PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska
nieslyszacy
PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska

Wilanowskie laboratorium pomysłów | kreatywne warsztaty dla dzieci | 20 lipca

aktualność

Król Jan zawsze wspierał naukowców i badaczy… czy chcecie dołączyć do grona odkrywców? Zapraszamy do Wil.Labu na kreatywne warsztaty dla dzieci!

Wil.Lab to miejsce spotkań społecznych, położone obok ogrodu rekonstrukcyjnego z dawnymi gatunkami roślin jadalnych, bukietowych, leczniczych i barwierskich z epoki Króla Jana III i Elżbiety Sieniawskiej.

W wybrane soboty będzie czekała na Was strefa swobodnych zabaw plastycznych i gier historycznych. Prócz tego przygotowaliśmy zajęcia tematyczne oraz gry plenerowe. Wspólnie poznamy tajniki ogrodów pożytkowych i dawne techniki artystyczne – lub po prostu spędzimy razem beztroskie chwile na zabawie.


Dla kogo: rodziny z dziećmi 7–12 lat

Gdzie: Wil.Lab znajduje się przy ulicy Stanisława Kostki Potockiego pomiędzy numerami 19 a 21.

Bilety: 10 zł, dostępne dla bloków w godz. 10.00–12.00, 12.00–14.00; do kupienia online oraz w kasie muzeum

Harmonogram spotkań:

20 lipca: Ptasie obserwacje

3, laboratorium pomysłów, ptasie1  Ewa Behrens-Nowakowska.jpg

Wilanowskie ogrody są domem dla wielu ptaków. Zapraszamy na przyrodnicze obserwacje do naszego ogrodu pożytkowego oraz na łąkę kwietną. Po poznaniu ptasich mieszkańców zrobimy pluszowe ptaszki, które będziecie mogli zabrać ze sobą.

27 lipca: Gablotki osobliwości | Natura ciekawości

4, laboratorium pomysłów, gablotki Ewa Behrens-Nowakowska.jpg

Podczas warsztatu poznamy historię kolekcjonerstwa i dawnych kunstkamer. Przejdziemy się też do ogrodów pożytkowych, aby poszukać skarbów natury, a następnie, na bazie dawnych rycin i grafik Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej każdy samodzielnie skomponuje własną gablotkę z kolekcją owadów, minerałów, kamieni, porostów lub innych przyrodniczych curiosów z papieru.

Zajęcia są częścią programu edukacyjnego wystawy „Natura ciekawości” – wystawa prac Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej i zbiorów wilanowskich.

3 sierpnia: Ptasie obserwacje

5, laboratorium pomysłów, ptasie 2 Ewa Behrens-Nowakowska.jpg

Co słychać w ptasim świecie? Ponownie wybierzmy się na ornitologiczne obserwacje do naszego ogrodu pożytkowego oraz na łąkę kwietną. Po poznaniu ptasich mieszkańców zrobimy pluszowe ptaszki, które będziecie mogli zabrać ze sobą.

10 sierpnia: Karty zielnikowe

6, laboratorium pomysłów, zielniki Ewa Behrens-Nowakowska.jpg

Czy jesteście ciekawi, jak wyglądały dawne herbarze i po co wykonywano zielniki? Na zajęciach odwiedzimy ogrody pożytkowe, zidentyfikujemy nieznane nam rośliny, zbierzemy je i wykonamy karty zielnikowe.

17 sierpnia: Druk słoneczny | Natura ciekawości

7, laboratorium pomysłów, druk sloneczny Ewa Behrens-Nowakowska.jpg

Ponownie zapraszamy do słonecznych eksperymentów! Podczas warsztatów poznamy historię jednej ze szlachetnych technik fotograficznych – cyjanotypii! Wybierzemy się do ogrodu pożytkowego po inspirację, a następnie zobaczymy, jak wykonuje się odbitki cyjanotypowe. Do wykonania prac wykorzystamy własnoręcznie zebrane rośliny  oraz fragmenty grafik Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej, które można obejrzeć na wystawie „Natura ciekawości”.

Zajęcia są częścią programu edukacyjnego wystawy „Natura ciekawości” – wystawa prac Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej i zbiorów wilanowskich.

24 sierpnia:  Dzikie bukiety

8, laboratorium pomysłów, bukiety Ewa Behrens-Nowakowska.jpg

Czy bukiety kupuje się tylko w kwiaciarniach? Przekonajmy się, jak piękne kompozycje można wykonać z roślin łąk i ogrodów! Podczas zajęć wybierzemy się do ogrodu pożytkowego, zbierzemy świeże rośliny, a następnie każdy wykona własny, dziki bukiet.

31 sierpnia: Gablotki osobliwości | Natura ciekawości

9, laboratorium pomysłów, Agnieszka Cieślińska.jpg

Jesteście ciekawi, jak dawniej tworzono kolekcje? Ponownie zapraszamy na warsztaty o zbiorach osobliwości. Przejdziemy się też do ogrodów pożytkowych, aby poszukać skarbów natury, a następnie, na bazie dawnych rycin i grafik Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej każdy samodzielnie skomponuje własną gablotkę z kolekcją owadów, minerałów, kamieni, porostów lub innych przyrodniczych curiosów z papieru.

Zajęcia są częścią programu edukacyjnego wystawy „Natura ciekawości” – wystawa prac Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej i zbiorów wilanowskich.


O wszystkich aktywnościach dla dzieci informujemy także na grupie Rodzinnie w Muzeum Pałacu w Wilanowie


Minione

13 kwietnia: Ptasie obserwacje

Wiosną świat budzi się do życia! To doskonały czas na bliższe poznanie ptasich mieszkańców parku i ogrodu. Zapraszamy na przyrodnicze obserwacje do naszego ogrodu pożytkowego oraz na łąkę kwietną. Po poznaniu ptasich mieszkańców zrobimy pluszowe ptaszki oraz zbudujemy im papierowe domki, które będziecie mogli zabrać ze sobą.

W programie: strefa warsztatowa i mikrowyprawy z lornetką

20 kwietnia: Zasiejmy wiosnę!

Obserwowanie wzrastających roślin może być fascynujące. Wspólnie sprawdzimy, co już wyrosło w ogrodzie, a następnie na małych ogrodników będą czekały prace: ozdabianie doniczek i wysiew warzyw i kwiatów.

4 maja: Rodzinna gra Król Ogrodnik

Niech rozkwitną dzikie łąki! Jakie rośliny uwielbiają pszczoły i motyle? Co kwitnie na naszych łąkach i trawnikach? Jak możemy pomóc przyrodzie w mieście? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas zajęć. Wykonamy również ekologiczne bomby kwietne, które będziecie mogli zabrać ze sobą.

11 maja: Bezpłatne warsztaty konserwatorskie

Warsztaty konserwatorskie dla dzieci powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i towarzyszą wystawie Dziedzictwo „Póki świat istnieje” w połączeniu nauki i sztuki konserwacji-restauracji dzieł sztuki:

  • „Plecionki w technice kumihimo i fingerloop – warsztaty dla dzieci i młodzieży”
  • „Nie wszystko złoto, co się świeci – warsztaty pozłotnicze”

18 maja: Rodzinne warsztaty z Fundacją Veolia Polska

Spotkajmy się rodzinnie na wspólnej imprezie plenerowej! Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wraz z Fundacją Veolia Polska zapraszają na dzień pełen atrakcji poświęcony Królowi Ogrodnikowi, ogrodnictwu ekologicznemu i nowej przestrzeni twórczej dla najmłodszych Wil.Lab! 

25 maja: Bezpłatne warsztaty konserwatorskie

Warsztaty konserwatorskie dla dzieci powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i towarzyszą wystawie Dziedzictwo „Póki świat istnieje” w połączeniu nauki i sztuki konserwacji-restauracji dzieł sztuki.

„Botaniczne cyjanotypie z wilanowskich łąk i ogrodów. Rodzinne warsztaty fotograficzne”

1 czerwca: Królewskie gry i zabawy

Zapraszamy do udziału w ogrodowych grach i zabawach. Przygotowaliśmy warsztaty z robienia własnych baz inspirowanych tureckimi namiotami oraz przyrodnicze wyprawy do ogrodów pożytkowych!

8 czerwca: Bezpłatne warsztaty konserwatorskie

Warsztaty konserwatorskie powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i towarzyszą wystawie Dziedzictwo „Póki świat istnieje” w połączeniu nauki i sztuki konserwacji-restauracji dzieł sztuki.

„Konserwacja prewencyjna dla zachowania prywatnych kolekcji sztuki, w tym sztuki nowoczesnej i współczesnej” – warsztaty dla młodzieży i dorosłych

15 czerwca: Farby naturalne

Wybierzmy się na poszukiwania koloru! W ogrodach pożytkowych poszukamy roślin barwierskich, a następnie zrobimy kredę i farby z naturalnych barwników. Za ich pomocą stworzymy własne dzieła sztuki!

22 czerwca: Bezpłatne warsztaty konserwatorskie

Warsztaty konserwatorskie dla dzieci powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i towarzyszą wystawie Dziedzictwo „Póki świat istnieje” w połączeniu nauki i sztuki konserwacji-restauracji dzieł sztuki.

  • „Antykwa wiecznie żywa – warsztaty z liternictwa”
  • „Mały konserwator malarstwa”

29 czerwca: Bukiety łąk i ogrodów  

Natura jest artystką, a my? Otaczają nas niepowtarzalne kształty i kolory, więc spędźmy dzień w ogrodzie pożytkowym sprawdzając, jak wyglądają kompozycje tworzone przez naturę i ogrodników! Wspólnie wybierzemy rośliny do bukietów, które następnie namalujemy.

Czy wiecie, czym jest druk słoneczny? Podczas warsztatów poznamy historię jednej ze szlachetnych technik fotograficznych – cyjanotypii! Wybierzemy się do ogrodu pożytkowego po inspirację, a następnie zobaczymy, jak wykonuje się odbitki cyjanotypowe. Do wykonania prac wykorzystamy własnoręcznie zebrane rośliny  oraz fragmenty grafik Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej, które można obejrzeć na wystawie „Natura ciekawości”.

Zajęcia są częścią programu edukacyjnego wystawy „Natura ciekawości” – wystawa prac Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej i zbiorów wilanowskich.

13 lipca: Bezpłatne warsztaty konserwatorskie

Warsztaty konserwatorskie dla dzieci powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i towarzyszą wystawie Dziedzictwo „Póki świat istnieje” w połączeniu nauki i sztuki konserwacji-restauracji dzieł sztuki.

„Jak kiedyś powstawały farby?”

2024-03-21
o szlaku najpiękniej.jpg

Ogrody muzeum wśród 10 najpiękniejszych w ERHG

Miło nam poinformować, że ogrody Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zostały uznane przez „El Mundo” za jedne z …

Stanisław Jasiński, Wzory i plany ogrodów…, tablica X., Warszawa 1879, Biblioteka Narodowa, sygn. 93.670

Wilanowski Ogród Kwiatowy w 1879 r.

Ogród przy południowym skrzydle pałacu wilanowskiego powstawał etapami w miejscu wcześniejszego pleasure ground. Obecnie znany jest jako Ogród Różany. Miejsce …

Ilustracja botaniczna1, ilustracja Izabela Wolska-Kuśmider.jpg

Ilustracja botaniczna w wilanowskich ogrodach | warsztaty dla dorosłych | 20–21 lipca

Skarby można znaleźć nie tylko w pałacu… Przyjrzyjmy się najpiękniejszym kwiatom z wilanowskich ogrodów! Zapraszamy na kurs ilustracji botanicznej, na …

Jan Piotr Norblin, Powązki – Zabawa na lodzie, 1782, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Orientalny raj. Wpływy tureckie w ogrodach polskich

Ogrody były jednym z ważniejszych obszarów wymiany kulturowej między Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Imperium Osmańskim. Wielowiekowe kontakty polityczne, dyplomatyczne i …

ziemniak, Pixabay.jpg

Ziemniak nie z tego świata | kartoflisko w wilanowskim ogrodzie pożytkowym

Ziemniak, kartofel, pyra, grula, perka, dawniej jabłko ziemne, a nawet tartufflo z włoskiego – to nic innego jak dostojnie brzmiące …

Ogród barokowy na tarasie górnym, fot. W. Holnicki

Europejski Szlak Ogrodów Historycznych (ERHG)

Europejski Szlak Ogrodów Historycznych (European Route of Historic Gardens – ERHG) jest organizacją pozarządową zrzeszającą najwspanialsze ogrody historyczne Europy powołaną …

Zd. 5 Kasza z roślinami.jpg

Smaki królewskich ogrodów

Polecamy miniprzewodnik kulinarno-ogrodowy „Smaki królewskich ogrodów”. Napisali go goście uczestniczący w naszym projekcie „Goście gościom”, aby inspirować do poszukiwania nowych …

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum w Internecie

Organizator

Partnerzy

Sponsorzy

Idea & Design
Copyright © Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie internetowej oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych Użytkowników. Pliki cookies mogą Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptują Państwo stosowanie plików cookies. Potwierdzam, że aktualne ustawienia mojej przeglądarki są zgodne z moimi preferencjami w zakresie stosowania plików cookies. Celem uzyskania pełnej wiedzy i komfortu w odniesieniu do używania przez nas plików cookies prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności.

✓ Rozumiem