Prace konserwatorsko-restauratorskie w Sieni Dolnej, Sypialni Pani i Klatce Żeliwnej – etap I

Prace konserwatorsko-restauratorskie w Sieni Dolnej, Sypialni Pani i Klatce Żeliwnej – etap I
  • konserwacja
  • dotacja MKiDN
Północne skrzydło pałacu jest obecnie zamknięte dla zwiedzających, a powodem są prace modernizacyjne w salach na piętrze, gdzie powstanie nowa galeria wystaw czasowych. Przy okazji prac budowlanych podjęte zostały też działania konserwatorsko-restauratorskie w historycznych wnętrzach znajdujących się na parterze.

Dotacja

Dzięki dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przywrócony zostanie XIX-wieczny wystrój i charakter dekoracji w Sypialni Pani. W sąsiadującej z nią klatce z żeliwnymi schodami przeprowadzone będą niezbędne naprawy przy drewnianej posadzce, której poziom zostanie obniżony w obu pomieszczeniach. Znajdzie się tu także nowoczesna winda. Prace rozpoczęto z końcem lipca 2023 r.
Czarno-biała fotografia archiwalna. Przedstawia wnętrze z oknem i ścianami wytapetowanymi motywami roślinnymi. Na suficie zabytkowy żyrandol.
Sypialnia Pani, 1959 rok, fot. Pracownia Konserwacji Zabytków

Sypialnia Pani

Wcześniej, już w 2021 r., ze ścian Sypialni Pani zdjęto zniszczone tkaniny i odsłonięto fragmenty cennych XIX-wiecznych tapet. Odkrywki na cokołach imitujących boazerię ujawniły, że pod jednorodną szaro-białą warstwą farby olejnej znajduje się dawna malarska dekoracja mazerunkowa, imitująca słoje drewna. Odnalezione ślady pierwotnego wystroju tego wnętrza korespondują z zabytkową dekoracją sąsiadującej klatki schodowej.
Czarno-biała fotografia archiwalna. Przedstawia wnętrze pałacu ze ścianami wytapetowanymi motywami roślinnymi. Po lewej stronie kominek.
Sypialnia Pani, 1959 rok, fot. Pracownia Konserwacji Zabytków, dok. nr 231 ściana z kominkiem

Ściana z kominkiem - Sypialnia Pani

Kontynuacja badań architektonicznych i konserwatorskich rozpoczętych w 2021 r. pozwoli lepiej zrozumieć historię przemian, jakie zaszły w skrzydle północnym od XVIII wieku. W latach 60. XX wieku dokonano tu wielu głębokich przekształceń, m.in. usuwając część XIX-wiecznego wystroju. Konserwatorzy precyzyjnie udokumentują obszary zachowanej oryginalnej dekoracji i elementy wtórne. Decyzje o ich pozostawieniu lub usunięciu będą podejmowane komisyjnie.
Czarno-biała fotografia archiwalna. Przedstawia wnętrze pałacu ze ścianami wytapetowanymi motywami roślinnymi. Pośrodku kominek.
Sypialnia Pani, 1959 rok, fot. Pracownia Konserwacji Zabytków
Konserwatorzy planują odsłonić spod przemalowań mazerunkową dekorację na ścianach i na drzwiach, zdjąć ze ścian relikty wzorzystych papierowych obić ściennych i zabezpieczyć je w Magazynie Zbiorów, a w ich miejsce zamontować wierne rekonstrukcje.

Prace konserwatorskie

Prace wykona Konsorcjum złożone z trzech firm, wyłonionych w przetargu:

  • Pokorni Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Maria Pokorna-Paruszkiewicz, Pavol Pokorny S.C. - Lider konsorcjum,
  • Pracownie Projektowe DMM CO sp. z o.o. Magdalena Mazur-Stępka - Partner,
  • Maciej Baran Konserwacja Zabytków.
Prace konserwatorsko-restauratorskie w pomieszczeniach Sieni Dolnej, Sypialni Pani i Klatce Żeliwnej Pałacu Wilanowskiego – etap I są realizowane w ramach dotacji celowej udzielonej ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Dziękujemy!

Plan prac

Prace te są kontynuacją ratunkowych działań konserwatorskich rozpoczętych w 2021 r. na potrzeby inwestycji Muzeum, jaką jest modernizacja skrzydła północnego pałacu i montaż windy, co pozwoli na udostępnienie publiczności piętra pałacu wraz z Galerią Wystaw Czasowych. Sypialnia Pani jest pomieszczeniem, do którego publiczność będzie wchodziła bezpośrednio z lobby przy windzie, przylega do niej dwukondygnacyjna klatka z żeliwnymi schodami, a dalej, w ciągu komunikacyjnym – Sień Dolna. Wnętrza te są obszarami komunikacyjnymi pomiędzy dziedzińcem, parterem a piętrem pałacu.

Autorzy: Irma Fuks-Rembisz, Agnieszka Pawlak, Marya Nawrocka-Teodorczyk

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po lewej stronie biały orzeł ze złotą koroną na głowie, po prawej stronie napis.