Miecznik (gladifer, ensifer, armifer)

Miecznik (gladifer, ensifer, armifer)

Miecznik poprzedzał monarchę i niósł przed nim miecz – symbol władzy wojskowej. Po śmierci władcy miecz niesiony był rękojeścią do góry, przy czym rękojeść ozdobiona była płonącymi świecami. Podczas pogrzebu miecznik rzucał miecz na posadzkę, lub łamał go jeśli król przy ostatnim przedstawicielem rodu.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Sprzedaż urzędów w XVII w.

      W 1646 r. Stanisław Naruszewicz tak pisał w liście do Kazimierza Leona Sapiehy: „Pan referendarz koronny w niedobrych terminach […], już po nim wakancyje rozebrano […] msze zań ekspektanci [oczekujący aż urząd zawakuje – S.C.] zakupują dla lekkiego skonan

      Portret kobiety w jasno błękitnej sukni, z dużym dekoltem, zdobionym granatowymi kwiatami. Kobieta ma spięte do tyłu włosy, na szyi perły. Portret namalowany z dbałością o szczegóły, jednak widać niedoskonałości anatomiczne modelki. Jest to portret Ludwiki Marii Gonzagi.
    • Silva Rerum

      Reprezentanci królewskiego majestatu

      Spośród czterech urzędników reprezentujących majestat władcy, chorąży i miecznik mieli wyłącznie zadania reprezentacyjne. Koniuszy i łowczy zaś, zajmowali się konkretnymi zadaniami związanymi z życiem codziennym władcy.

      Rycina przedstawia pejzaż. Na pierwszym planie, po prawej stronie stoi dwóch mężczyzn w strojach historycznych. Za nimi rozciąga się dolina i horyzontalny widok na stare miasto. Nad miastem napis: CRACOVIA. Jest to widok Krakowa - rycina Jorisa Hoefnagela.
    • Silva Rerum

      Urzędy dworskie

      W dawnej Polsce nie istniała ściśle określona hierarchia urzędników dworskich, zwłaszcza, że część z nich zmieniała swój status i stała się dygnitarstwami państwowymi. Ponadto niektóre urzędy nie zakorzeniły się w polskiej tradycji i miały żywot bardzo kr

      Kolorowa fotografia współczesna. Przedstawia Zamek królewski w Warszawie.

    Słowa kluczowe