:

 


Na grzyby czas! | cykl spotkań dla dorosłych | 26 października

aktualność

grzyb.jpg

Grzyby skrywają tyle tajemnic, ile blaszek ma gołąbek zielonawy, a koźlarz babka rurek! Niektóre smakują wybornie, inne potrafią zepsuć całe danie. Gdyby tego było mało, razem z glonami tworzą niezwykłe organizmy – porosty. Zapraszamy na cykl spotkań z mykologiem, lichenologiem i mistrzem kuchni.

Wyprawa do rezerwatu

12 października o godzinie 11.30 wyruszymy na spacer do Rezerwatu Przyrody Morysin z mykologiem i lichenologiem. Naszym gościem specjalnym będzie entuzjasta zagadnień mykologicznych, dydaktyk i autorka książek o grzybach dr hab. Marta Wrzosek.

→ Przewidywany czas spaceru: 2,5 godziny. Zbiórka przy kasie pałacowej. Prosimy o dostosowanie odzieży i obuwia do warunków atmosferycznych, zwłaszcza u młodszych uczestników wycieczki. Organizatorzy zapewnią lupy do lepszych obserwacji grzybów i porostów.

W przypadku złych warunków atmosferycznych zajęcia odbędą się na terenie ogrodów wilanowskich i w sali edukacyjnej.

Warsztaty kulinarne

26 października o godz. 11.30 spotkamy się w Villi Intracie, gdzie razem z mistrzem kuchni przyrządzimy dania według przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich. Warsztaty będą składały się z trzech części. Rozpoczną się od spotkania z Marcinem Kotowskim, etnomykologiem, który opowie o roli grzybów w kuchni dawnej, następnie przejdziemy do części praktycznej w kuchni warsztatowej. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

→ Przewidywany czas warsztatów: 3 godziny. Zbiórka w Villi Intracie (ul. Stanisława Kostki Potockiego 23).

_____________________________________________________________________________

Dla kogo: dorośli
Termin: 12, 26 października
Wstęp: bezpłatny, nie obowiązuje rezerwacja; prosimy o pobranie bezpłatnej wejściówki (wejściówki dostępne w kasie na dwa tygodnie przed wydarzeniem). 

_____________________________________________________________________________

Wydarzenia organizowane w ramach programu Kultura Dostępna 
finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logotyp MKiDNlogo kultura dostępna  

Poszukiwacze parkowych przygód | bezpłatne spacery przyrodnicze dla rodzin | 30 listopada

aktualność

wycieczka listopad-grudzień.JPG

Czy listopad to odpowiednia pora na spacer? Oczywiście!

W wilanowskich ogrodach zawsze można zobaczyć coś ciekawego. W czasie jesiennych wycieczek dowiemy się, w jaki sposób rozpoznawać tropy i ślady pozostawiane przez zwierzęta, co o środowisku mówi nam obecność różnych gatunków drzew, a także jak je odróżnić  w stanie bezlistnym, co to jest starorzecze i jak powstało. Poznawać będziemy także sposoby orientacji w terenie. Zapraszamy na wspólne poszukiwanie przygód w jesiennych ogrodach.

_____________________________________________________________________________

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 7–12 lat
Termin: 16, 23 i 30 listopada, godz. 11.30–13.00
Miejsce zbiórki: przy kasie muzeum (żółty domek na przedpolu)
Wstęp: bezpłatny, nie obowiązuje rezerwacja; prosimy o pobranie bezpłatnej wejściówki (wejściówki dostępne w kasie na dwa tygodnie przed wydarzeniem). 

_____________________________________________________________________________

Wydarzenia organizowane w ramach programu Kultura Dostępna 
finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logotyp MKiDNlogo kultura dostępna

 

 

Patroni medialni:

 



2019-07-08
Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum w Internecie

Organizator

Partnerzy

Sponsorzy

Idea & Design
Copyright © Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie internetowej oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych Użytkowników. Pliki cookies mogą Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptują Państwo stosowanie plików cookies. Potwierdzam, że aktualne ustawienia mojej przeglądarki są zgodne z moimi preferencjami w zakresie stosowania plików cookies. Celem uzyskania pełnej wiedzy i komfortu w odniesieniu do używania przez nas plików cookies prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności.

✓ Rozumiem