„Z lotu ptaka” – relacja z debaty
aktualność
24 września 2015 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie spotkaliśmy się z miłośnikami ptaków, aby porozmawiać o skrzydlatych mieszkańcach ogrodów wilanowskich.
Jako pierwszy głos zabrał Marek Elas, z wykształcenia i z zamiłowania ornitolog, absolwent Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, obrączkarz. Prowadzi badania wilanowskich ptaków w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie”. Zwrócił on uwagę, że wilanowski park jest pod względem ornitologicznym bardzo ciekawy, ponieważ jest w nim sporo wody, sporo starych drzew, a to zawsze sprzyja ptakom. Stare drzewa zapewniają dużą dostępność naturalnych dziupli, chociaż tych sztucznych, czyli budek lęgowych, też nie brakuje. Obserwacja ptaków, która prowadzona jest w Wilanowie, ma na celu ochronę przyrody, ale żeby ją chronić, konieczne jest najpierw jej poznanie. Trzeba dowiedzieć się, jakie gatunki występują na danym terenie, jakie mają preferencje odnośnie do warunków środowiskowych. Badania ptaków potrwają do marca 2016 r., ale dotychczas zaobserwowano w wilanowskich ogrodach 37 gatunków, w tym 32 gatunki lądowe i 5 gatunków ptaków wodnych.
Po wystąpieniu dotyczącym przyrody przenieśliśmy się do pałacu, aby również w nim poszukać ptaków. O dekoracjach pałacowych wykorzystująych motywy ptasie opowiedziała Monika Klimowicz, z wykształcenia archeolog, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Współpracuje z „Plamką mazurka”, blogiem popularyzującym wiedzę o ptakach. Prezentując zabytkowe przedmioty, włączyła do zabawy uczestników spotkania, zadając im zagadki dotyczące gatunków ptaków. Jak się okazało, pałacowe dekoracje bogate są w ptasie motywy, i występują w nim nie tylko gatunki rodzime, ale wiele egzotycznych.
Ostatnia prelegentka, Julia Dobrzańska pracująca na co dzień w Dziale Edukacji w wilanowskim muzeum, opowiedziała o edukacji przyrodniczej prowadzonej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w której kultura łączy się z naturą. Przyrodnicze spotkania dla dzieci i dorosłych, spacery po parku i rezerwacie przyrody Morysin, warsztaty, podczas których wiedza historyczna łączy się ze współczesną. A do tego zaawansowana edukacja ornitologiczna, w tym m.in. zimowe liczenie ptaków oraz ich obrączkowanie. Wilanowski program przyrodniczy pełny jest wątków ptasich, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem odbiorców: zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Po wystąpieniach prelegentów odbyła się bardzo ciekawa dyskusja wraz z uczestnikami spotkania, a pytania o projekt „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” i jego efekty pojawiały się jeszcze długo po zakończeniu debaty.
Debata „Z lotu ptaka – o pierzastych mieszkańcach wilanowskich przestworzy” odbyła się w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” realizowanego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Polecane
Projekt „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie”
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w latach 2014–2016 realizowało projekt „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum …
„Bioróżnorodność” – cykl debat publicznych
W ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” odbyły się dwa cykle debat poświęconych …
Ptaki (Przyroda, PJM)
Strona Muzeum Pałacu w Wilanowie to skarbnica wiedzy o obyczajach, sztuce, kulturze, kuchni, przyrodzie i o wielu innych obszarach życia …
Cztery pory roku w parku wilanowskim
Prawa przyrody, niezmiennie następujące po sobie okresy zalotów, wychowywania młodych, przygotowywania się do zimy i walki o przetrwanie mroźnych dni. …
„Ogrody historyczne: rewitalizacja, rekonstrukcja” – relacja z debaty
Zabytkowy, wiekowy, historyczny – z pewnością taki jest ogród królewski w Wilanowie. Ale jest też unikatowy, czarujący, urokliwy, a nawet …
Intymne życie ptaków – wywiad
Ornitolog prowadzący badania wilanowskich ptaków opowiada o zakradaniu się w ich intymne życie. Zdradza, co może dostrzec uważny obserwator, oraz podpowiada, jak można nim zostać.
Na ratunek pisklakom – fotoreportaż
W wilanowskich ogrodach zatrzęsienie piskląt. Pełno ich w gniazdach i dziuplach, ale też na trawnikach i alejkach. Takie uroki pierwszych lekcji latania. Czasami maluch trafi w miejsce dla siebie niebezpieczne i wtedy bardzo przydaje się pomoc człowieka.
Ptaki – monitoring i waloryzacja awifauny (wyniki badań)
Prace badawcze w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” obejmowały monitoring i waloryzację …
Natura i kultura
Natura i kultura to w Wilanowie wartości równoważne. O historii rezydencji świadczą nie tylko mury pałacu i zgromadzone we wnętrzach …