Małachowski Jan (1623-1699)

Małachowski Jan (1623-1699)

Małachowski Jan (1623-1699) podkanclerzy koronny, biskup krakowski. W młodości uczestniczył w wojnach z Kozakami, odznaczył się w bitwie pod Beresteczkiem (1651). Po śmierci żony zdecydował się na karierę duchowną, przyjął święcenia kapłańskie i już w r. 1655 był kanonikiem lwowskim; wraz z najbliższym otoczeniem królewskim dzielił losy Jana Kazimierza, gdy ten podczas najazdu szwedzkiego schronił się na Śląsku (1655). Od wdzięcznego króla otrzymał kolejne godności i urzędy (m. in. opactwo benedyktynów w Mogilnie i referendarię koronną). Jan Kazimierz wysyłał opata w misjach dyplomatycznych do Francji. Za panowania Michała Korybuta na prośbę króla usiłował pośredniczyć miedzy dworem a hetmanem wielkim koronnym Janem Sobieskim, którego znał jeszcze z czasów służby wojskowej i pozostawał z nim w dobrych stosunkach. Już na początku panowania Jan III mianował Małachowskiego najpierw biskupem chełmińskim (1676), wkrótce podkanclerzym koronnym (1678), wreszcie biskupem krakowskim (1681). W r. 1683 biskup zaangażował się w negocjacje z dyplomatami cesarskimi i nuncjuszami w sprawie koalicji antytureckiej i subsydiów na prowadzenie wojny. Miał duży udział w nakłonieniu króla do sojuszu z Habsburgami. Sam wystawił na wyprawę wiedeńską oddziały piechoty i husarii, a dla uczczenia polskiego zwycięstwa w bitwie pod Wiedniem polecił wmurować pamiątkową tablicę w katedrze wawelskiej. Wspierał karierę swego bratanka Stanisława Małachowskiego. Zasłużony dla kościoła krakowskiego, sprowadził do Krakowa wizytki, którym ufundował kościół i misjonarzy, aby prowadzili seminarium duchowne. Pochowany został w katedrze na Wawelu, pod kaplica św. Stanisława.


Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Małachowski Stanisław (ok. 1659-1699)

      Małachowski Stanisław (ok. 1659-1699), wojewoda poznański. Stryj, biskup Jan Małachowski umieścił go na dworze królewskim. Uczestniczył w wyprawie wiedeńskiej, został ranny w bitwie pod Parkanami. W l. dziewięćdziesiątych cieszył się zaufaniem Jana III i

      Rycina przedstawia mapę na której po lewej stronie widzimy drzewa i wędrowca. Powyżej rzutu miasta, u góry znajduje się tablica z tekstem po łacinie. Jest to plan Poznania z 1655 roku.
    • Silva Rerum

      Niefortunny wybór

      19 czerwca 1669 r. zgromadzona na polu elekcyjnym na Woli szlachta, odrzucając obce kandydatury, jednogłośnie okrzyknęła królem „Piasta” Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Wieść niosła, że imię Piasta wyszło z Wielkopolski, po tym jak wśród zgromadzonych w

      Portret olejny młodego mężczyzny w czarnej peruce. Ubrany w zbroję, na ramionach ma narzucony jasny płaszcz lub draperię wraz ze złotym wisiorem. Stoi na tle brązowo-złotej kotary. Jest to portret króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

    Słowa kluczowe