Artykuły henrykowskie i pacta conventa

Artykuły henrykowskie i pacta conventa

Po śmierci Zygmunta Augusta szlachta stanęła wobec konieczności wyboru króla. Ustaliła wówczas szereg zasad, które stworzyły podstawę ustrojową nowożytnej monarchii elekcyjnej. W okresie pierwszego bezkrólewia uchwalono artykuły henrykowskie (1573), których nazwa pochodzi od imienia pierwszego polskiego króla elekcyjnego – Henryka Walezego. Artykuły, jako prawa fundamentalne, były niezmienne i musiał je przed koronacją zaprzysiąc każdy król Polski. Głównymi zasadami tego aktu prawnego było zagwarantowanie wolnej elekcji (elekcji viritim), zakazu dziedziczenia tronu, prowadzenia polityki zagranicznej w porozumieniu z senatem, niezwoływanie pospolitego ruszenia bez zgody sejmu, który powinien być zwoływany raz na dwa lata. W skład artykułów weszły także postanowienia konfederacji warszawskiej, gwarantującej wolność religijną. W wypadku pogwałcenia postanowień przez króla, szlachta miała prawo do wypowiedzenia posłuszeństwa.

Nieco inne zobowiązania zawarte były w pactach conventach. Była to umowa publiczno-prawna pomiędzy każdorazowym elektem a szlachtą. Układano je podczas bezkrólewia i zawierały one indywidualne zobowiązania przyszłego monarchy. Zazwyczaj była to obietnica spłaty długów, utrzymywania na swój koszt wojska czy szkół. Te zmienne zobowiązania zostały ujednolicone i od 1632 roku weszły w skład artykułów henrykowskich i oznaczały ogół warunków przyjmowanych przez nowo wybranego króla.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Konfederacja warszawska

      Niepewność związana z bezkrólewiem po śmierci ostatniego Jagiellona, doprowadziła do uchwalenia na sejmie konwokacyjnym dokumentu zwanego konfederacją warszawską. Był to dokument gwarantujący wolność religijną i pokój pomiędzy wyznawcami wielu religii. Ni

      Zdjęcie czaro-białe. Przedstawia pomnik nagrobny króla Zygmunta Augusta z katedry na Wawelu. Król leży oparty prawą ręką o trumnę, z jedną nogą podwiniętą. Ubrany w zbroję, z koroną na głowie. Przy nogach leży hełm królewski. Trumna wraz z napisami, osadzona na wysokim cokole.
    • Silva Rerum

      Elekcja księcia „Gaweńskiego”

      Wszystkie wolne elekcje w Polsce stanowiły swego rodzaju wielki targ władców, na którym oni – kupowani przez szlachecką rzeszę – licytowali się w najhojniejszych obietnicach pod jej adresem. Osoba przyszłego władcy była zawsze wielką niewiadomą tym bardzi

      Stara grafika przedstawiająca scenę rodzajową. Na pierwszym planie powóz z końmi, z prawej strony wysokie drzewo. W tle pola i niebo. Jest to przedstawienie elekcja księcia Henryka Walezjusza.
    • Silva Rerum

      Glossarium: elekcja viritim

       elekcja viritim [łac.  wybieranie przez wszystkich szlachciców, mąż w męża] – w XVII i XVIII w. zasada wyboru króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego przez ogół szlachty. Każdy szlachcic miał prawo uczestniczyć w zjeździe elekcyjnym i wyborach.

      Stara grafika przedstawiająca scenę rodzajową. Na pierwszym planie powóz z końmi, z prawej strony wysokie drzewo. W tle pola i niebo. Jest to przedstawienie elekcja księcia Henryka Walezjusza.

    Słowa kluczowe