Chorąży (vexillifer)

Chorąży (vexillifer)

Informacja o chorążym koronnym pojawia się w relacjach Jana Długosza, który opisywał bitwę pod Grunwaldem. Zadaniem chorążego było noszenie chorągwi królewskiej podczas wielkich uroczystości państwowych, takich jak hołd lenników Rzeczypospolitej, hołd mieszczan krakowskich, koronacje i pogrzeby monarsze. Zawsze zajmował miejsce przy prawym boku króla.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Reprezentanci królewskiego majestatu

      Spośród czterech urzędników reprezentujących majestat władcy, chorąży i miecznik mieli wyłącznie zadania reprezentacyjne. Koniuszy i łowczy zaś, zajmowali się konkretnymi zadaniami związanymi z życiem codziennym władcy.

      Rycina przedstawia pejzaż. Na pierwszym planie, po prawej stronie stoi dwóch mężczyzn w strojach historycznych. Za nimi rozciąga się dolina i horyzontalny widok na stare miasto. Nad miastem napis: CRACOVIA. Jest to widok Krakowa - rycina Jorisa Hoefnagela.
    • Silva Rerum

      Polanowski Aleksander h. Pobóg (zm. 1687)

      Polanowski Aleksander h. Pobóg (zm. 1687), pułkownik, stolnik, następnie chorąży koronny. Służbę wojskową rozpoczął prawdopodobnie w okresie powstania Bohdana Chmielnickiego, walczył ze Szwedami w kampanii zimowej 1656 r., w październiku t.r. brał udział

      Płaskorzeźba ze sceną ilustrującą wyprawę na czambuły tatarskie. Na pierwszym planie rzędy wojsk tatarów na koniach i po drugiej stronie wojska polskie na koniach. W tle drzewa. Jest to płaskorzeźba na attyce pałacu w Wilanowie z końca XVII w.

    Słowa kluczowe