Medal Jana III i Marii Kazimiery z okazji podróży pary królewskiej do Gdańska

Medal Jana III i Marii Kazimiery z okazji podróży pary królewskiej do Gdańska

Pobyt Jana III i Marii Kazimiery w Gdańsku trwał ponad pół roku: od 1 sierpnia 1677 do 8 lutego 1678. Przyjazd pary królewskiej wywołał wśród gdańszczan autentyczny i powszechny entuzjazm, a obecność monarchy przyczyniła się do rozwiązania wielu sporów, uspokojenia napięć i poprawy sytuacji społecznej w mieście.

Nie dziwi zatem, że jeszcze w trakcie wizyty, w 1677 r. wybito pamiątkowy medal, który zaprojektował Johann Höhn mł., medalier mennicy gdańskiej, a zarazem zwolennik i entuzjasta króla. Na awersie zawiera on ciekawy portret pary królewskiej. Jan III przedstawiony został tradycyjnie w antycznej stylizacji – w wieńcu laurowym i zbroi, jako władca i wódz, a zarazem niezwyciężony mityczny Mars. Zza głowy króla wychyla się delikatny profil Marysieńki w bogatej sukni, misternie upiętych włosach i drobiazgowo oddanych klejnotach. Para królewska zgodnie spogląda w tym samym kierunku. Datę przyjazdu zawiera napis obiegający portret.

Na rewersie medalu znalazło się symboliczne przedstawienie małżonków. Dwa drzewa - palmowe i oliwkowe stykają się koronami i połączone są tarczą z herbem Sobieskich (Janina) i koroną królewską. Towarzyszy im napis: PALMA RODZI PUKLERZ, KORONA BRONI OLIWY. Drzewa króla i królowej nawiązują do znanych w emblematyce motywów. Palma to siła, wytrwałość, nieugiętość, zaś oliwka to cnota, chwała, zwycięstwo oraz pokój.

Charakter medalu powiązać można z uspokojeniem sporów religijnych i konfliktów społecznych w Gdańsku. Król pełnił wówczas rolę rozjemcy i arbitra. Przyjmował delegacje zwaśnionych stron, wysłuchiwał skarg, rozmawiał z radą miasta i członkami trzeciego ordynku (organizacji reprezentującej interesy rzemieślników), starał się załagodzić narastający spór protestantów i katolików.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Maria Kazimiera odwiedza Gdańsk

      W 1676 roku zdecydowała się odwiedzić Gdańsk Maria Kazimiera, małżonka Jana III Sobieskiego, królowa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, potocznie nazywana Marysieńką. W zbiorach starych druków Biblioteki Gdańskiej PAN znajdujemy krótką relację z przyjazdu J

      Fragment malowidła ściennego. Przedstawia kobietę w chmurach, w długich włosach przykrytych welonem. Kobieta ma odsłonięte piersi i prawą ręką podtrzymuje błękitną draperię. Nad nią słońce. Po boku dwa anioły. Jest to Maria Kazimiera jako Jutrzenka na plafonie „Lato" w sypialni króla w pałacu w Wilanowie.
    • Silva Rerum

      Ilustracje gdańskich druków okolicznościowych, poświęconych panowaniu Jana III Sobieskiego (1674-1696)

      W roku 1674 zaprzysiągł pacta conventa przyszły polski król Jan Sobieski. Drogę do tronu utorowały mu wieloletnie własne starania, liczne sukcesy wojenne, a w szczególności wspaniałe zwycięstwo nad Turkami pod Chocimiem. Ze względu na dalsze działania woj

      Grafika przedstawia dwa obeliski połączone ze sobą wicią roślinną. Na górze podpisy. Jest to brama triumfalna na wjazd króla Jana III Sobieskiego do Gdańska.
    • Silva Rerum

      Mieszczaństwo gdańskie dziękuje Bogu za wybór króla Jana III

      Elekcja Jana Sobieskiego na króla Polski odbyła się dnia 19 maja 1674 roku. To ważne wydarzenie stało się tematem kazania rektora Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego i pastora w Kościele św. Trójcy Idziego Straucha (1631-1682). Kaznodzieja, z racji pełnion

      Płaskorzeźba przedstawiająca bitwę pod Chocimiem. Umieszczona w fasadzie pałacu w Wilanowie. Pośrodku na koniu hetman wielki koronny Jan Sobieski. Po lewej stronie namioty tureckie. Scena przedstawia scenę starć wojsk polskich z tureckimi. W tle widać zarysy twierdzy Chocim.

    Słowa kluczowe