Mundury wojewódzkie

Mundury wojewódzkie

Ustawami z 1776 i 1780 roku sejm Rzeczypospolitej wprowadził tzw. mundury wojewódzkie – noszone przez szlachtę uniformy w kolorach wybranych przez poszczególne województwa. Wprowadzony odgórnie ubiór odegrał ważną rolę nie tylko w rozwoju stroju narodowego, ale i przyczynił się do wzmocnienia szlacheckiej stanowej i regionalnej tożsamości. Zebrani na sejmikach czy sądach panowie bracia paradowali w mundurach o takiej samej kolorystyce i zdobieniach, co miało przede wszystkim podkreślać łączącą ich więź i manifestować szlachecką równość.

Złożone z kontuszy i żupanów uszytych z tkanin krajowych, w kolorach wybranych przez sejmiki, mundury miały oddalić złowrogą wizję podboju kraju przez paryskich fircyków. Wprowadzenie mundurów było odpowiedzią na liczne i wielokrotnie w różnych gremiach powtarzane żądania szlachty dotyczące obrony stroju narodowego i zakazu lub przynajmniej ograniczenia noszenia strojów typu zachodniego.

Prawo wprowadzające mundury wojewódzkie było w istocie częścią szerszych rozwiązań, którym nadano formułę prawa antyzbytkowego, tzn. zmierzającego do ograniczenia luksusu rozumianego jako zjawisko niemoralne, groźne ekonomicznie i zagrażające porządkowi społecznemu. Noszenie mundurów nie było jednak obowiązkowe. Jak zaznaczono w ustawie z 1776 r. decyzja ta „noszenia inszych niemundurowych sukien nikomu nie zagradza”. W tekście ustawy nie wspomniano nawet czy mundury mają być skrojone tylko według mody narodowej (czyli składać się ze swojskich kontuszy i żupanów) czy też dopuszczalne jest używanie także zachodnich fraków, kamizeli i sięgających do kolan spodni. Wszystkie decyzje w tej sprawie pozostawiono do rozstrzygnięcia sejmików. Jedyną rozstrzygniętą w ustawie kwestią był nakaz wyrabiania mundurów z tkanin krajowych. Całość opatrzono nowocześnie brzmiącym komentarzem dotyczącym ochrony krajowego rynku, ekonomicznego patriotyzmu i ograniczenia importu.

Spełnienie żądań prowincjonalnej szlachty niechętnej napływającym z zachodu nowinkom było jednak w dużej mierze polityczną manipulacją. Hasła odzianych w kontusze panów braci z prowincji wprowadzali w życie liderzy sejmowej opozycji przesiąknięci kosmopolityczną kulturą europejskiej arystokracji. Stąd wzięły się liczne niekonsekwencje ustawy. Jak dowiodły uchwały wprowadzających te rozstrzygnięcia w życie sejmików, nie zamierzano wcale zakazywać czy ograniczać stroju zachodniego. W szczegółowych przepisach sejmików, jak i w inwentarzach ruchomości wielokrotnie wspominano o mundurach wojewódzkich złożonych ze strojów zachodnich. To „oswojenie” zachodniej mody najlepiej symbolizuje postać marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego ubranego w strój zachodni w kolorze munduru województwa krakowskiego, któremu nikt jednak nie ośmielił się zarzucić braku patriotyzmu.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Strój zamrożony, czyli jak ubranie przekształcało się w uniform

      Jak wiemy, pałac w Wilanowie posiada wyjątkową kolekcję liberii. Stanowią one przykład swoistego zamrożenia mody, uodpornienia na zmiany. Proces ten charakteryzował określony przedział czasowy, po pewnym okresie następowało mniejsze lub większe odmrożenie

      Ubiór męski wyeksponowany na manekinie. Jest to liberia, czyli umundurowanie męskiej służby wyższej kategorii. Ubiór uszyty z granatowej wełny, wyszywany złotymi nićmi i cekinami, z rzędem ozdobnych guzików. Mankiety dekorowane haftem i guzikami. Stójka dekorowana haftem.
    • Silva Rerum

      Sejmiki w Rzeczypospolitej szlacheckiej

      W systemie władzy i organizacji społeczeństwa szlacheckiego w dawnej Rzeczypospolitej szczególną rolę odgrywały sejmiki. Były one związane z centralnym ogniwem władzy – sejmem – a także stanowiły formę lokalnego samorządu.Generalnie rzecz biorąc, sejmiki

      Kolorowe zdjęcie współczesne. Przedstawia widok na budynek architektoniczny. Przed budynkiem spacerują ludzie. Jest to Trybunał Koronny w Lublinie, budynek zaprojektowany w XVIII w. przez Dominika Merliniego.
    • Silva Rerum

      Instytucje sejmikowe: rady wojewódzkie

      Zawierucha spowodowana wojną północną, panująca wówczas anarchia i destabilizacja instytucji państwowych i sejmikowych zmusiły szlachtę do powołania rad wojewódzkich. Ta dotychczas mało zbadana instytucja samorządowa była rodzajem stałych komisji sejmikow

      Grafika przedstawia salę pałacową z wysokimi oknami i witrażami. Pośrodku czarno-biała posadzka. Po prawej i lewej stronie siedzą mężczyźni. Na środku tron i król oraz dwór lub dostojnicy. Jest to grafika pt. „Sejm polski z czasów Augusta II”.

    Słowa kluczowe