Hierosinek serdeczny na bialskim zamku

Hierosinek serdeczny na bialskim zamku

Hieronim Florian Radziwiłł (1715 – 1760), młodszy brat Michała Kazimierza „Rybeńki”, chrześniak królewicza Jakuba Ludwika Sobieskiego i jego małżonki Jadwigi Elżbiety, podczaszy i chorąży wielki litewski, pozostawił po sobie smutną pamięć jednego z największych okrutników Polski przedrozbiorowej. Być może, dość gwałtowny rozwój psychopatycznych cech jego charakteru spowodowało despotyczne traktowanie go przez matkę, Annę z Sanguszków – silną indywidualność, oddaną całkowicie interesom domu radziwiłłowskiego.

Obdarzony nie najgorszą aparycją, kształcony w domu, odbył zagraniczne podróże (1730 – 1735), z których wyniósł, oprócz ogłady, dobrą znajomość języka francuskiego i niemieckiego. Bardzo bogaty, dzięki licznej klienteli szlacheckiej zdobył sobie duże uznanie na Litwie, ale o godności nie zabiegał i od polityki trzymał się raczej z daleka; na sejmach bywał rzadko. Wkrótce zresztą zaczęły ujawniać się – straszne dla otoczenia – cechy jego charakteru.

Jakkolwiek, w przeciwieństwie do ogromnej większości swych współczesnych, Radziwiłł wyjątkowo nie znosił alkoholu i nienawidził pijaństwa, to jednak okazał się człowiekiem skrajnie podejrzliwym, niechętnym ludziom, bardzo gwałtownym, a przede wszystkim surowym, bezwzględnym i lubującym się w okrucieństwie. Dla swoich poddanych, sług i oficjalistów, nawet szlacheckiego pochodzenia, był nielitościwy: za najmniejsze przewinienie karał chłostą i więzieniem bez sądu, a nieraz i śmiercią, a lochy w zamkach bialskim i słuckim stale pękały w szwach. Mówiono, że lubił podchodzić i słuchać, jak jego więźniowie jęczeli po torturach. Dwa pierwsze małżeństwa księcia chorążego – z Teresą Sapieżanką i Magdaleną Czapską – zakończyły się rozwodami. Pełne zachwytów inwokacje z listów Magdaleny z lat 1745 – 1746 w rodzaju „Mój śliczny Panie, Mój Hierosinku, Moja Puziajko”, szybko ustąpiły miejsca determinacji i uporowi młodej kobiety w zerwaniu nieznośnego związku.

Trzeba wszakże przyznać, iż chorąży wielki litewski położył niemałe zasługi na polu artystycznego mecenatu. Wielki miłośnik teatru, założył w Słucku szkołę baletową, a przy tamtejszym zamku, jak też przy swojej rezydencji w Białej, utrzymywał zespoły teatralne, gdzie wystawiano sztuki niemieckie i włoskie. Odbywały się tam również przedstawienia marionetek i pantomima, działał teatrzyk cieni. Choć skąpy z natury, Hieronim Florian nie żałował grosza na sztukę, zatrudniając liczących się artystów, jak np. gdańszczanina, malarza Jakuba Wessla, u którego zamówił ok. 1746 r. swój reprezentacyjny portret en pied w stroju węgierskim (obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie). Dwa lata wcześniej, w 1744 r., także w Gdańsku zamówił u tamtejszego profesjonalnego rytownika Mateusza Deischa swój wizerunek poniżej kolan, ukazujący go w rozpiętym justaucorps włożonym na kirys, z regimentem w ręce. Wykonana w dwóch wersjach (mniejszej i większej) mezzotinta Deischa została zdjęta z innego dzieła Wessla, może identycznego z obrazem wymienionym w „szczegółowym inwentarzu skarbca nieświeskiego” z 1778 r. jako „Portret duży quadrzasty po Kolana Xcia Hieronima Chor. W. WXLitt”.

Reprodukowany tu miedzioryt, przedstawiający księcia w popiersiu, w małej peruczce, w zbroi i podbitym gronostajami płaszczu, z Orderem Orła Białego, został wykonany przez domorosłego grafika zatrudnionego na dworze „Rybeńki”, sprowadzonego z Sokala Hirsza Leybowicza, na podstawie nieznanego bliżej obrazu z galerii nieświeskiej. Rycina znalazła się w wydawnictwie Marcina Franciszka Wobego Icones familiae ducalis Radivilianae, Nesvisii 1758. Hieronim Florian Radziwiłł intrygował XIX. wiecznych historyków i powieściopisarzy: Józef Ignacy Kraszewski poświęcił mu powieść Na bialskim zamku (1883).

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Michasieńko i Charlotta

      Michał Kazimierz Radziwiłł (1702 – 1762), zwany „Rybeńko”, późniejszy wojewoda wileński i hetman wielki litewski, ordynat nieświeski i ołycki, przez całe życie skrupulatnie prowadził własnoręcznie redagowany diariusz. Pod datą 14 listopada 1719 r. zanotow

      Nagrobek Marii Karoliny Radziwiłłowej, rycina Juliana Schübelera. Na kamiennym cokole stoi owalny portret kobiecy który jest „otulony” czarną wicią roślinną, jakby zwiędłymi liśćmi. Po prawej stronie postać kobieca w szatach antycznych, która opiera się o nagrobek. Po lewej stronie putto, oraz herb. Całość znajduje się w niszy na kolumnach której są trupie czaszki po bokach. Nagrobek osadzony na płycie z napisami.
    • Silva Rerum

      Osobliwe zwyczaje osobliwego szlachcica

      Polska XVIII stulecia obfitowała w najprzeróżniejszych dziwaków. Hieronim Florian Radziwiłł zapisał się jako jeden z najbardziej oryginalnych. Pozbawiony politycznych talentów, do końca swych dni wierzył, że będzie królem Polski. Nigdy nie był posłem na s

      Kolorowe zdjęcie współczesne. Przedstawia niską budowlę architektoniczną. Jest to brama z dużym wejściem pośrodku oraz dwoma mniejszymi po bokach. Na fasadzie kolumny. Jest to brama zamku w Białej Podlaskiej.
    • Silva Rerum

      Krwawa księżna Zygmunta Krasińskiego

          Dawno dawno temu, na zamku w Czachticach (obecnie na Słowacji) żyła Elżbieta Batory, synowica (czyli córka brata) króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stefana Batorego. Wieść niesie, że z nudów, lub żeby zachować młodość i nieskazitelną cerę torturow

      Medalion z wizerunkiem młodego, wąsatego mężczyzny sportretowanego z profilu. Z lewej strony napis: Zyg. Zygmunt  Krasiński.

    Słowa kluczowe