Otwarte szkolenia ECHCOST dla muzealników i muzealniczek

Otwarte szkolenia ECHCOST dla muzealników i muzealniczek

Serdecznie zapraszamy muzealników i muzealniczki z całej Polski do udziału w bezpłatnym szkoleniu ECHOCAST – module „Muzeum dla wszystkich: przeciwdziałanie dyskryminacji w instytucjach kultury”.

To intensywne, sześciogodzinne szkolenie zostało zaprojektowane przede wszystkim z myślą o edukatorach i edukatorkach muzealnych pracujących z grupami rówieśniczymi, a także innych osobach prowadzących zajęcia edukacyjne i warsztatowe w instytucjach kultury. Jego celem jest wzmocnienie kompetencji niezbędnych do tworzenia muzeów otwartych, bezpiecznych i dostępnych dla wszystkich odbiorców – niezależnie od ich pochodzenia, tożsamości czy doświadczeń.

O szkoleniu

Dlaczego warto wziąć udział?

Instytucje kultury są przestrzeniami spotkań osób o różnych doświadczeniach, tożsamościach i pozycjach społecznych. Wymaga to nie tylko otwartości, ale także konkretnej wiedzy i umiejętności, które pozwalają rozpoznawać zjawiska wykluczenia oraz skutecznie reagować na przejawy dyskryminacji.

Szkolenie ECHOCAST wspiera uczestników i uczestniczki w rozwijaniu podstawowych kompetencji antydyskryminacyjnych, które realnie wpływają na jakość pracy edukacyjnej z grupami – zwłaszcza rówieśniczymi – oraz na bezpieczeństwo i inkluzywność działań muzealnych.

Cel główny szkolenia

Rozwinięcie kompetencji antydyskryminacyjnych w pracy edukacyjnej w instytucjach kultury, ze szczególnym uwzględnieniem działań prowadzonych z grupami rówieśniczymi.

Efekty uczenia – po zakończeniu szkolenia osoby uczestniczące będą:

  • wiedzieć, dlaczego dochodzi do dyskryminacji,
  • rozumieć relacje międzygrupowe w społeczeństwie oraz w instytucjach kultury w kontekście wykluczenia i dyskryminacji,
  • posiadać wiedzę na temat przesłanek i mechanizmów stereotypizacji oraz dyskryminacji,
  • potrafić rozróżniać różne formy dyskryminacji,
  • znać wachlarz możliwych sposobów reagowania na sytuacje dyskryminacyjne.

Program merytoryczny szkolenia obejmuje m.in.:

  • różnorodność a nierówności społeczne,
  • piramidę nierówności,
  • język nierówności i jego znaczenie w pracy muzealnej,
  • style reagowania na dyskryminację,
  • prawo oraz dobre praktyki muzealne w zakresie antydyskryminacji.

Informacje organizacyjne

Czas trwania: 6 godzin, 9:00 – 15:00

Terminy:

  • 27 marca 2026r. (piątek) – brak miejsc
  • 15 maja 2026 r. (piątek) – zapisy otwarte!

Miejsce: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Koszt: bezpłatne, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń

Zapewniamy: certyfikat uczestnictwa, przerwy kawowe, lunch wegański

Zgłoszenie: Zapisy na otwarte szkolenie ECHOCAST moduł „Muzeum dla wszystkich” – Wypełnij formularz

Kontakt: echocast@muzeum-wilanow.pl

Prowadzenie: Dominika Cieślikowska

Psycholożka, trenerka umiejętności antydyskryminacyjnych, międzykulturowych i genderowych, superwizorka pracy trenerskiej w obszarze antydyskryminacyjnym z ponad 12-letnim stażem zawodowym (ponad 4500 godzin szkoleniowych).

Ukończyła szkołę treningu psychologicznego Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej Intra i Szkołę facylitacji społecznej na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji – poziom zaawansowany Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej oraz inne kursy trenerskie. Pracuje z grupami mniejszościowymi i większościowymi.

Ma doświadczenie projektowania i prowadzenia długich procesów edukacyjnych, współtworzyła warsztaty dla osób prowadzących edukację antydyskryminacyjną (w tym nauczycieli i nauczycielek – studia podyplomowe MENTORZY KULTUROWI na UJ, Akademia Treningu Antydyskryminacyjnego Kraków, inne kursy w Polsce i za granicą).

Autorka, redaktorka i konsultantka merytoryczna publikacji dotyczących edukacji antydyskryminacyjnej i wyzwań metodologicznych warsztatu antydyskryminacyjnego (w tym redakcja merytoryczna publikacji stworzonej przez nauczycielki „Edukacja dla integracji. O doświadczeniach, pomysłach, działaniach praktycznych w wielokulturowych klasach”, Stowarzyszenie Willa Decjusza, Kraków 2011 oraz konsultacja scenariuszy lekcji równościowych dla nauczycieli „Zeszyty antydyskryminacyjne, 2012, Wrocław). Zaangażowana w badanie Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej „Dyskryminacja w szkole – obecność nieusprawiedliwiona. O dyskryminacji w szkole” i upowszechnianie jego wyników. Promuje oraz stosuje we własnym warsztacie metody dramy w edukacji antydyskryminacyjnej.

W wolnych chwilach podróżuje bliżej lub dalej albo siada na trawie i rozgląda się. Lubi wykonywać prace ręczne – pokleić, pomalować, wyciąć, na przykład kukiełki, marionetki, pacynki lub inne rekwizyty do teatrzyków odgrywanych ze swoją córką. Zafascynowanie Japonią i Chinami przekłada na wspólne tworzenie kolejnych scenariuszy do bajek.