Pałac Króla Jana III w Wilanowie
W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie można doświadczyć piękna i świetności królewskiej rezydencji. Barokowy pałac z otaczającymi go historycznymi ogrodami, parkiem i rezerwatem przyrody to miejsce, gdzie historia nawarstwia się i zagęszcza. W XVII w. był domem walecznego króla, który odpoczywał tu z rodziną, ale też realizował naukowe i ogrodnicze pasje.
Na elewacjach pałacu pozostawił zapis swoich zwycięskich bitew i dekoracje nawiązujące do wzorców kultury antycznej, którą dobrze znał i miłował. Kolejni właściciele z arystokratycznych polskich rodów rozbudowywali pałac wilanowski, a w 1805 r. Stanisław Kostka Potocki otworzył go dla publiczności jako muzeum sztuki, szczycąc się bogatą kolekcją dzieł sztuki europejskiej i orientalnej oraz bezcennymi pamiątkami związanymi z historią Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pałac i historyczne ogrody wilanowskie są dziś dostępne dla wszystkich – do doświadczania, oglądania, badania i przeżywania bogactwa kultury i natury.
W 1805 r. z inicjatywy Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich, właścicieli pałacu od 1799 r., udostępniono apartamenty królewskie i pamiątki po rodzinie Sobieskich oraz znakomitą kolekcję dzieł sztuki europejskiej i dalekowschodniej – obrazów, rzeźb, wyrobów rzemiosła artystycznego, ceramiki antycznej i biskwitów. Tak powstało pierwsze w Polsce muzeum sztuki. Perłą zbiorów jest Portret konny Stanisława Kostki Potockiego (1781), obraz Jacques’a-Louisa Davida, jednego z najwybitniejszych malarzy europejskich.
Upowszechnianiu wiedzy służy też portal internetowy muzeum z Pasażem wiedzy, otwartym zasobem kilku tysięcy artykułów popularnonaukowych, galeriami zdjęć i filmami przybliżającymi wydarzenia z historii i obyczaje mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów w epoce nowożytnej. Zespół muzeum aktywnie uczestniczy w realizacji projektów sieci europejskich rezydencji królewskich i sieci ogrodów historycznych, co sprzyja wymianie doświadczeń i służy promocji Polski oraz wkładu polskiego muzealnictwa w ochronę wspólnego europejskiego dziedzictwa.