O rybach i rybnikach, czyli rozważania Jana Dubrawiusza

O rybach i rybnikach, czyli rozważania Jana Dubrawiusza

To, jakie gatunki ryb trafiały na stoły szlacheckie zależało od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należały rozwój rybołówstwa morskiego, a przede wszystkim posiadanie licznych stawów hodowlanych, o których informacje czerpano z dzieła Jana Dubrawiusza (1486-1553) O rybach i rybnikach.

Jan Dubrawiusz był czeskim duchownym (biskupem Ołomuńca), humanistą i pisarzem. Twórcą wielu dzieł, od kroniki opisującej historię królestwa czeskiego po traktat gospodarczy dotyczący hodowli ryb. Autor biorąc pod uwagę, iż Polska była po Czechach drugim krajem Europy, w którym gospodarka stawowa przybrała tak duże rozmiary i w którym osiągnęła bardzo wysoki jak na owe czasy poziom techniczny, pisał: w Czechach i w Morawach dawny jest ich zwyczaj i używanie. A stąd jakoby z źródeł woda wynika do Śląska Polski i Węgier używanie ich poszło. A w tych naszych rybnikach najprzedniejsze ma miejsce karp a szczupak.

W części stawów wprowadzono wówczas gospodarkę na pół dziką. Stawy takie zarybiały się samorzutnie rybami napływającymi z rzek i strumieni bądź częściowo wpuszczano do nich młode ryby, takie jak karpie, karasie, liny, okonie, płocie, a nawet szczupaki. W licznych dobrach prowadzona była jednak racjonalna gospodarka hodowlana, a stawy dzielono tam na cztery grupy – tarliska, stawy zimowe, odrostowe i główne. Jak twierdzi Dubrawiusz modne były również stawy ozdobne: Przetoż dla pierwszych czerwono nakrapianych, u nas czasów niedawnych poczęto sadzawki, a właśnie nazwawszy pstrążniki u ludzi zacnych, nie dla zysku jakiego albo przedaży, ale na ozdobę i okazałość wspaniałości państwa swego stanowić. (…) W czym się pstrągi bardzo kochają, bo jako ony potrzebują wody pięknej, czystej, przezroczystej, tak też żeby była zawsze zimna, jako też i dna potrzeba im piaszczystego z kamykami drobnemi, którego tedy nie masz, tego tam wszędy po dnie potrzeba nasypać.

Autor dostarcza również wiele danych dotyczących tworzenia i utrzymywania stawów rybnych, a mianowicie gdzie mają być zakładane i na jakim podłożu oraz przekazuje informacje, co do pasz przeznaczanych odpowiednim gatunkom ryb, o sposobach dbania o ich należyte zdrowie, a także o tarle i tarliskach karpi i szczupaków: Karpie (…) trą się w miesiącu kwietniu, albo w maju raniej albo później według wody prędkiego zagrzania się, bo stąd w nich żądza pochodzi do trzenia się, w który czas karp mleczny tak bywa pełny mlecza, że zaraz z niego płynie mlecz (…) A trzeć sie karpie poczynają w trzecim roku życia swego i aż do trzydziestego roku trą się. (…) Szczuk rozmnożenie takimże sposobem bywa jako i karpi tarciem, jednakże szczuki trochę raniej, to jest około porównania z nocą dnia trą się.

Sława i popularność książki Jana Dubrawiusza dotarła również na tereny ówczesnej Polski. Dzieło to zostało przetłumaczone na nasz rodzimy język  w 1600 roku w Krakowie.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Hodowla ryb na ziemiach polskich w XVI-XVIII wieku

      Ryby morskie z pewnością nie były w stanie zaspokoić głodu całej Europy. Im dalej od wybrzeży w stronę Europy Wschodniej, tym więcej spotykało się ryb słodkowodnych. Kolosalną rezerwą ryb zdawała się być rzeka Wołga, Loara słynęła z łososi i karpi, Ren za

      Ilustracja graficzna. Przedstawia rybaków, którzy łowią ryby na jeziorze. W tle pagórki i niebo z chmurami.
    • Silva Rerum

      O sprawie, sypaniu, wymierzaniu i rybieniu stawów

      Równie solidna i sumienna co opisane już w wilanowskim Pasażu wiedzy dzieło Jana Dubrawiusza, a przy tym dostosowana do realiów i możliwości mniejszych posiadaczy ziemskich, przeciętnych właścicieli dworów, była praca Olbrachta Strumieńskiego O sprawie, s

      Ilustracja graficzna. Przedstawia rybaków, którzy łowią ryby na jeziorze. W tle pagórki i niebo z chmurami.
    • Silva Rerum

      O rybach osobliwych w encyklopedii Benedykta Chmielowskiego

      Nowe Ateny, encyklopedia opracowana w XVIII w. przez księdza kanonika Benedykta Chmielowskiego, to skarbnica niecodziennych informacji. Charakterystycznym rysem tego kompendium wiedzy są bowiem wszelkiego rodzaju odstępstwa, które służą zaciekawieniu czyt

      Stara grafika. Przedstawia może po którym pływają ryby, na środku foka. Na brzegu muszle i ślimaki w oddali wzgórza oraz zachmurzone niebo.

    Słowa kluczowe