Planujecie wyjazd do Włoch? Czytacie, co warto zobaczyć? Mamy dla Was książkę!
„Znakomity autor, przesadnie skromny, nie lubiący mówić o swoich sukcesach” – tak charakteryzowano Kazimierza Chłędowskiego. Wszystkie jego książki o dziejach nowożytnej kultury, przede wszystkim Włoch, ale także Francji, należały do wydawniczych sukcesów. Ich literacki styl, sposób ujęcia tematu kultury poprzez wielopoziomowe, symbiotyczne połączenie jej materialnych wyrazów z wielkimi twórcami i pomniejszymi postaciami z przeszłości, zostały entuzjastycznie przyjęte przez czytelników. Te walory podkreślali także recenzenci, zaliczając Chłędowskiego w poczet autorów, których nazwiska zapewniają komercyjny sukces.
Nowością był także język, którym pisarz prezentował zdobycze włoskiego renesansu czy kulturowe dzieje Sieny, Ferrary, Rzymu oraz Neapolu, stanowił on bowiem połączenie dziennikarskiej perswazyjności z arbitralnością opinii samego autora oraz inteligentnym dowcipem. Odwaga i bezkompromisowość, a także ironia oraz dystans wobec usankcjonowanych historycznie świętości to właściwości z rzadka obecne w ówczesnej czy wcześniejszej polskiej literaturze traktującej o sprawach historii i sztuki.
W sferze zawodowej udało się Kazimierzowi Chłędowskiemu ((1843–1920) sięgnąć po najwyższą możliwą godność dla człowieka jego stanu, tzn. po tekę ministerium w rządzie austriackim. Aktywność literacka z kolei przyniosła mu ogromną popularność, międzynarodową sławę, a w zakresie osobistym – radość z obcowania z umiłowanym przedmiotem badań.
Czytamy dzieła Chłędowskiego, bo są barwne, zajmujące, ciekawsze niż przewodniki. I Wam je polecamy!
Książkę „Kazimierz Chłędowski i jego pisarstwo o sztuce” dr Marty Gołąbek kupicie w muzealnej księgarni.