UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.
ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad villam novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu będąc jedynym i najbardziej kompletnym rejestrem ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz krytyczny.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Stoliczek pamiątkowy związany z postacią Jana III

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Rzemiosło artystyczne
Polska
2. poł. XIX w., prawdopodobnie 1883
Dąb rzeźbiony, świerk, bejcowany; stiuk barwny; materiały montażowe płyty stiukowej
80 cm (wys.), przekątna sześciokątnego blatu 50,5 cm
Wil.5930

Stoliczek pamiątkowy związany z postacią Jana III.jpg

Niewielki stoliczek, który można nazwać również gerydonem, z sześciokątnym blatem wspartym na tralce, u dołu przechodzącej w trzy nóżki o kształtach lwich popiersi zmieniających się w pojedyncze łapy trzymające spłaszczone kule.

Najważniejszym elementem stolika jest wmontowany w blat fragment autentycznej dekoracji stiukowej, pochodzącej z jednej z komnat zamku Jana III w Olesku. Jest to stiukowy sześciokąt, imitujący mozaikę z marmuru, otoczony bordiurą.  Blat otacza profilowana drewniana rama z motywem wolich oczu i inskrypcją objaśniającą rangę pamiątki: ZE SZCZĄTKÓW KOMNATY ZAMKU OLESKO W KTÓRYM SIĘ URODZIŁ JAN III SOBIESKI.

Stoliczek pamiątkowy związany z postacią Jana III - blat.jpg

Szczególną okazją inspirującą artystów i rzemieślników były rocznice wydarzeń historycznych. Jednym z najważniejszych, była rocznica zwycięskiej bitwy pod Wiedniem czy rocznice urodzin i śmierci króla. Fragment ściany komnaty, w której w 1629 r. urodził się polski monarcha, zwycięzca spod Wiednia, był z pewnością cenną pamiątką narodową w każdym domu hołdującym tradycjom narodowym.

Tego typu stolik, określany skrótowo przez administratora: stolik „Pamiątka z Oleska”, posiadała również Katarzyna Branicka, mieszkając w pałacu wilanowskim. Zabrała go, wyprowadzając się.

Oprócz wartości historycznych i estetycznych blat stolika ma duże znaczenie dla badań nad składem chemicznym i technologią stiuków kładzionych w rezydencjach Jana III.

Anna Kwiatkowska

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
rog_jednorozca_narwala.jpg

Kieł narwala, czyli „róg jednorożca” (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

ZAKUP DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO We wrześniu 2013 r. Muzeum Pałacu w Wilanowie wzbogaciło się o niecodzienny …