Domy w małych miastach w drugiej połowie XVIII w.

Domy w małych miastach w drugiej połowie XVIII w.

Małymi miastami były w tym czasie np. Grabowiec i Tyszowce. Były to miasta królewskie położone w województwie bełskim, ośrodki na pół rolnicze, niezamożne, ze słabo rozwiniętym handlem i słabo prosperującym rzemiosłem, które zamieszkiwała ludność różnej narodowości – Polacy, Żydzi i Rusini.

Układ urbanistyczny koncentrował się wokół prostokątnego rynku i charakteryzował się szeregową zabudową. Parcele ogradzano płotami. Wszystkie domy przyrynkowe były własnością Żydów, kupców i szynkarzy, i miały przeznaczenie usługowe. Tu mieściły się sklepy, kramnice i zajazdy. Przy ulicach gospodarczych, zwanych zatylnymi, mieszkali rzemieślnicy. Dworki szlacheckie natomiast sytuowano na przedmieściach, niekiedy były one własnością mieszczan. Domy ustawione były szczytami do rynku. W większości przypadków wznoszono je z drzewa tartego (murowanymi elementami były piwnice, podmurówki, piece i kominy). Tylko niektóre budynki – należące do najbogatszych mieszczan – były w całości murowane. Przy ulicach zatylnych oraz na przedmieściach znajdowały się prawie wyłącznie chałupy drewniane lub budowane z chrustu i gliny (lepianki), o jednym z domów w Grabowcu wiadomo, że był „z drzewa tartego w słupy dębowe”. Dachy kryto gontami (zalecanymi przez władze miejskie ze względów bezpieczeństwa, przeciwpożarowych) lub słomą maczaną w glinie. Wnętrza domów miały dwojaki układ – jedno- bądź dwupasmowy, tzn. pomieszczania usytuowane były wyłącznie po jednej stronie sieni lub po obu. Taki sposób rozplanowania charakteryzował zabudowę miast Małopolski, Lubelszczyzny i Mazowsza. Właściciele domów o układzie jednopasmowym, w których przeważnie wydzielano tylko izbę, komorę i sień przejazdową, zajmowali się głównie rolnictwem. Mieszczanie, którzy oprócz uprawy roli trudnili się także rzemiosłem, posiadali z reguły domy dwupasmowe o planie dwutraktowym. Najwięcej pomieszczeń pełniących różne funkcje (np. izba przednia i tylna, alkierz, kuchenka, komory, kramnica, sień stajenna), w układzie dwupasmowym, znajdowało się w domach kupców i właścicieli gospód.

Podłogi w domach były przeważnie drewniane, z tarcic. Określano je jako „dobrej roboty” lub „proste”. Z tego samego surowca wykonane były drzwi prowadzące do sieni. Te zaopatrzone były w metalowe klamki, wrzeciądze i antaby. Okna na ogół oprawiano w ramy drewniane, tylko niekiedy w ołowiane. Czasem miały okiennice, które zasuwano z zewnątrz. Największą liczbę okien (trzy lub cztery) miały izby, w innych pomieszczeniach było ich niewiele (najczęściej jedno), o małych rozmiarach. Trwałym elementem wyposażenia wnętrz były urządzenia ogniowe – komin wylepiony z gliny połączony z kuchnią i piecem piekarniczym, w obszernych domach zaś – kuchnie do gotowania usytuowane w sieni i piece kaflowe („zielone” lub „z kafli prostych”), ogrzewcze w izbach. Te ostatnie (w dwóch przypadkach) współistniały z murowanymi kominkami. Ruchome wyposażenie domów w Grabowcu i Tyszowcach było skromne. W źródłach pisanych z tego czasu wymienia się najczęściej drewniane meble – sprzęty do siedzenia (takie jak ławy, zydle i stołki), stoły „prostej” bądź „stolarskiej roboty”, małe stoliki, liczne i rozmaite szafy (np. „stolarskiej roboty okowane”, wielkie, małe) służące do przechowywania produktów spożywczych i naczyń albo sprzętów związanych z obrzędowością judaistyczną („szafki na przykazanie żydowskie”). Popularne były również skrzynie różniące się wielkością i wykończeniem, w których składano ubrania, bieliznę pościelową i osobistą, czasem trzymano pieniądze. Łóżka wymieniane są jedynie w domach ludności żydowskiej. Chrześcijanie do spania używali zapewne ław lub skromnych pryczy. W każdym domu była też pościel (poduszki, kołdry, pierzyny), kilimy i obrusy. Znaczną część wyposażenia stanowiły naczynia i sprzęty kuchenne. W spisach uwzględniano tylko te, które wykonane były z metali (cynowe, miedziane, mosiężne i żelazne) oraz drewniane, natomiast brak informacji o najtańszych wyrobach glinianych.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Typowe miasteczko i ubodzy mieszczanie. Kielce pod koniec XVIII w.

      Pod koniec XVIII w. przykładem przeciętnego miasteczka ówczesnej Rzeczypospolitej, zamieszkiwanego przez ubogie mieszczaństwo były Kielce. Nie było to bowiem ani centrum gospodarcze, ani administracyjne, ani też przemysłowe. Jako miasto biskupie Kielce po

      Kolorowe zdjęcie współczesne. Przedstawia widok na fasadę kościoła. Jest to barokowa fasada katedry w Kielcach z rzeźbami w niszach.
    • Silva Rerum

      Węgrów w zapiskach Pawła Tołstoja, rosyjskiego dyplomaty

      W końcu po długiej podróży Paweł Tołstoj wjechał w granice Mazowsza. Duże wrażenie wywarła na nim rzeka Bug, podobała mu się też zamożność miasteczka Węgrowa.Na Mazowszu27 kwietnia. Przyjechałem nad rzekę Bug, i tę rzekę przejechałem na promie, i obiadowa

      Zdjęcie współczesne z wnętrza kościoła. Jest to duży ołtarz barokowy na środku którego znajduje się krzyż Chrystusa. Po bokach postaci kobiet. Jest to ołtarz główny w kościele Reformatów w Węgrowie.
    • Silva Rerum

      Polskie miasta i miasteczka w zapiskach rosyjskiego dyplomaty Pawła Tołstoja

      Dyplomata Tołstoj opisywał swoją podróż przez kolejne miasta (m.in. Mir, Połonka, Słonim). Przybywając do każdego nowego miejsca, dokonywał jego pobieżnej charakterystyki, przybliżając nam jego położenie, wygląd domostw, ciekawe obiekty, które miał okazję

      Mapa Rzeczpospolitej opracowana przez Vincenzo Marię Coronellego, część wschodnia z 1692 r.

    Słowa kluczowe