„Ogrody historyczne: rewitalizacja, rekonstrukcja” – relacja z debaty

„Ogrody historyczne: rewitalizacja, rekonstrukcja” – relacja z debaty
  • konserwacja

Zabytkowy, wiekowy, historyczny – z pewnością taki jest ogród królewski w Wilanowie. Ale jest też unikatowy, czarujący, urokliwy, a nawet inspirujący do kreatywnych działań! A jest to możliwe dzięki pracom rewitalizacyjnym i rekonstrukcyjnym przeprowadzonym w nim w ostatnich latach. O ich efektach rozmawialiśmy podczas debaty zorganizowanej w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie”.

W spotkaniu udział wzięli:

  • dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Paweł Jaskanis,
  • kurator projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” dr Agnieszka Laudy,
  • specjalista w Dziale Cyfryzacji i Dokumentacji muzeum Ewa Jakubowska-Smagieł,
  • kierownik Działu Ogrodowego muzeum Łukasz Przybylak.

____________________________________________________________________________________

Zgromadzeni na spotkaniu goście mogli poznać w skrócie trwającą ponad 300 lat historię ogrodów wilanowskich. W tę barwną podróż słowno-wizualną zabrał ich kierownik Działu Ogrodowego Łukasz Przybylak. Jako specjalista ds. konserwacji i rewaloryzacji ogrodów historycznych przybliżył zebranym również pojęcie rewaloryzacji. Tłumacząc to pojęcie, zwrócił szczególną uwagę na znaczenie w nim słowa „kompromis” – jest ono na stałe wpisane w ten proces, a chodzi o kompromis między wymaganiami historii i oczekiwaniami współczesnych odbiorców. Zaznaczył też, że rewaloryzacja jest zajęciem interdyscyplinarnym łączącym wiedzę z zakresu: historii powszechnej, historii architektury oraz sztuki ogrodowej, geologii, konserwacji kamienia i drewna, geotechniki, geodezji czy hydrauliki. Działania prowadzone w ramach tych dziedzin mają jeden cel: przywrócenie pierwotnych, historycznych walorów miejsca.

O podejmowanych od 12 lat licznych pracach rewitalizacyjnych, zmierzających do przywrócenia ogrodowi jego dawnego blasku, opowiedział dyrektor muzeum Paweł Jaskanis. Zwrócił też uwagę na złożoność problemu, jako że w wilanowskich ogrodach i parkach są obecne nie tylko barok, ale też inne fazy historyczne związane z kolejnymi właścicielami (m.in. ogród angielski czy angielsko-chiński). Dyrektor muzeum podkreślił też rolę spotkań dyskusujnych, zauważając, że jest to propozycja muzeum kierowana do jego gości, mająca im pomóc w zrozumieniu fenomenu, jakim jest Wilanów. Zgromadzeni wyrazili chęć uczestnictwa w bardziej szczegółowych spotkaniach dotyczących ogrodów, a dyrektor zapowiedział ich organizację na wiosnę przyszłego roku. 

O wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracach rewitalizacyjnych opowiedziała Ewa Jakubowska-Smagieł, która na co dzień w muzeum zajmuje się m.in. pracami studyjnymi rozpoczynającymi proces rewitalizacji. Zgromadzeni mogli się dowiedzieć, jak łączymy źródła historyczne z nowoczesnymi metodami i jak ogromną pomocą jest to zarówno przy pracach rewitalizacyjnych, jak i zwykłych pracach remontowych. Ogromną ciekawość gości wzbudził temat magnolii rosnących przy pałacu. Pani Ewa Jakubowska-Smagieł opowiedziała zgromadzonym o prowadzonych obecnie pracach związanych z próbą rozmnożenia magnolii, żeby zachować tę roślinę. W Wilanowie mają one odżyć na nowo, chcemy je wyeksponować – przy figarni, nieopodal Oranżerii. Tam warunki klimatyczne są sprzyjające dla ich rozwoju i właściwej ekspozycji.

Po debacie goście wzięli udział w spacerze i zobaczyli ogród pożytkowo-fruktyfikujący zrekonstruowany również w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie”.

Debata „Bioróżnorodność Wilanowa na przestrzeni wieków. Ogrody historyczne: rewitalizacja, rekonstrukcja” odbyła się w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” realizowanego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.