Fragment martwej natury z kwiatami. Przedstawia zbliżenie na białe i czerwone goździki oraz jasne dzwonki.

Odkrywaj

Tutaj przedstawiamy informacje o historii i obecnej działalności muzeum oraz cyfrowe zbiory, artykuły popularnonaukowe i opracowania. Zapraszamy do czerpania z bogatego źródła wiedzy!

Poznaj królewską
REZYDENCJĘ

Kultura i natura łączą się tu w twórczej harmonii. W letniej rezydencji króla Jana III w Wilanowie doświadczysz historii, zachwycisz się pięknem architektury i dzieł sztuki, wypoczniesz w otoczeniu przyrody.

Muzeum w przestrzeni społecznej

O tożsamości miejsca stanowi połączenie tradycji historycznej rezydencji królewskiej oraz harmonia kultury i natury. Tożsamość tę budują również wartości, które codziennie tworzymy w muzeum, działając na rzecz społeczeństwa i środowiska przyrodniczego. Jesteśmy rzecznikami tego miejsca, dokumentujemy je, badamy i służymy pomocą wszystkim, którzy pracują na rzecz zrównoważonego rozwoju, lokalnie i na świecie.

Wiedza online

Kolekcja

Obraz przedstawiający trzy postaci. Dwie kobiety i jednego mężczyznę stojącego nad nimi, który opiera się o harfę, a drugą rekę podnosi w kierunku kobiet.

Digitalizujemy nasze zbiory, by ułatwić do nich dostęp. W cyfrowych kolekcjach znajdziesz obrazy, rzeźby, grafiki, przedmioty użytkowe, dokumenty – to wszystko na wyciągnięcie ręki.

Pasaż wiedzy

Fragment fresku. Przedstawia młodą kobietę siedzącą na chmurze, wśród amorków. Kobieta podpiera lewą rękę o duży globus.

Tu znajdziesz ciekawe artykuły o historii i kulturze staropolskiej, przystępnie pisane przez specjalistów. To wiarygodne źródło wiedzy o dawnej Rzeczypospolitej na tle nowożytnej Europy.

Sobiesciana

Obraz przedstawiający króla Jana III. Portret.

Wirtualna kolekcja dla zafascynowanych historią króla Jana III i jego rodziny. Pamiątki, dzieła sztuki, wydarzenia, opowieści i legendy związane z rodem Sobieskich w jednym miejscu!

Zasoby natury

Kolorowe zdjęcie współczesne. Przedstawia rzeźbę na cokole na tle jesiennego pejzażu. Rzeźba to stojący mężczyzna z brodą, w długich szatach, trzymający w ręce przedmiot.

Wydaje się, że przyroda w mieście nie może rozkwitać. A jednak! W stolicy nie brakuje zielonych miejsc, pełnych dzikiej fauny i flory. Taką właśnie enklawą jest założenie pałacowo-parkowe Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

„Studia wilanowskie”

Grafika przedstawia widok na pałac, taras ogrodowy i pejzaż w tle. Na pierwszym planie ledwo widoczne postaci ludzi.

To rocznik wydawany w muzeum od 1977 r. Publikujemy w nim teksty naukowe i dokumenty dotyczące królewskiej rezydencji, jej otoczenia, zbiorów oraz ważnych wydarzeń w muzeum.

Geoportal (GIS)

Praca malarska w zielonej kolorystyce. Przedstawia ujęcie z góry, z lotu ptaka na ogrody i alejki. Pośrodku kilka domów. Powyżej pomiędzy rzędem drzew widać domy z czerwonymi dachami.

System informacji przestrzennej prezentuje na mapie informacje dotyczące np. elewacji i wnętrz pałacu, budynków i pomników, a nawet roślin parku. Łączy wartości dokumentacyjne z edukacyjnymi.

Pewnego razu w Wilanowie

Fotomontaż przedstawia dwa zdjęcia wycięte w kształcie nieregularnych, owalnych kształtów. Większe w kolorze sepii, mniejsze w odcieniu szarości. Na zdjęciach napis: Pewnego razu w Wilanowie.

Czy w Twoim rodzinnym archiwum są pamiątki związane z Wilanowem? Podziel się z nami wspomnieniami! Chętnie poznamy pocztówki, fotografie, filmy rodzinne i opowieści. Nasz projekt społecznego archiwum ukazuje, jak dzieje dawnej rezydencji królewskiej splatają się z losami okolicznych mieszkańców i odwiedzających. Bądź częścią tej historii!