Poznaj królewską rezydencję
Wprowadzenie
Bogata
historia
Pałac w Wilanowie to miejsce, w którym możesz zwolnić, odpocząć od codzienności. Poczuć wyjątkowość chwili.
Zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy.
Wystawy
Kolekcje
Plan rezydencji wilanowskiej
Odkryj niezwykłe miejsce! Możesz wybierać między widokiem parku i pałacu oraz zdecydować, które piętro wirtualnie zwiedzić. W oknie obok mapy zobaczysz zdjęcie i krótki opis danego pomieszczenia. By dowiedzieć się o nim więcej – kliknij strzałkę.
Na parterze są dwa skrzydła, w lewym znajduje się część zwana Muzeum Potockich (a w nim: Gabinet Etruski, Galeria Obrazów „Muzeum” zwana, Galeria Krajobrazów, Sień Dolna, Salon Malinowy, Sypialnia Pana i Gabinet Pana). Apartamenty Królewskie zlokalizowane są w korpusie głównym pałacu (części centralnej), zaliczamy do nich: Pomnik konny Jana III, Galerię Południową, Bibliotekę Króla, Kaplicę, Lapidarium, Antykamerę Króla, Sypialnię Króla, Gabinet Chiński Króla, Wielką Sień, Gabinet Holenderski, Antykamerę Królowej, Sypialnię Królowej, Antygabinet Królowej i Gabinet Zwierciadlany, Gabinet al Fresco, Gabinet przed Galerią, Galerię Północną i Garderobę Króla. W prawym skrzydle pałacu znajduje się Sala Biała i Apartamenty Księżnej Marszałkowej Lubomirskiej, na które składają się: Łazienka Księżnej Lubomirskiej, Rotundka i Kapliczka przy Łazience Lubomirskiej, Biała Sypialnia Księżnej Lubomirskiej, Przedpokój Księżnej Lubomirskiej, Salon Księżnej Lubomirskiej, Złota Sypialnia Księżnej Lubomirskiej i Gabinet Księżnej Lubomirskiej.
Na pierwszym piętrze, w lewym skrzydle znajdziemy Salon Wystaw Czasowych. Natomiast w korpusie głównym pałacu zlokalizowane są pomieszczenia przeznaczone na wystawę „Kolekcjonerstwo Potockich” oraz Pokoje Sobieskich, na które składają się: Gabinet o Trzech Oknach, Pokój Cichy, Gabinet Farfurowy, Pokoje Locciego, Pokój Średni i Przedpokój. Na tym samym piętrze, w prawym skrzydle możemy zwiedzać Galerię Magazynową, Salon Wystaw Czasowych, Pokoje Myśliwskie oraz Pokoje Chińskie.
Na najwyższym, drugim piętrze znajduje się jedno pomieszczenie: Sala Uczt.
Park i ogrody otaczają pałac ze wszystkich stron. Z przodu rezydencji, od zachodu znajduje się przedpole. Przed pałacem i pomiędzy jego skrzydłami mieści się dziedziniec, oddzielony od przedpola bramą główną. Po lewej stronie od pałacu, na północ zlokalizowany jest: Ogród Północny, za nim Ogród kwiatowy przy Figarni i Ogród przy Oranżerii. Dalej na północ zobaczymy Park krajobrazowy północny. Bezpośrednio na tyłach pałacu, od wschodu zlokalizowany jest Ogród Barokowy. Za nim ciągnie się Jezioro Wilanowskie, a na jego drugim brzegu położony jest rezerwat przyrody Morysin. Po prawej, południowej stronie budynku zobaczymy: Ogród Różany, Park krajobrazowy południowy, Folwark zachodni i Folwark wschodni.
Stanisław Kostka i Aleksandra Potoccy – twórcy muzeum wilanowskiego
1799
Stanisław Kostka Potocki
1805
Stanisław Kostka Potocki – koneser sztuki
„Na sejmie tym wykazał i największe zdolności, i najuczciwszy patriotyzm, jak również wiele umiarkowania.”
Ojciec i syn – Aleksander i August Potoccy
1945
Oddziałem Muzeum Narodowego