Dobrodziejki i klienci. Specyfika patronatu kobiecego i relacji klientalnych w czasach saskich
Bożena Popiołek, Dobrodziejki i klienci. Specyfika patronatu kobiecego i relacji klientalnych w czasach saskich, Warszawa 2020, ISBN 978-83-66104-29-7
Prof. Bożena Popiołek otwiera nowy rozdział badań nad dziejami kobiet, pokazuje je w rolach patronki, mecenaski, dobrodziejki i kreatorki własnego zaplecza klientalnego. Bogato ilustrowana książka wyróżnia się także tym, że Autorka pozwoliła „mówić” źródłom, w przekonaniu, że żaden opis, żadna charakterystyka nie odda bogactwa dawnego języka, nie pozwoli wniknąć w mentalność ówczesnych ludzi. Nie jesteśmy w stanie oddać emocji zawartych w listach, specyficznego przekazu, werbalnej służalczości, dosadności językowej – lub przeciwnie – ubóstwa myśli, które rysują sylwetkę człowieka.
Kup teraz w e-sklepie!
Polecane
Aktywność polityczna szlachcianek i zależności klientalne w dawnej Polsce
W nowożytnej Polsce szlachcianki odgrywały znaczną rolę w życiu społecznym, mając wpływ na gospodarkę, kulturę, edukację oraz sprawy kościelne. W okresie tym dostrzec można także wzrost zainteresowania kobiet aktywnością polityczną, której początek wiązać należy z działalnością królowej Ludwiki Marii Gonzagi (zm. 1667), a potem Marii Kazimiery Sobieskiej (zm. 1716). Obecność kobiet w sferze publicznej przybrała na znaczeniu w czasach saskich, co wynikało ze zmiany standardów życia społecznego, szczególnie za panowania Augusta II. Były one skutkiem wzmożenia walki politycznej różnych obozów magnackich, niestabilności władzy królewskiej oraz stacjonowaniem obcych wojsk na terenie Rzeczypospolitej w czasie wojny północnej.
Działalność Elżbiety Sieniawskiej. Polityka – gospodarka - kultura
Monografia złożona z 19 esejów uznanych historyków i historyków sztuki otwiera przed czytelnikami możliwość stworzenia własnego obrazu Elżbiety Heleny z Lubomirskich Sieniawskiej (ok. 1669-1729), pani krakowskiej, królowej bez korony. Już u sobie współczesnych budziła rozmaite uczucia; dla jednych była patronką i mecenasem, „drugą po Bogu opiekunką i Panią łask pełną”, inni życzyli jej rychłej śmierci i zejścia ze sceny.
Najniższy podnóżek. Relacje klientalne w epoce późnego baroku
Niestabilność władzy politycznej w dawnej Rzeczypospolitej przyczyniła się do gwałtownego rozkwitu nieformalnych więzi społeczno-politycznych, które miały zapewnić uczestnikom życia publicznego …
Dworski splin – nudna codzienność szlacheckiego dworu
Życie szlacheckich dworów toczyło się różnorakim rytmem – w zależności od pory roku, nadchodzących świąt, rodzinnych wydarzeń czy przybywających gości. …
„Obcy” i „swój” w mentalności kobiet epoki późnego baroku
Mentalność człowieka epoki baroku kształtowała się pod wpływem wielu czynników – wychowania domowego, rodzinnych tradycji, religii, literatury, podróży oraz zasad …