Porozmawiaj z muzeum | wideotłumacz PJM

Chcesz porozmawiać z muzeum? Skorzystaj z usługi zdalnego tłumacza Polskiego Języka Migowego! Tłumacz PJM pracuje: od poniedziałku do piątku w godz. 9–16. W soboty i niedziele w godz. 9-15. Usługa jest bezpłatna. Tłumacz PJM pomoże osobom G/głuchym w uzyskaniu odpowiedzi na pytania związane z działalnością Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, zakupie biletów czy skontaktowaniu się z pracownikiem muzeum.
Połącz z tłumaczem PJM

Udogodnienia w skrócie

  • Muzeum oferuje szereg wydarzeń tłumaczonych na Polski Język Migowy (PJM) oraz System Językowo-Migowy (m.in. spotkania muzealne, spacery po pałacu, wycieczki przyrodnicze, spektakle teatralne, warsztaty).

  • W czasie wydarzeń dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu wykorzystywane są karty pracy uwzględniające specyfikę językową uczestników oraz pomoce dydaktyczne w postaci etykiet z trudniejszymi pojęciami.

  • Wydarzenia skierowane do osób z niepełnosprawnością słuchu są również dostępne dla osób czytających z ust.

  • Na stronie internetowej dostępne są informacje tłumaczone na PJM, w tym informacje dla dzieci.

  • Na czterech stanowiskach można skorzystać z pętli indukcyjnej (systemu wspomagania słuchu): w kasie przy ul. Stanisława Kostki Potockiego, szatni w pałacu, księgarni oraz kawiarni.

Przygotowanie do wizyty w muzeum

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o różnych ulgach przysługującym gościom odwiedzającym pałac i park.

O działalności muzeum

Zobacz wideo Film odtworzy się w serwisie YouTube w nowej karcie
Kiedy w 1676 roku Jan Sobieski przyjął godność królewską i jako Jan III zasiadł na tronie, siedzibą jego dworu stał się surowy w swym wyrazie Zamek Królewski w Warszawie, usytuowany w obrębie gęsto zabudowanego miasta. Nieprzywykły do warunków miejskiego życia król-ziemianin zapragnął stworzyć sobie w pobliżu stolicy letnią rezydencję na wsi, dającą mu możliwość zażywania spokoju, kontaktu z naturą i wypoczynku. W 1677 roku za pośrednictwem koniuszego koronnego Marka Matczyńskiego król zakupił pobliską wieś zwaną od średniowiecza Milanów. Zaraz po nabyciu Milanowa nowy gospodarz nadał mu łacińską nazwę Villa Nova, która bardzo szybko została spolszczona na Wilanów, doskonale współbrzmiąc z dotychczasową historyczną nazwą. W zakupionych dobrach wilanowskich zastał Jan III „pałac w murach dopiero co zaczęty”, który postanowił rozbudować. W wyniku tych prac dawny staropolski dwór ziemiański zamienił się w barokową rezydencję – majestatyczną i reprezentacyjną. Po śmierci króla Jana III na kształt założenia wpłynęła kolejna właścicielka tego miejsca – Elżbieta Sieniawska, na której polecenie powstały dwa skrzydła boczne nadające pałacowi charakterystyczny kształt podkowy. Późniejszą znaczącą zmianą była dobudowa na końcu skrzydła południowego tzw. Łazienki Marszałkowej Izabeli Lubomirskiej na planie zbliżonym do kwadratu. Pałac w Wilanowie wraz z malowniczym ogrodem i parkiem tworzą popularny w baroku typ regularnego, osiowego założenia usytuowanego między reprezentacyjnym dziedzińcem honorowym a ogrodem (tzw. entre cour et jardin).

Na przestrzeni ponad 300-letniej historii pałacu w Wilanowie jego kolejni właściciele rozbudowywali rezydencję i wprowadzali w niej zmiany zgodne z panującymi modami. Mimo to pałac zachował oryginalny charakter oddający wciąż żywą pamięć o jego pierwszym właścicielu – królu Janie III.

Zapraszamy do muzeum

Zobacz wideo Film odtworzy się w serwisie YouTube w nowej karcie
Szanowni Państwo! Drodzy Goście!

Wizyta w pałacu w Wilanowie to niezapomniane przeżycie dla całej rodziny.

Pałac oraz ogrody zachwycają olśniewającym wyglądem. Wydarzyły się tu również różne ciekawe historie i żyło tu dużo niezwykłych osób. Można je dziś poznać! Można też podziwiać wyjątkowe dzieła sztuki, które pochodzą z różnych miejsc świata.

Muzeum w Wilanowie jest skarbnicą wiedzy o historii i kulturze XVII, XVIII i XIX wieku. Opowiada o obyczajach, o kuchni staropolskiej, muzyce, tańcu, sztuce wojennej, myślistwie, sztuce ogrodowej i przyrodzie. Przybliża także codzienne życie mieszkańców pałacu.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego poznawania i przeżywania historii zapisanych w tym miejscu. Pomogą w tym liczne wydarzeniach, spośród których coraz więcej jest dostępnych również w PJM, z czego bardzo się cieszymy. Zapraszamy do przyłączenia się do tych działań i do aktywnego w nich udziału.

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Muzeum Pałacu w Wilanowie, to więcej niż muzeum, więcej niż pałac!

Videoprzewodniki

Zachęcamy do zwiedzania pałacu wilanowskiego z videoprzewodnikiem w polskim języku migowym. 

Poznaj historię rezydencji króla Jana III oraz dowiedz się o zabytkowych wnętrzach, najciekawszych eksponatach i dawnych mieszkańcach pałacu! Opowieści podzieliliśmy na cztery tematy i przygotowaliśmy je z myślą o różnych potrzebach gości, ich zainteresowaniach oraz wieku. Ścieżkom przypisaliśmy różne kolory, aby łatwiej było się nimi posługiwać.

  • Wnętrza i kolekcja [ścieżka główna, kolor złoty] – informacje o najważniejszych eksponatach, historii i symbolice pałacowych wnętrz.
  • Kobiety w Wilanowie [kolor czerwony] – opowieść o wyjątkowych kobietach, które swoimi działaniami zapisały się w historii wilanowskiej rezydencji.
  • Tajemnice konserwacji [kolor fioletowy] – relacje z prac restauratorskich, łączących nowe technologie z dawnymi metodami artystycznymi i rzemieślniczymi.
  • Wizyta u króla [ścieżka dla dzieci w wieku 6+, kolor niebieski] – ciekawostki o właścicielach pałacu, ich życiu codziennym oraz przedmiotach, którymi się otaczali.


Wszystkie ścieżki są dostępne w polskim języku migowym.

UWAGA!
Ostatnie wypożyczenie videoprzewodnika możliwe jest o godz. 14.45.

Koszt: 12 zł

Tłumaczenia na język migowy

Język polski dla osób niesłyszących jest językiem obcym. Ich naturalnym językiem jest język migowy. Dla osób niesłyszących czy słabosłyszących niedostępne albo dostępne w ograniczony sposób są informacje dźwiękowe. Ale nie tylko. Trudność sprawiają również informacje pisane, szczególnie, gdy język jest skomplikowany i barwny. Pisemne informacje na stronie czy na ekspozycji sprawiają dużą trudność przy próbie ich zrozumienia lub w ogóle uniemożliwiają dostęp do informacji.
Dowiedz się więcej

Koordynator dostępności

Dane kontaktowe

Marta Walewska
Aplikacja MS Teams (spotkanie po wcześniejszym ustaleniu terminu)