Podkomorzy (succamerarius)

Podkomorzy (succamerarius)

Dworem kierował marszałek dworu, a jego bezpośrednim zastępcą był podkomorzy. Zastępował on marszałka, a nawet organizował audiencje, przedkładał monarsze prośby i petycje, które mu przekazano. Zajmował się także faktyczną organizacją dworu i to od niego zależał spokój i bezpieczeństwo w apartamentach królewskich. W związku z tym musiał stale towarzyszyć władcy, zarówno w podróżach, jak i podczas wypraw wojennych. Stały dostęp do monarchy pozwalał mu stać się oficjalnym faworytem królewskim. Tak było w przypadku podkomorzego Adama Kazanowskiego, który miał olbrzymi wpływ na Władysława IV. Dlatego też zabiegano o przychylność podkomorzego, a sam urząd należał do najbardziej pożądanych.

Za rządów Stefana Batorego, kiedy to łożniczy zaczęli tytułować się podkomorzymi, właściwy podkomorzy tytułował się podkomorzym najwyższym (supremus succamerarius).

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Urzędy dworskie

      W dawnej Polsce nie istniała ściśle określona hierarchia urzędników dworskich, zwłaszcza, że część z nich zmieniała swój status i stała się dygnitarstwami państwowymi. Ponadto niektóre urzędy nie zakorzeniły się w polskiej tradycji i miały żywot bardzo kr

      Kolorowa fotografia współczesna. Przedstawia Zamek królewski w Warszawie.
    • Silva Rerum

      Łożniczy (cubicularii, lectitratores)

      Już sama nazwa łożniczego tłumaczy czym się zajmował. Doglądał królewskiej sypialni, pościeli i łoża, a także bielizny króla.

      Kolorowe zdjęcie współczesne. Przedstawia wnętrze pałacowe z łożem nad którym znajduje się  baldachim. Jest to sypialnia królowej Marysieńki w pałacu w Wilanowie.

    Słowa kluczowe