Apartamenty Królewskie

To najstarsza, centralna część pałacu. Jej dekoracje i wystrój pamiętają czasy pierwszych właścicieli –Jana III i Marii Kazimiery. Część południowa należała do króla, północna zaś do królowej. W skład apartamentów wchodzą m.in. Antykamery, Sypialnie, Wielka Sień, Gabinet Holenderski i Biblioteka Króla. Wnętrza zdobią plafony, dekoracje sztukatorskie, znakomite obrazy i wspaniałe tkaniny ścienne oraz cenne meble i liczne przykłady dawnego rzemiosła artystycznego.

Antykamera i Sypialnia Króla

Antykamera to reprezentacyjny przedpokój, w którym goście czekali na rozmowę z królem. Zgodnie z obyczajem epoki Jan III udzielał audiencji, siedząc w łóżku paradnym w swojej sypialni, podczas gdy odwiedzający stali. Tylko najbliższa rodzina i najznamienitsi goście mogli usiąść w towarzystwie władcy.

Antykamera i Sypialnia Królowej

Układ pomieszczeń królowej jest symetrycznym odbiciem apartamentów króla: Antykamera pełniła funkcję przedpokoju, Sypialnia (kamera) poza podstawowym przeznaczeniem była wnętrzem o charakterze reprezentacyjnym. Sypialnia Królowej jest niewątpliwie jednym z najbardziej okazałych pomieszczeń w pałacu.

Cztery Pory Roku

Sufity tych pomieszczeń zdobią plafony przedstawiające cztery pory roku. W Antykamerze Króla znajduje się Alegoria Zimy - symbolizująca trudy rządów, a w jego Sypialni Alegoria Lata - dobrobyt kraju pod rządami Jana III. Antykamerę Królowej zdobi plafon Jesień (aluzja do miłości Jana III i Marii Kazimiery), a Sypialnię - Wiosna (symbol rozkwitu Rzeczypospolitej pod patronatem królowej). Zachowane plafony są jednymi z najcenniejszych zabytków sztuki baroku w Polsce, wykonał je nadworny malarz - Jerzy Eleuter Szymonowicz-Siemiginowski.
1 / 3

    Muzeum Potockich

    Pomieszczenia w północnym skrzydle pałacu zachowały charakter XIX-wiecznego muzeum, otwartego w 1805 r. przez Stanisława Kostkę i Aleksandrę Potockich. Inskrypcja Cunctis patet ingressus (Wstęp wszystkim wolny) w posadzce Gabinetu przed Galerią wyraża ich przekonanie, że zbiory powinny służyć społeczeństwu. Od ponad dwustu lat prezentowana jest tu imponująca kolekcja dzieł sztuki zgromadzonych przez przedstawicieli rodu Potockich.

    Apartamenty Lubomirskiej

    Apartamenty należały do Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Znajdują się w skrzydle południowym oraz w tzw. pawilonie kąpielowym, dobudowanym do pałacu w ostatniej ćwierci XVIII w. Wyposażenie i dekoracje wnętrz odzwierciedlają zamiłowania artystyczne, pasje kolekcjonerskie i wyrafinowany gust księżnej Lubomirskiej. Szczególnie Łazienka wiele mówi o obyczajach epoki, osobowości i upodobaniach właścicielki.

    Pokoje Chińskie i Myśliwskie

    Pod koniec XIX wieku były to prywatne apartamenty właścicieli pałacu, nawiązujące do ich pasji kolekcjonerskich i myśliwskich. Wiele przedmiotów pochodzi z Dalekiego Wschodu zgodnie z ówczesną modą na chinoiserie. Perłą tej kolekcji jest japoński stół namban z 1610 r., jedyny tego typu obiekt w zbiorach polskich. W Pokojach Myśliwskich znajdziemy kolekcję sreber oraz akcesoriów łowieckich.

    Galeria Magazynowa

    Otwarta w 2017 r. galeria prezentuje cenne dzieła sztuki, wcześniej przechowywane w zamkniętych magazynach. Zobaczymy tu wyroby złotnicze, oryginalne tkaniny ścienne z apartamentów królewskich oraz kolekcję przedmiotów z Dalekiego Wschodu. W nowoczesnej pracowni konserwatorzy przywracają blask dziełom sztuki z kolekcji wilanowskiej. Ich pracę można obserwować przez szklaną ścianę.

    Kolekcjonerstwo Potockich

    Ekspozycja otwarta w 2021 r. znajduje się na piętrze pałacu wilanowskiego. Można tu oglądać znakomite obrazy z kolekcji Stanisława Kostki i Aleksandry Potockich oraz ich potomków – m.in. słynnego „Salvatora Mundi” („Zbawiciela Świata”), uznawanego niegdyś za dzieło Leonarda da Vinci. Znajduje się tu także zbiór pamiątek historyczno-patriotycznych i rycin, a także kolekcja starych pocztówek i archiwalnych zdjęć z przedstawieniami rezydencji wilanowskiej.

    Elewacje

    Pałacowe elewacje to znakomity przykład bogactwa form i treści architektury baroku. Rytm półkolumn, pilastrów i łuków tworzy ramy dla licznych rzeźb, płaskorzeźb i dekoracji malarskich. Odwołując się do mitologii i historii starożytnej sławią one ród Sobieskich, sprawiedliwe rządy i chwalebne czyny króla Jana III. Intensywną, charakterystyczną dla epoki baroku kolorystykę elewacji odtworzono po badaniach zachowanych oryginalnych warstw malarskich.

    Różne możliwości zwiedzania

    z audioprzewodnikiem

    Wypożycz audioprzewodnik, aby w swoim tempie zwiedzić pałac. Poznaj historię rezydencji króla Jana III oraz zabytkowych wnętrz. Posłuchaj o najciekawszych eksponatach i dawnych mieszkańcach pałacu.

    z edukatorem

    Wybierz interesujący Cię temat, zaproś rodzinę, przyjaciół i umów się na spacer lub lekcję z edukatorem. Posłuchaj wciągających opowieści, skorzystaj z materiałów edukacyjnych i zadaj nurtujące Cię pytania.

    indywidualnie

    Udaj się na niespieszny spacer po Apartamentach Królewskich, Pokojach Chińskich i Myśliwskich oraz Galerii Magazynowej. Poczuj atmosferę królewskiej rezydencji i zachwyć się dziełami sztuki oraz rzemiosła artystycznego.

    z asystentem zwiedzania

    Asystent zwiedzania to aplikacja mobilna – skanuj kody QR z kart informacyjnych, aby poznać historię wnętrz i symbolikę ich dekoracji oraz wartość dzieł sztuki prezentowanych na wystawach. Asystent zwiedzania pomoże Ci też zaplanować wizytę w muzeum: łatwo znajdziesz godziny otwarcia, kupisz bilet lub pamiątkę.
    ASSISTENT_IMG_ALT1 ASSISTENT_IMG_ALT2 ASSISTENT_IMG_ALT3