Przedpole
Obszar przed pałacowym dziedzińcem składa się z czterech kwater obwiedzionych ceglano-ceramicznym murkiem i obsadzonych rzędami drzew. Znajdziemy w nim symboliczny grobowiec – Mauzoleum Potockich, Domek Dozorcy (obecnie kasa Muzeum), Domek Lanciego i Szenicówkę (obecnie Villa Intrata). Dziedziniec poprzedza fosa z ceglanym murem oraz barokowa brama z kamiennymi figurami Marsa i Wenus symbolizującymi wojnę i zwycięstwo.
Dziedziniec
Pierwotnie podzielony był na dwie części: wjazdową (użytkową) oraz paradną, przylegającą bezpośrednio do pałacu. W XIX wieku przestrzeń tę scalono i ozdobiono owalnym trawnikiem otoczonym drogą dojazdową. Wyjątkowymi ozdobami dziedzińca są wiekowe magnolie oraz lipa drobnolistna. Główne wejście do ogrodów wiedzie przez kamienną pergolę z bramą witającą gości cytatem z Horacego: „Ducite solicitae quam iucunda oblivia vitae”. Zapomnijcie o codziennych troskach i odpocznijcie w ogrodzie!
Ogród Północny
Regularne kwatery obwiedzione są niskimi żywopłotami z bukszpanu, wypełnione trawnikami, strzyżonymi w stożki cisami oraz kwiatami. Centralnym punktem ogrodu jest fontanna zwieńczona figurą mitycznego młodego trytona. W zachodniej części znajduje się Gaj Akademosa, miejsce służące do odpoczynku i rozmyślań. Za posągami Jana Kochanowskiego i Franciszka Karpińskiego, poetów sławiących uroki wsi, znajduje się owalny placyk otoczony półkolistą kamienną ławą, nawiązującą do „ławek szeptów”.
Ogród barokowy
-
Taras górny
Ta część ogrodu składa się z szesnastu kwater obwiedzionych żywopłotami z bukszpanu i ozdobionych bordiurami kwiatowymi, strzyżonymi w ostrosłupy grabami oraz ornamentami z bukszpanu i kolorowego kruszywa. Wśród uprawianych tu roślin znaleźć można gatunki typowe dla epoki baroku: peonie, sasanki, narcyzy, tulipany, dzwonki, astry, lilie i ostróżki. W okresie letnim dopełnieniem barokowej kompozycji są kwitnące i owocujące drzewka cytrusowe oraz rośliny egzotyczne w biało-zielonych donicach.
-
Taras dolny
Ten ogród również nawiązuje do form barokowych. Cztery geometryczne kwatery ozdabiają strzyżone w stożki cisy oraz bordiury kwiatowe. Całość zamyka boskiet, czyli zwarty masyw drzew ujęty w strzyżone ściany szpalerów. Poprzecinane regularnie alejkami otwierają widoki na Jezioro Wilanowskie oraz tworzą zaciszne gabinety ogrodowe. Wzdłuż Jeziora Wilanowskiego biegnie szeroka promenada spacerowa, z której roztacza się malowniczy widok na przeciwległy brzeg.
-
Rzeźby
Ogród zdobią liczne rzeźby z piaskowca wyobrażające bohaterów mitologicznych. Warto przyjrzeć się szczególnie cennym rokokowym figurom Johanna Chrisostomusa Redlera umieszczonym na balustradzie tarasu górnego. Są tu putta symbolizujące cztery etapy miłości (lęk, pocałunek, zobojętnienie i zwadę), egzotyczne sfinksy z koszami kwiatów oraz alegorie czterech pór roku.
„Ducite solicitae quam iucunda oblivia vitae”
To łaciński cytat z Horacego witający gości wchodzących do przypałacowego ogrodu. Zachęca do zapomnienia o codziennych troskach życia i odpoczynku wśród natury. Daliście się namówić na relaks wśród kwiatów?
Ogród Różany
Kameralny ogród wypełniony historycznymi odmianami róż angielskich i francuskich, w ciepłych pastelowych odcieniach. Dekorację rzeźbiarską stanowi ceramiczna figura Wiktorii, cztery rzeźby alegoryczne: Zgody, Pszczelarstwa, Rolnictwa i Rybołówstwa, wieńczące słupy bramy do Parku Południowego oraz umiejscowiona centralnie fontanna zwieńczona postacią chłopca z łabędziem.
Park krajobrazowy południowy
-
Góra Bachusa
Zachowana z czasów króla Jana III Góra Bachusa to znakomity punkt widokowy, z którego można podziwiać cały park. Do południowej strony założenia przylegają zabudowania folwarku: Dom Podstarościego i Holendernia, w pobliżu których założono łąkę kwietną. Na polanach rosną najstarsze w parku wilanowskim, przeszło 200-letnie okazałe drzewa, w przeważającej większości dęby.
-
Ogród angielsko-chiński
Malowniczy ogród angielsko-chiński z końca XVIII w. wykorzystuje urozmaicone ukształtowanie terenu. Swobodnie prowadzone ścieżki oraz nasadzenia drzew i krzewów miały dawać wrażenie idealnego naśladowania natury. Kilkadziesiąt lat później założenie to powiększono i przekształcono przez Stanisława Kostkę Potockiego na park krajobrazowy, który można podziwiać do dziś.
Park krajobrazowy północny
Znajdujące się w nim obiekty wzniesione w różnych stylach miały przenosić gości do odległych czasów i miejsc jak przypominająca średniowieczny zamek Pompownia, Altana chińska oraz naśladujące starożytną architekturę Most rzymski i Pomnik Bitwy Raszyńskiej na sztucznie usypanej Wyspie Północnej. Wkomponowane w zieleń budowle ogrodowe nadają całości romantycznej aury.
Ogród przy Oranżerii
Najmłodsza część wilanowskiego założenia. W czasach króla Jana III znajdował się tu drewniany kościół oraz cmentarz. Sąsiadujące z Oranżerią kwatery obsadzono czerwonymi różami i funkiami. Przestrzeń wokół ozdobiono roślinami egzotycznymi w donicach, przenoszonymi tu każdego lata - daktylowcami kanaryjskimi, palmami kencje, bananowcami oraz figowcami.
Ogród przy Oranżerii - galeria
Rezerwat przyrody Morysin
Nazwa pochodzi od imienia wnuka Stanisława Kostki Potockiego – Maurycego, zwanego Morysiem. Rozbudowany układ cieków wodnych oraz wyposażenie architektoniczno-rzeźbiarskie na przestrzeni lat uległy zatarciu, po większości z nich nie pozostał już ślad. Zachowało się natomiast cenne siedlisko, od 1996 roku chronione prawem jako rezerwat przyrody.
Ślady dawnej historii
Pośród gęstwiny drzew można dostrzec ślady dawnej historii – ruiny rotundy pałacyku z 1811 roku projektu Stanisława Kostki Potockiego i Christiana P. Aignera, pozostałości domku dozorcy autorstwa Franciszka Marii Lanciego oraz dobrze zachowaną drewnianą Gajówkę.
A może kajakiem po jeziorze?
Zachwyć się urodą Wilanowa z niecodziennej perspektywy! Skorzystaj z możliwości wypożyczenia kajaka, aby wyruszyć nim na Jezioro Wilanowskie i podziwiać z wody pałac, ogrody, a także rezerwat przyrody Morysin. Kajaki można wypożyczyć w parku przy Pompowni. Przystanią Wilanów opiekuje się Fundacja „Dom Wisły”.
Dowiedz się więcej
Folwark wilanowski
Folwark – dawne zaplecze gospodarcze królewskiej rezydencji, część krajobrazowego założenia pałacowo-ogrodowego w Wilanowie – w 2018 r. został zakupiony przez Muzeum. Po przeprowadzeniu niezbędnych remontów będzie tu rozwijana działalność edukacyjna.
Różne możliwości
zwiedzania
z audioprzewodnikiem
Wypożycz audioprzewodnik, aby w swoim tempie zwiedzić pałac. Poznaj historię rezydencji króla Jana III oraz zabytkowych wnętrz. Posłuchaj o najciekawszych eksponatach i dawnych mieszkańcach pałacu.
z edukatorem
Wybierz interesujący Cię temat, zaproś rodzinę, przyjaciół i umów się na spacer lub lekcję z edukatorem. Posłuchaj wciągających opowieści, skorzystaj z materiałów edukacyjnych i zadaj nurtujące Cię pytania.
indywidualnie
Udaj się na niespieszny spacer po Apartamentach Królewskich, Pokojach Chińskich i Myśliwskich oraz Galerii Magazynowej. Poczuj atmosferę królewskiej rezydencji i zachwyć się dziełami sztuki oraz rzemiosła artystycznego.
z asystentem zwiedzania
Asystent zwiedzania to aplikacja mobilna – skanuj kody QR z kart informacyjnych, aby poznać historię wnętrz i symbolikę ich dekoracji oraz wartość dzieł sztuki prezentowanych na wystawach.
Asystent zwiedzania pomoże Ci też zaplanować wizytę w muzeum: łatwo znajdziesz godziny otwarcia, kupisz bilet lub pamiątkę.