Narodziny grosza

Narodziny grosza

Grosze praskie

Rozwój gospodarczy Europy spowodował konieczność zastąpienia brakteatów „grubą” monetą srebrną. Chętnie naśladowanym wzorcem były grosze turońskie. Posłużyły one jako wzór dla władcy Czech Wacława II, który z końcem XIII stulecia rozpoczął emisję groszy praskich. Ich produkcja była możliwa dzięki odkryciu bogatych złóż srebra w Kutnej Horze, gdzie zresztą produkowano te pięknie zaprojektowane monety. Królowie Czech bili je do 1547 roku, systematycznie obniżając ich stopę menniczą. Produkowane w wielkich ilościach grosze praskie opanowały rynek pieniężny Europy Środkowo-Wschodniej i przynosiły jednocześnie duże dochody emitentom, bowiem ich wartość była wyższa niż koszty produkcji. Z grzywny praskiej miano wybijać 64 monety, każda o ciężarze 3,68 g, w rzeczywistości były one jednak nieco lżejsze. W Polsce grosze praskie stały się oficjalną monetą po objęciu tronu krakowskiego przez Wacława II. Po jego śmierci, przez dwa stulecia, utrzymały swój charakter dominującej monety.

Grosz krakowski

O Kazimierzu Wielkim, nie bez słuszności, powiada się, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Konsolidował swoje państwo i wzmacniał jego potencjał gospodarczy i ekonomiczny. Kierując się maksymą „Jeden władca, jedno królestwo, jedna moneta”, starał się wprowadzić w swym królestwie jeden system monetarny. W 1367 roku wypuścił „grubą” monetę – grosz krakowski. Kształt pieniądza ostatniego Piasta, wyraźnie nawiązywał do czeskiego wzorca. Na awersie została zachowana korona i podwójny otok, a na rewersie piastowski orzeł zastąpił lwa.

Monety krakowskie nie przynosiły monarsze dochodu, a jedynie straty. Spowodowane to było brakiem złóż kruszcu w Polsce, koniecznością sprowadzania srebra z zagranicy lub przebijania groszy praskich. Tak czy inaczej król zaniechał nieopłacalnej produkcji, a będące w obiegu grosze krakowskie zostały z czasem wyłapane i przebite na bardziej dochodowe kwartniki.

Kwartniki czyli półgrosze

Nie grosze więc, ale kwartniki były podstawową monetą Kazimierza Wielkiego. Cztery takie monety posiadały wartość 1 skojca, stąd jedna moneta określana była mianem kwartnika lub półgrosza, ponieważ dwa kwartniki stanowiły równowartość grosza. Półki, bo i tak je zwano, na długi czas stały się najbardziej popularnymi polskimi monetami.

Królewski pieniądz dla Rusi

Przyłączenie Rusi Czerwonej przez Kazimierza Wielkiego zaowocowało wybiciem pieniądza dla tej prowincji królestwa. Monety z wyobrażeniem Lwa wybijane będą także przez następców Kazimierza Wielkiego – Ludwika Węgierskiego czy Władysława Jagiełłę. Na uwagę zasługują jeszcze inne monety ruskie Kazimierza Wielkiego – puły, które są pierwszymi polskimi monetami miedzianymi.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Od płacideł po denary

      Metal, zwłaszcza szlachetny, sam w sobie stanowił miernik wartości i ekwiwalent pieniądza, stąd przez cały okres średniowiecza w transakcjach handlowych posługiwano się srebrnymi blachami czy kosztownościami. Jednak nie tylko srebro i złoto odgrywało rolę

      Moneta z przedstawieniem króla Jana III Sobieskiego z profilu. Jest to sześciogroszówka Jana III Sobieskiego.
    • Silva Rerum

      Numizmatyka – czy wiesz, że…

      …aby sprawdzić prawdziwość monety, nadgryzano jej krawędź? Po co monetę rzucało się przez lewe ramię, a starożytni Grecy wkładali zmarłemu monetę do ust? I dlaczego panny młode przyszywały pieniądze do welonów? O tych i o innych ciekawostkach związanych z

      Stary medal z wizerunkiem króla w koronie. Król ukazany z profilu, długie kręcone włosy opadają mu na ramiona. Na brzegu monety napis po łacinie.
    • Silva Rerum

      Piastowskie pieniądze

      Do niedawna uważano, że pierwszą polską monetę wybił Mieszko I, który zjednoczył polskie plemiona i wprowadził Polskę do grona państw chrześcijańskich. W takim charakterze jego podobizna widnieje na współczesnych polskich banknotach dziesięciozłotowych. E

      Zdjęcie przedstawia srebrną monetę. Najprawdopodobniej jest to bardzo stara moneta, gdyż jej kształt jest nieregularny. Jest to denar Mieszka II.

    Słowa kluczowe