Modrzewski Andrzej h. Grzymała (zm. 1683)

Modrzewski Andrzej h. Grzymała (zm. 1683)

Modrzewski Andrzej h. Grzymała (zm. 1683), pułkownik, podskarbi nadworny koronny. Zapewne od końca lat 40. XVII w. służył w wojsku. 29 IX 1655 r. uczestniczył w bitwie z wojskami moskiewskimi i kozackimi pod Gródkiem Jagiellońskim, podczas której wspólnie z Aleksandrem Kryczyńskim wyratował z opresji hetmana wielkiego koronnego Stanisława Rewery Potockiego.

W latach 1665-67 pełnił funkcję strażnika polnego koronnego. W okresie rokoszu Jerzego Lubomirskiego opowiedział się po stronie króla Jana Kazimierza i 13 VII 1666 r. walczył na czele pułku jazdy przeciw rokoszanom w bitwie pod Mątwami. W następnym roku wziął udział w kampanii hetmana Jana Sobieskiego przeciw Tatarom i Kozakom, a po zawarciu ugody podhajeckiej posłował do hetmana kozackiego Piotra Doroszenki. Prawdopodobnie uczestniczył również w kolejnej wyprawie Sobieskiego przeciw Tatarom i Doroszence w 1671 r.

W konflikcie między królem Michałem Korybutem i malkontentami opowiedział się po stronie tych ostatnich, podpisując 1 VII 1672 r. antykrólewską konfederację. Jesienią wziął udział w wyprawie Sobieskiego na czambuły tatarskie, odznaczając się w bitwie pod Niemirowem 7/8 X 1672 r. Lekko ranny w bitwie pod Chocimiem 11 XI 1673 r., już w grudniu na czele 1000 jazdy i piechoty prowadził rozpoznanie w okolicach Międzyboża. Walczył w kampanii ukraińskiej 1674/5 r., w czasie ofensywy tureckiej na Lwów latem 1675 r. zajął się szarpaniem tyłów armii tureckiej; jesienią następnego roku uczestniczył w obronie Żurawna, a po zawarciu rozejmu z Ibrahimem Szejtanem został wysłany w poselstwie do sułtana. Chcąc nagrodzić go za odprawienie poselstwa, Sobieski pośredniczył w jego staraniach o rękę kasztelanki przemyskiej Urszuli Krasickiej, a następnie wspólnie z królową Marią Kazimierą uczestniczył w 1678 r. w jego ślubie; sympatią króla cieszył się również w latach następnych, często towarzysząc monarsze podczas wypraw myśliwskich.

W 1683 r. został mianowany podskarbim nadwornym koronnym. Podczas wyprawy wiedeńskiej należał do najbliższych towarzyszy króla (m.in. sypiał u jego boku); 12 IX dowodził szarżą chorągwi husarskiej królewicza Aleksandra na czele jazdy polskiej i niemieckiej. Wyprzedziwszy pozostałych uczestników szarży, samotnie natarł na szyki przeciwnika i zginął zakłuty dzidami. Uważany był za jednego z najzdolniejszych oficerów Sobieskiego.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Niefortunny wybór

      19 czerwca 1669 r. zgromadzona na polu elekcyjnym na Woli szlachta, odrzucając obce kandydatury, jednogłośnie okrzyknęła królem „Piasta” Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Wieść niosła, że imię Piasta wyszło z Wielkopolski, po tym jak wśród zgromadzonych w

      Portret olejny młodego mężczyzny w czarnej peruce. Ubrany w zbroję, na ramionach ma narzucony jasny płaszcz lub draperię wraz ze złotym wisiorem. Stoi na tle brązowo-złotej kotary. Jest to portret króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

    Słowa kluczowe