Kobieta która ocaliła pałac
film
Elżbieta Sieniawska (1669-1729), jedyna córka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, od r. 1680 przebywała przy królowej Marii Kazimierze na dworze królewskim. Po ślubie w r. 1687 z Adamem Mikołajem Sieniawskim wolała nadal mieszkać w Warszawie, w gronie zaufanych osób królowej bywała często na dworze. Przez całe życie była uważną obserwatorką i aktywną uczestniczką sceny politycznej. W swoich ogromnych dobrach prowadziła ożywioną działalność gospodarczą i handlowała wytwarzanymi w nich produktami. Po wyjeździe do Rzymu królowej Marii Kazimiery administrowała dobrami jej oprawy wdowiej. Od królewicza Konstantego Sobieskiego kupiła Olesko i Tarnopol, a w r. 1720 także Wilanów, gdzie rozpoczęła budowę bocznych skrzydeł pałacu i pomarańczarni. Hetmanowa wielka koronna Elżbieta Sieniawska sprawiła, że bardzo zaniedbana rezydencja królewska odzyskała świetność i stała się miejscem pamięci o Janie III, zwycięzcy spod Wiednia.
Elżbieta Sieniawska sprowadziła znamienitych artystów i postanowiła dokończyć rozbudowę pałacu w duchu planów pozostawionych przez króla Jana III. Dzięki niej powstały skrzydła boczne zamykające reprezentacyjny dziedziniec, a wnętrza pałacu zyskały wspaniałe malarskie i rzeźbiarskie dekoracje.
Zobacz film o Elżbiecie Sieniawskiej, pięknej i przebiegłej „statystce”; sawantce, która była wielką "rządziochą" i mecenasem sztuki.
Polecane
Właściciele pałacu: Od króla do kustosza
Pałac w Wilanowie, piękne ogrody i budowle w parku, a także zgromadzone tu dzieła sztuki są zapisem historii. To miejsce …
Dzieje rezydencji
Nie od razu pałac zbudowano... Początkowo był skromnym dworem podmiejskim, letnią rezydencją rodziny Sobieskich. Z czasem stał się wspaniałą willą otoczoną ogrodami, której dekoracja podkreślała chwałę króla-zwycięzcy, jedynego polskiego monarchy, którego sława przekroczyła granice Rzeczypospolitej.
Giuseppe Giacomo Fontana
Niezwykle ważnym architektem dla Wilanowa był Giuseppe Giacomo Fontana (zm. 1739), znany w Polsce pod imieniem Józef. Pełnił on w …
Elżbieta Sieniawska. Królowa bez korony
Na publikację składa się 14 esejów, opracowania dotyczące architektury, wystroju i wyposażenia rezydencji wilanowskiej w czasach Elżbiety Sieniawskiej, a także katalog wybranych obiektów związanych z tą niezwykłą postacią.
Elżbieta z Lubomirskich Sieniawska (ok. 1669-1729), kasztelanowa krakowska. Biografia polityczna
Elżbieta z Lubomirskich Sieniawska (ok. 1669-1729), kasztelanowa krakowska, była kobietą niezwykłą. Jej polityczne ambicje i ekonomiczno-artystyczny geniusz stawiają ją w …
Działalność Elżbiety Sieniawskiej. Polityka – gospodarka - kultura
Monografia złożona z 19 esejów uznanych historyków i historyków sztuki otwiera przed czytelnikami możliwość stworzenia własnego obrazu Elżbiety Heleny z Lubomirskich Sieniawskiej (ok. 1669-1729), pani krakowskiej, królowej bez korony. Już u sobie współczesnych budziła rozmaite uczucia; dla jednych była patronką i mecenasem, „drugą po Bogu opiekunką i Panią łask pełną”, inni życzyli jej rychłej śmierci i zejścia ze sceny.