Projekt Miśnia z XVIII w.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w ramach realizowanego z Drezdeńskimi Zbiorami Porcelany projektu „Miśnieńska porcelana w XVIII wieku dla szlachty i arystokracji w Polsce” udostępniło dane na temat wyrobów manufaktury w Miśni, które zachowały się w niektórych polskich muzeach. Prezentujemy całość wilanowskich zasobów tego rodzaju ceramiki, wraz ze wskazaniem bibliografii odnoszącej się do każdego opublikowanego przedmiotu, a także dane na temat zbiorów muzeów, które uczestniczyły w projekcie.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Dane do obiektów zostały opracowane przez Barbarę Szelegejd z Działu Sztuki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – Copyright by Muzeum Pałac w Wilanowie (pliki pdf mają zablokowaną funkcję kopiowania i druku). Informacje dotyczące muzealiów zostały zestawione w kwietniu 2010 r. Ceramika w każdym z wykazów uszeregowana została chronologicznie przez program inwentarzowej bazy muzealiów (UWAGA: w związku ze specyfiką wykonywania niektórych przedmiotów – czego przykładem jest metalowy lichtarz datowany na ok. 1775 r., w którym zamontowana jest figurka powstała wg modelu z okresu wcześniejszego – mimo późniejszej daty ujawniającej się w podstawowych danych obiektu, odnoszącej się do zamknięcia procesu wytwórczości, lichtarz znajduje się w chronologicznym ciągu wśród dat wcześniejszych, odpowiadających rozpoczęciu związanych z nim prac, czyli stworzeniu modelu figurki).
Pobierz pliki pdf - Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Narodowe w Kielcach
Dane do obiektów opracowane zostały przez Annę Kwaśnik-Gliwińską z Działu Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego w Kielcach, (pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce, Magdalena Śniegulska-Gomuła (obecna opiekunka zbioru), tel. 41 344-40-14, wew. 246, e-mail: m.sniegulska@mnki.eu, http://www.mnki.pl/pl/) – Copyright by Muzeum Narodowe w Kielcach (pliki pdf mają zablokowaną funkcję kopiowania i druku).
Informacje dotyczące muzealiów zestawione w sierpniu 2011 r.
Pobierz plik pdf - Muzeum Narodowe w Kielcach
Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
Dane do obiektów opracowane zostały przez Magdalenę Weber-Faulhaber, Dział Ceramiki i Szkła, Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu (Góra Przemysła 1, 61-768 Poznań, tel. 61 85-68-182, e-mail: magda.weber@mnp.art.pl, http://www.mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-sztuk-uzytkowych/) - Copyright by Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu (pliki pdf mają zablokowaną funkcję kopiowania i druku).
Informacje dotyczące muzealiów zestawione w listopadzie 2010 r.
Pobierz plik pdf - Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu
Muzeum Lubelskie w Lublinie
Dane do obiektów zostały opracowane przez Barbarę Czajkowską z Działu Sztuki Muzeum Lubelskiego w Lublinie (ul. Zamkowa 9, 20-117 Lublin, tel. 81 532-50-01, w. 34, sztuka@zamek-lublin.pl, http://www.zamek-lublin.pl) – Copyright by Muzeum Lubelskie w Lublinie (pliki pdf mają zablokowaną funkcję kopiowania i druku). Informacje dotyczące muzealiów zestawione w kwietniu 2011 r.
Pobierz plik pdf - Muzeum Lubelskie w Lublinie
Pracownia Zbiorów Muzealnych Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie
Dane do obiektów zostały opracowane przez Krzysztofa Przylickiego, asystenta naukowego w Pracowni Zbiorów Muzealnych Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie (Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin, tel. 81 445-43-44, pzm[at]kul.lublin.pl, http://www.kul.pl/instytut-historii-sztuki,art_18941.html) – Copyright by Pracownia Zbiorów Muzealnych (pliki pdf mają zablokowaną funkcję kopiowania i druku).
Informacje dotyczące muzealiów zestawione w grudniu 2010 r.
Pobierz pliki pdf - Pracownia Zbiorów Muzealnych IHS KUL
Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Dane do obiektów zostały opracowane przez Manuelę Stadnicką z Działu Stuki Muzeum Okręgowego w Tarnowie (Rynek 20-21, 33-100 Tarnów, tel. 14 621-21-49, wew. 30, art[at]muzeum.tarnow.pl, http://www.muzeum.tarnow.pl) – Copyright by Muzeum Okręgowe w Tarnowie (pliki pdf mają zablokowaną funkcję kopiowania i druku).
Pobierz pliki pdf - Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach
Dane do obiektów zostały opracowane przez Małgorzatę Gorzelak z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, 26-067 Strawczyn, tel. 41 303-04-26 w. 24, m.gorzelak[at]mnki.eu, http://sienkiewicz.mnki.pl/) – Copyright by Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach (pliki pdf mają zablokowaną funkcję kopiowania i druku).
Pobierz plik pdf - Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
Dane do obiektów zostały opracowane przez Monikę Antczak z Działu Sztuki Muzeum w Nieborowie i Arkadii (Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Nieborów 232, 99-416 Nieborów, tel. 46 838-56-35 w. 15, dzial.sztuki[at]nieborow.art.pl, www.nieborow.art.pl) – Copyright by Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie (pliki pdf mają zablokowaną funkcję kopiowania i druku).
Pobierz plik pdf - Muzeum w Nieborowie i Arkadii
Muzeum-Zamek w Łańcucie
Dane do obiektów zostały opracowane przez Barbarę Trojnar z Muzeum-Zamku w Łańcucie (ul. Zamkowa 1, 37-100 Łańcut, tel. 17 225-20-08, trojnar[at]zamek-lancut.pl, www.zamek-lancut.pl) – Copyright by Muzeum-Zamek w Łańcucie (pliki pdf mają zablokowaną funkcję kopiowania i druku).
Pobierz plik pdf - Muzeum-Zamek w Łańcucie
Muzeum Podkarpackie w Krośnie
Dane do obiektów zostały opracowane przez Annę Guz z Działu Artystycznego Muzeum Podkarpackiego w Krośnie (ul. Piłsudskiego 16, 38-400 Krosno, tel. 13 432-13-76, art[at]muzeum.krosno.pl, www.muzeum.krosno.pl) – Copyright by Muzeum Podkarpackie w Krośnie (pliki pdf mają zablokowaną funkcję kopiowania i druku). Informacje dotyczące muzealiów zestawione w maju 2010 r.
Polecane
Porcelana i koniec świata
Spopularyzowanie w XVIII wieku kruchych naczyń ze szkła, fajansu i porcelany przyczyniało się do osłabiania tradycyjnych form pokazywania bogactwa i …
Kruche i modne nowości: fajans i porcelana
Od połowy panowania Augusta III nastały talerze farfurowe, dalej porcelanowe, nareszcie cała służba stołowa składała się u wielkich panów z …
Katalog biskwitów
Publikacja jest pierwszym opracowaniem muzealnej kolekcji dzieł sztuki ze specyficznego tworzywa ceramicznego - pozbawionej szkliwa porcelany. Prezentuje największy tego rodzaju zbiór w Polsce, zgromadzony w większości przez Stanisława Kostkę Potockiego, twórcę Muzeum Wilanowskiego i jego syna, Aleksandra.
Rzeźby biskwitowe
Zorganizowana w budynku dawnej Kuchni Pałacowej w 2006 r. wystawa pt. „Wyrafinowany urok białej porcelany” była okazją do podjęcia szeroko zakrojonych prac konserwatorskich przy grupie rzeźb wykonanych z biskwitu ...