Radziwiłł Karol Stanisław h. Trąby

Radziwiłł Karol Stanisław h. Trąby

Radziwiłł Karol Stanisław h. Trąby (1669-1719), kanclerz wielki litewski. Syn Michała Kazimierza i Katarzyny z Sobieskich, brat Jerzego Józefa, był synem chrzestnym króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego i siostrzeńcem króla Jana III. Razem z bratem podróżował za granicę, pełniąc misje dyplomatyczne z polecenia Jana III Sobieskiego. Jeździli gratulować w 1685 roku Jakubowi II objęcia tronu Anglii i do Portugalii, starać się o infantkę dla  królewicza Jakuba Sobieskiego. W r. 1688 walczył przeciw  Tatarom i Turkom na Podolu. W r. 1690 został podkanclerzym litewskim.

Uczestniczył w sejmach i radach senatu, pełnił funkcje (w tym marszałkowską) w trybunałach, asystował księżniczce neuburskiej Jadwidze Elżbiecie, narzeczonej Jakuba Sobieskiego w drodze do Warszawy. Bywał u króla, także w jego posiadłościach w Jaworowej, natomiast nie cieszył się sympatią królowej Marii Kazimiery. Wszedł w ostry spór z Sapiehami o tzw. dobra neuburskie; w tym celu ściślej związał się z dworem królewskim. Po śmierci Jana III opowiedział się za Franciszkiem Ludwikiem Contim i zbliżył się do Sapiehów, którzy popierali tę kandydaturę. Potem jednak dość szybko przeszedł na stronę Augusta II. W r. 1698 dostał kanclerstwo litewskie. W czasie Wielkiej Wojny Północnej trwał przy Wettynie, choć stronnicy Szwecji rozważali ofiarowanie mu korony po detronizacji Augusta II. Pod wpływem dotkliwych strat, poczynionych w jego dobrach przez Szwedów, przeszedł na stronę Stanisława Leszczyńskiego w r. 1706. Odstąpił go w r. 1709, powracając do grona stronników Sasa i wspierającej go Rosji; w r. 1716 przystąpił do antykrólewskiej konfederacji, potem jednak pracował na rzecz pojednania i pacyfikacji.

Bogaty lecz często zadłużony, popularny wśród szlachty - także z powodu skłonności do trunków, był opiekunem i dobrodziejem bazylianów. Był ordynatem nieświeskim i ołyckim, miał liczne dobra na Litwie, na Mazowszu, także. Białą na Podlasiu, Pałac pod Baranami w Krakowie i inne. Z małżeństwa z Anną Katarzyną z Sanguszków pozostawił 14 dzieci; kilkoro zmarło w dzieciństwie.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa, siostra króla

      Jedyna pozostała przy życiu siostra Jana Sobieskiego, późniejszego króla, Katarzyna (1634 – 1694), urodziła się w Złoczowie. Wkrótce potem jej rodzice – Jakub i Teofila Sobiescy – przenieśli się do Żółkwi. Na tamtejszym zamku, w atmosferze pobożności i pr

      Portret kobiety w czarnej sukni i czarnym welonie. Na ramionach czarny płaszcz z futrem. Kobieta ma duże ciemne oczy, ciemne brwi i długi nos. Patrzy na wprost. Jest to Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa.
    • Silva Rerum

      Michał Kazimierz Radziwiłł (1635-1680) – królewski chrześniak

      Michał Radziwiłł był regalistą; nie mogło być inaczej, ponieważ jego ojcem chrzestnym był Jan Kazimierz Waza. Właśnie na niego oddał swój głos podczas elekcji, by zaraz potem wyjechać na studia do Bolonii. Z zagranicznych wojaży wrócił w odpowiednim czasi

      Płaskorzeźba przedstawiająca bitwę pod Chocimiem. Umieszczona w fasadzie pałacu w Wilanowie. Pośrodku na koniu hetman wielki koronny Jan Sobieski. Po lewej stronie namioty tureckie. Scena przedstawia scenę starć wojsk polskich z tureckimi. W tle widać zarysy twierdzy Chocim.
    • Silva Rerum

      Polaków nowożytne spotkania z modą zachodnią: dyplomaci

      Strój posłów i ambasadorów z oczywistych względów posiadał status specjalny. Członkowie legacji do krajów Europy Zachodniej z reguły zadziwiali przywiązaniem do mody rodzimej; odrębność obyczaju i niezależność od smaku cudzoziemskiego demonstrował m.in. J

      Fragment obrazu olejnego. Przedstawia tłum ludzi w kolorowych strojach, niektórzy jadą na koniach, inni rozmawiają. Na drugim planie ludzie w czarnych kapeluszach.

    Słowa kluczowe