Podsumowanie roku 2024 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Rok 2024 był dla naszego muzeum wyjątkowy, odwiedziło nas łącznie 2 763 395 osób. Ten wynik – najlepszy od 2019 roku – odzwierciedla zainteresowanie ofertą kulturalną i edukacyjną, jaką przygotowaliśmy. Goście licznie odwiedzali wnętrza muzeum, historyczne ogrody i park oraz wystawy czasowe, organizowane zarówno w pałacu, w Oranżerii, jak i w plenerze.
Sprzedaliśmy łącznie 744 282 bilety. W każdy czwartek wstęp do muzeum jest bezpłatny, ponadto wiele osób odwiedza regularnie otwarte, dostępne bez biletów obszary pozostające pod opieką muzeum, m.in. przedpole pałacowe czy rezerwat przyrody Morysin. Tu frekwencję oceniamy za pomocą metody próbkowania statystycznego.
Działania edukacyjne i wydarzenia naukowe
W 2024 roku zrealizowaliśmy łącznie 4368 zajęć edukacyjnych dla grup zorganizowanych, wśród których dużą popularnością cieszyły się warsztaty artystyczne, rekonstrukcyjne oraz kulinarne. Zorganizowaliśmy również dla gości indywidualnych ponad 711 różnych zajęć, które inspirowały twórczość, wspierały rozwój umiejętności i wiedzy. W muzeum odbywały się konferencje naukowe i seminaria, które wzmocniły dobrą współpracę ze środowiskiem naukowym, służąc jednocześnie publiczności muzealnej.
Najważniejsze wystawy 2024 roku
W mijającym roku szczególnym zainteresowaniem cieszył się „Królewski Ogród Światła”, który odwiedziło 173 383 osoby. Ta plenerowa ekspozycja, rozświetlająca zimowe wieczory, będzie dostępna do 28 lutego 2025 roku.
Spośród wystaw czasowych warto wymienić dwie prezentujące twórczość współczesnych artystów w historycznym kontekście:
„Natura ciekawości” – prace Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej zestawione z unikatowymi obiektami z kolekcji wilanowskiej, którą obejrzało ponad 86 tysięcy osób;
„Okno na świat”, wystawę zorganizowaną w ramach Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY, która przyciągnęła 67 tysięcy odwiedzających. Jej inicjatorami byli Omenaa Mensah i Rafał Brzoska.
Pod koniec roku, 28 listopada, otworzyliśmy nową wystawę pt. „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce. Z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych”, która prezentuje blisko 1300 eksponatów – platerowane naczynia, sztućce i meble. Ekspozycja będzie dostępna do 3 sierpnia 2025 roku.
Nasza działalność online
Rok 2024 to również czas rozwoju naszej obecności w przestrzeni cyfrowej. Profil muzeum na Facebooku osiągnął zasięg 3 431 304, a liczba obserwujących wyniosła 56 067. Nasza strona internetowa przyciągnęła 999 105 unikalnych użytkowników, generując łącznie 1 322 677 odsłon.
Podsumowanie
W mijającym roku przygotowaliśmy szeroką ofertę, która przyciągnęła zarówno miłośników historii i sztuki, jak i osoby szukające wartościowych doświadczeń edukacyjnych i możliwości rozwoju. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za obecność i zaangażowanie. Zapraszamy do odwiedzin – w niezwykłych i oryginalnych wnętrzach Pałacu Wilanowskiego, w historycznych ogrodach, jak i w przestrzeni online.