Warsztat nr 1: Jedność w różnorodności
Czym jest społeczeństwo wielokulturowe? Kto tworzy nasze wielokulturowe społeczeństwo? Czym są dyskryminacja i nierówności społeczne oraz jaki wpływ mają te zjawiska na funkcjonowanie społeczeństwa, które tworzymy? Podczas warsztatów będziemy wspólnie szukać odpowiedzi na te pytania i zastanawiać się, jak możemy budować mosty pomiędzy różnymi kulturami, rozwijać w sobie empatię i uczyć się uważności na drugiego człowieka.
Cele warsztatu:
- zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania społeczeństw wielokulturowych;
- zwiększenie świadomości na temat sytuacji osób doświadczających dyskryminacji;
- budowanie postawy otwartości i szacunku wobec inności.
- Słowa kluczowe: wielokulturowość, empatia, dyskryminacja, nierówności społeczne
Metody pracy: dyskusja, praca w grupach, wchodzenie w rolę
Warsztat nr 2: Lekcje pokoju
Warsztaty o tematyce migracyjnej połączone ze spotkaniem z osobą z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym. Podczas zajęć uczniowie i uczennice rozmawiają o zjawiskach migracji na świecie, przyczynach uchodźstwa oraz źródłach naszej wiedzy na te tematy. Wspólnie zastanawiamy się, jakie stereotypy na temat uchodźców czy innych grup mniejszościowych żyjących w Polsce dominują w naszej społeczności, skąd się biorą te obrazy świata i jaki mają na nas wpływ. Warsztaty są także okazją do poznania osoby z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym, która w drugiej części warsztatu podzieli się z uczestnikami swoją historią i odpowie na nurtujące młodzież pytania.
Cele warsztatu:
- zrozumienie, czym jest zjawisko migracji i uchodźstwa;
- zdobycie wiedzy o tym, czym są stereotypy i jaki mają wpływ na sposób postrzegania świata;
- zwiększenie świadomości na temat sytuacji osób doświadczających migracji i uchodźstwa żyjących w Polsce;
- pogłębienie wiedzy o innych kulturach i religiach podczas spotkania z osobą z doświadczeniem uchodźczym lub migracyjnym.
Słowa kluczowe: wielokulturowość, uchodźstwo, migracje, mniejszości narodowe i etniczne
Metody pracy: praca w grupach, dyskusja, spotkanie z osobą z doświadczeniem uchodźczym lub migracyjnym
Informacje organizacyjne
- Grupa wiekowa: klasy VI–VIII SP, szkoły ponadpodstawowe
- Czas trwania: 90 min + przerwa (dwa 1,5-godzinne bloki)
- Termin: 19 listopada, godz. 11.00
- Cena: 1 zł/os
- Prowadzący: trenerzy ze Stowarzyszenia Salam Lab
Rezerwacja:
O STOWARZYSZENIU
Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju, funkcjonujące również pod nazwą Salam Lab, od 2021 roku wspiera działalność wychowawczą i profilaktyczną szkół. Misją organizacji jest budowanie mostów i kultury spotkania między różnymi społecznościami narodowościowymi i wyznaniowymi oraz przeciwdziałanie dyskryminacji. Misja ta realizowana jest poprzez działania edukacyjne i medialne. Cel Stowarzyszenia polega na dostarczaniu rzetelnych informacji na temat różnych kultur, mniejszości narodowych, etnicznych czy religijnych oraz zapobieganiu dyskryminacji poprzez przełamywanie stereotypów i budowanie postawy szacunku dla różnorodności. Dział Edukacji Salam Lab prowadzi warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, edukatorów, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów, a także dla grup spoza środowiska szkolnego. Współpracuje regularnie z wieloma instytucjami kultury – między innymi z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Małopolskim Instytutem Kultury, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Pałacem Króla Jana III w Wilanowie w Warszawie.