Portret w Polsce XVI wieku
Książka profesora Przemysława Mrozowskiego to dzieło bardzo ważne w polskiej literaturze przedmiotu, zgoła wybitne. Założenie jest w nim niebywale ambitne: dać syntezę szesnastowiecznego, staropolskiego malarstwa portretowego w jego europejskich kontekstach. I zostało zrealizowane z sukcesem. Czyta się to dzieło znakomicie, z przyjemnością, gdyż napisane zostało giętkim językiem i wybornym stylem. Jest poglądowe i przeglądowe, daje obraz syntetyczny tytułowego zjawiska, a zarazem prezentuje szczegółową analizę pojedynczych obiektów. Stanowi krytyczny przegląd dotychczasowych rozpoznań i interpretacji, proponując ich weryfikacje oraz własne rozwiązania problemów. W wielu punktach obala lub rewiduje tradycyjne wyobrażenia, stereotypy i mity. W polskiej (a tym samym europejskiej) literaturze przedmiotu brakowało od dawna takiego kompendium wiedzy o wczesnonowożytnym portrecie polskim (czy też „obcym” w Polsce). Jest to dzieło fundamentalne i pomnikowe.
~ Prof. dr hab. Antoni Ziemba, Uniwersytet Warszawski, Instytut Historii Sztuki
Kup teraz w e-sklepie!
Polecane
Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisany roku 1757 dnia 24 lipca
„Zbiór dla kuchmistrza” to prawdziwa summa staropolskiej wiedzy kulinarnej. Kolekcja pochodzących z różnych źródeł receptur i porad została spisana dla Rozalii z Zahorowskich Pociejowej, właścicielki Uściługa na Wołyniu oraz znajdujących się dziś w Polsce Strzyżowa, Włodawy i Różanki.
Dobrodziejki i klienci. Specyfika patronatu kobiecego i relacji klientalnych w czasach saskich
Prof. Bożena Popiołek otwiera nowy rozdział badań nad dziejami kobiet, pokazuje je w rolach patronki, mecenaski, dobrodziejki i kreatorki własnego zaplecza klientalnego. Bogato ilustrowana książka wyróżnia się także tym, że Autorka pozwoliła „mówić” źródłom, w przekonaniu, że żaden opis, żadna charakterystyka nie odda bogactwa dawnego języka, nie pozwoli wniknąć w mentalność ówczesnych ludzi.
Miniaturowe światy. Historia domków dla lalek
Domki dla lalek dają nam wgląd w rozmaite obszary wiedzy, obejmujące między innymi historię sztuki (zwłaszcza architektury), historię wystrojów wnętrz i dyktowanych modą ich zmian, historię ekonomii, życia społecznego i edukacji. Mówią też wiele o dawnej mentalności, ideałach życia codziennego i modelach rodziny, a zwłaszcza o rolach, jakie narzucano niegdyś dziewczynkom i kobietom ze względu na ich płeć kulturową.
Seria wydawnicza „Silva Rerum”
Wilanowska „Silva Rerum” to seria, która w popularnej formie udostępnia wyniki badań naukowych i przybliża bogactwo kultury staropolskiej. Z tych opowieści wyłania się fascynujący obraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów na tle nowożytnej Europy.
Portret w dawnej Polsce
Profesor Jan K. Ostrowski w obszernej monografii wprowadza Czytelnika w świat portretu w dawnej Polsce. Dowiadujemy się o powodach artystycznego obrazowania postaci – od pragnienia ich upamiętniania do złożonych funkcji reprezentacji i propagandy. Portrety ukazują przede wszystkim przedstawicieli szlachty, odzwierciedlając ich aspiracje i pozycję społeczną.