Odtwarzamy Historyczną Łąkę w Rezerwacie Przyrody Morysin!
Po kwerendzie przeprowadzonej w archiwach wiemy, jak wyglądała ona na początku XIX wieku. Sprawdziliśmy, jakie gatunki pojawiły się tu w czasach Stanisława Kostki i Aleksandry Potockich, a jakie rozsiały się samoistnie znacznie później.
Najpierw oczyścimy teren z samosiewów i inwazyjnych gatunków roślin, pozostawiając starodrzew. Następnie nawieziemy go i wysiejemy nasiona, które zebraliśmy z łąk w Dolinie Dolnego Bugu – mają one cechy podobne do roślin, które tu rosły i które chcemy odtworzyć. Zrobiliśmy rozpoznanie fauny, zasiedlającej teren dawnej łąki. Główne prace skończymy i wycofamy się z rezerwatu, zanim rozpocznie się okres lęgowy żyjących tutaj zwierząt.
Wycięte konary drzew-samosiejek zostawimy w rezerwacie do rozkładu, a gałęzie przekażemy do warszawskiego ZOO jako pożywienie dla słoni i innych zwierząt.
I najważniejsze – po co to robimy? Cel jest jasny – dążymy do przywrócenia historycznego krajobrazu, by chronić bioróżnorodność. Będziemy korzystać z tego miejsca jako przestrzeni do edukacji przyrodniczej. Przede wszystkim jednak zadbamy o to, by stało się ono ostoją dla zwierząt.
Szacuje się, że od drugiej połowy XX wieku (okres powszechnej melioracji) powierzchnia łąk i szuwarów w skali kraju zmalała o 80%, czyli o 1,2 miliona hektarów*. Coraz trudniej zobaczyć kolorowe dywany z kwitnących w maju i czerwcu kwiatów.
Wszystkie nasze działania są zgodne z Planem Ochrony Rezerwatu Przyrody Morysin. Uzyskaliśmy wymagane pozwolenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Projekt jest finansowany z budżetu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Zobaczcie na zdjęciach jak dziś wygląda ten obszar.
opracowała Katarzyna J. Kowalska
*Chachulski Ł., Wartości przyrodnicze użytków zielonych i ich ochrona. Ogólnopolski Program Edukacji „Przyroda i inwestycje – Obszary Wiejskie, Fundacja na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Warszawa, 2019