Konserwacja

czyli jak dbamy o pałac i kolekcje dzieł sztuki

Pracownia Konserwacji Malarstwa

Pracownia wyposażona jest w nowoczesny sprzęt. Konserwatorzy podnoszą swoje kwalifikacje poprzez udział w konferencjach, warsztatach oraz współpracę z polskimi i zagranicznymi placówkami badawczymi. Dzięki temu wszelkie zabiegi prowadzone są w sposób bezpieczny dla obiektów i zgodny z etyką konserwatorską.

Czytaj więcej na temat Pracownia Konserwacji Malarstwa

Pracownia Konserwacji Rzeźby

Do zadań pracowni należy konserwacja kamiennych, ceramicznych, metalowych i wykonanych technikami narzutowymi rzeźb, obiektów architektonicznych, stanowiących wystrój pałacu i jego otoczenia oraz przedmiotów rzemiosła artystycznego.

Czytaj więcej na temat Pracownia Konserwacji Rzeźby

Pracownia Konserwacji Drewna Zabytkowego i Pozłotnictwa

Pod opieką pracowni znajdują się zabytkowe meble z XVII – XIX wieku. Są to obiekty o wysokich walorach artystycznych, często unikatowe, o bardzo różnorodnej dekoracji powierzchni: rzeźbione, fornirowane, intarsjowane, inkrustowane, polichromowane oraz pokryte laką wschodnią i europejską, tapicerowane.

Czytaj więcej na temat Pracownia Konserwacji Drewna Zabytkowego i Pozłotnictwa

Pracownia Konserwacji Tkanin

W pracowni przeprowadzane są konserwacje obiektów wykonanych różnorodną techniką i z różnych surowców włókienniczych. Do zbioru należą makaty, kapy, kobierce, obicia ścienne i tapicerskie, ubiory i akcesoria do nich, a także pasmanterie – galony, frędzle, chwasty. 

Czytaj więcej na temat Pracownia Konserwacji Tkanin

Zasoby natury

Wydaje się, że przyroda w mieście nie może rozkwitać. A jednak! Taką właśnie enklawą jest założenie pałacowo-parkowe Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

HISTORIA ZMIAN Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2003–2023

Zespół pracowników Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na prezentację fragmentu dokonań współczesnej historii instytucji.
Zobacz wystawę online

System Informacji Przestrzennej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Budowany w Muzeum system informacji przestrzennej gromadzi informacje dotyczące: terenu, budynków, parku, obiektów architektonicznych, rzeźby ogrodowej, elewacji, wnętrz, drzew i krzewów oraz wyników badań archeologicznych.
Czytaj więcej

Pasaż wiedzy

Tu znajdziesz ciekawe artykuły o historii i kulturze staropolskiej, przystępnie pisane przez specjalistów. To wiarygodne źródło wiedzy o dawnej Rzeczypospolitej na tle nowożytnej Europy.
Czytaj więcej
Fragment fresku. Przedstawia młodą kobietę siedzącą na chmurze, wśród amorków. Kobieta podpiera lewą rękę o duży globus.