Kazimierz Jan Sapieha (ok. 1641–1720) – niedoszły Kazimierz IV

Kazimierz Jan Sapieha (ok. 1641–1720) – niedoszły Kazimierz IV

Kazimierzowi Sapiesze przyszło żyć i działać w trudnym okresie, kiedy pozycja jego rodu najpierw rosła, a potem gwałtownie załamała się. Po ojcu, potężnym hetmanie Pawle, odziedziczył nie tylko majątki, ale także złe stosunki z dworem królewskim i wielkie ambicje do odgrywania roli hegemona Litwy.

Po studiach w Grazu i Lowanium, powrócił do kraju, by objąć przywództwo rodu. Zręcznie lawirując pomiędzy Pacami i przeciwnikami króla, Sapiehowie dotrwali do śmierci Michała Korybuta, by poprzeć podczas elekcji Jana Sobieskiego. Razem z bratem Benedyktem, stanowili podporę panowania Jana III, ale kierowała nimi nie jakaś szczególna miłość do monarchy, ale raczej niechęć do Paców, trzęsących Litwą w tamtym czasie. Kiedy Pacowie zostali pognębieni, a Benedykt uzyskał podskarbiostwo, zaś Kazimierz buławę (polną w 1781 r., a rok później wielką), Sapiehowie stali się na tyle potężni, że zerwali z monarchą. W budowaniu swej potęgi nie wahali się używać prawnych i bezprawnych środków. Ich siłę stanowiła olbrzymia rzesza klientów oraz wojsko. Wiedzieli, że to armia jest gwarantem ich siły i pozycji, toteż nie wahali się wykorzystywać jej w prywatnych interesach.

Pod Wiedeń hetman nie dotarł, a i później bił się raczej z marnym skutkiem. Zwycięstwo jakie odniósł nad Dniestrem w 1694 r., nad małym korpusikiem tureckim, zostało przez niego rozreklamowane jako wielki triumf. Niewielu jednak dało się zwieść; zarówno szlachta, jak i możne rody litewskie oraz monarcha mieli już dosyć sapieżyńskiego dyktatu. Konflikt narastał jeszcze za życia Jana III, ale gwałtownie wybuchł za jego następcy. Wcześniej jednak pyszałkowaty hetman zamyślał o koronie królewskiej dla siebie i już się widział w roli Kazimierza IV. August II, któremu nie w smak była pozycja Sapiehów, udzielił szlachcie litewskiej cichego przyzwolenia na rozprawę z potężnym klanem. Do rozstrzygnięcia pomiędzy wojskami hetmańskimi a „republikanami” doszło 18 listopada 1700 r. pod Olkienikami. Słabsze liczebnie oddziały dowodzone nie przez hetmana, ale przez jego syna Michała Franciszka, dały się rozbić niekarnej szlachcie, która w tej batalii stawała wyjątkowo zajadle. Kazimierz z Benedyktem salwowali się ucieczką, a Michał Franciszek został rozsiekany na sztuki. Zwycięzcy szybko uchwalili odebranie pokonanym majątków i urzędów, i zapałem dewastowali posiadłości Sapiehów. Był to kres hegemonii tego rodu.

Nie pomogły żadne zabiegi u wkraczającego w granice Rzeczpospolitej króla Szwecji Karola XII. Kazimierz Jan Sapieha tracił stopniowo na znaczeniu, aż wreszcie został zmuszony do zrzeczenia się buławy (8 maja 1708). Rozżalony wycofał się z życia politycznego, a w roku następnym pogodził się z Augustem II i cały swój wysiłek poświęcał reorganizacji zrujnowanych majątków.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Jan Kazimierz Sapieha (ok. 1672-1730) – najzdolniejszy z Sapiehów

      Wejście Jana Sapiehy w dorosły  świat nastąpiło w okresie ostrych walk na Litwie pomiędzy Sapiehami a „republikanami”. Przyszły hetman nie uczestniczył w tych zmaganiach. Po klęsce olkienickiej, złożywszy przysięgę na wierność Rzeczpospolitej, nie został

      Płaskorzeźba. Zbroja i panoplia z elewacji pałacu w Wilanowie.
    • Silva Rerum

      Pacowie herbu Gozdawa

      Litewski ród Paców poświadczony jest w źródłach już w drugiej połowie XV wieku, za panowania Kazimierza Jagiellończyka, ale prawdziwa i wielka magnacka kariera tego rodu rozwinęła się, ale i przygasła, w drugiej połowie XVII wieku. Sprzyjał jej okresowy z

      Kserokopia grafiki. Przedstawia portret Michała Paca hetmana wielkiego koronnego. Mężczyzna ubrany jest w zbroję i płaszcz z futrzanym kołnierzem. Ma poważny wyraz twarzy, długie czarne wąsy i włosy podgolone do tyłu.
    • Silva Rerum

      Odsiecz wiedeńska 1683 roku w relacjach gdańskich

      W roku odsieczy wiedeńskiej ukazały się w Gdańsku trzy relacje opisujące to wydarzenie historyczne, dzięki któremu Jan III Sobieski stał się bohaterem nie tylko na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, lecz również zyskał sławę wśród krajów chrześcijań

      Fragment obrazu Bitwa pod Wiedniem. Na pierwszym planie Jan III Sobieski w zbroi, hełmie na głowie. Dowódca przedstawiony jest na białym koniu, a pod jego nogami upadają Turcy. Za królem wojsko polskie. Nad Janem III Sobieskim unosi się w powietrzu biały gołąb. W tle widać namioty tureckie oraz miasto Wiedeń.

    Słowa kluczowe