Księga
Relacje polsko-tureckie: wprowadzenie

Powrót do zbioru ksiąg

Lista elementów

Pozostałe księgi

1 / 3
    • Księga

      Stanisław Kostka Potocki: wprowadzenie

      Stanisław Kostka Potocki: twórca muzeum w wilanowskim pałacu, polityk, archeolog, architekt-amator, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca zagadnień edukacji.

      Portret mężczyzny w średnim wieku, który ma duże, jasne błyszczące oczy i pogodny wyraz twarzy. Na głowie ma szarą perukę. Ubrany jest w ciemny kaftan, białą bluzkę i białą chustkę pod szyją. Jest to Stanisław Kostka Potocki.
    • Księga

      Wielkie bitwy Jana Sobieskiego: wprowadzenie

      Droga zwycięstw i (nielicznych) porażek Jana Sobieskiego, od Zbaraża po Neamt, od dwudziestoletniego żołnierza po monarchę, który zwyciężył w bitwie pod Wiedniem.

      Portret króla Jana III Sobieskiego na tle pomarańczowej draperii i pejzażu w tle – po prawej stronie. Król ukazany w zbroi i jasno czerwonym płaszczu spiętym broszą pod szyją. Na biodrach przepasana skóra z lamparta. Król patrzy dumnie na wprost.
    • Księga

      Ród Radziwiłłów

    • Księga

      Towarzysze broni Jana III: wprowadzenie

      Jak wiadomo sukces ma wielu ojców, ale sukcesy militarne Jan Sobieski w pewnym stopniu naprawdę zawdzięczał również swoim towarzyszom. Oto ich historie.

      Portret młodego mężczyzny we wnętrzu. Portretowany ma ciemne włosy, ciemny wąs, ubrany jest w srebrną koszulę na którą założony jest żupan. Na pasie podwiązana szabla, w lewej ręce trzyma czapkę. Prawą ręką wskazuje na stół, na którym znajduje się szkatułka.
    • Księga

      Cudzoziemcy w Rzeczypospolitej Obojga Narodów

      Rzeczpospolita Obojga Narodów była celem podróży wielu obcokrajowców – polityków, lekarzy, wojskowych, artystów... Ich opinie o kraju i jego mieszkańcach, znane m.in. z listów i dzienników podróży, są dziś ciekawym źródłem do badań historycznych i antropo

      Stara mapa.
    • Księga

      Kobiety w kulturze staropolskiej

      Repertuar ról społecznych i zawodowych przewidzianych dla płci pięknej z pewnością był inny niż dziś, często jednak po uważniejszym przyjrzeniu się okazuje się nie taki jednolity i wręcz... zaskakujący. Czy pozytywnie, czy negatywnie – warto ocenić samemu

      Portret dwóch kobiet we wnętrzu, na tle kotary. Jest to Maria Kazimiera z Teresą Kunegundą. Kobiety ubrane w eleganckie, barwne stroje historyczne. Maria Kazimiera siedzi i opiera swoją lewą rękę  na stoliku na którym na poduszce leży korona królewska. Teresa Kunegunda stoi obok. W tle, po prawej stronie kolumna i rzeźba kariatyda – podpora architektoniczna.
    • Księga

      Demokracja szlachecka

      Demokracja szlachecka – wolna elekcja, sejmiki, przywileje szlacheckie, złota wolność i liberum veto... i wiele więcej. Takie hasła kojarzą się z system ustrojowym gwarantującym szlachcie coraz większe z biegem lat uprawnienia z zakresu rządzenia państwem

      Rycina przedstawia wnętrze sali w której na środku siedzi król a po dwóch stronach w rzędach mężczyźni. Jest to Sejm polski za czasów Zygmunta III Wazy.
    • Księga

      Jan III – patron artystów i uczonych

      Jan III Sobieski, sławny przede wszystkim dzięki triumfom militarnym, był również jednym z najlepiej wykształconych polskich władców, żywo interesował się sztuką, kulturą i nauką.Monarcha zatrudniał najwybitniejszych artystów działających wówczas w Rzeczy

      Portret króla Jana III Sobieskiego na tle pomarańczowej draperii i pejzażu w tle – po prawej stronie. Król ukazany w zbroi i jasno czerwonym płaszczu spiętym broszą pod szyją. Na biodrach przepasana skóra z lamparta. Król patrzy dumnie na wprost.
    • Księga

      Kultura sarmacka

      Sarmatyzm to formacja kulturowa przeważającej części szlachty, niezwykle bogata i oryginalna, stanowiąca o wyjątkowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów.O wiele łatwiej jest wskazać rozmaite cechy tej kultury, niż podać jasną definicję, czym sarmatyzm jest

      Grafika w kolorze. Przedstawia trzech mężczyzn ubranych w stroje ludowe. Każdy z nich ma inny strój. Są to ubiory szlacheckie.
    • Księga

      Człowiek i przyroda – historia trudnej przyjaźni

      Badanie zjawisk przyrody, natury roślin i zwierząt rozkwitło w okresie nowożytnym i wywołało refleksję nad rolą człowieka we wszechświecie. Wciąż traktowano rośliny utylitarnie, jako pożywienie i remedium na choroby, jednak podziw wynikający z poznania na

      Zbliżenie na fragment grafiki. Przedstawia głowę strusia, ćmę i liście rośliny. Jest to grafika wg rysunku Antoniego Zaleskiego z dzieła Jerzego Laskarysa „Przygody Jana Chryzostoma Paska według jego pamiętników”.
    • Księga

      Wota Sobieskich

      Wota Sobieskich - projekt katalogu w trakcie realizacji. Publikacja na stronie internetowej muzeum not i artykułów opracowanych przez Jerzego Żmudzińskiego ma na celu przybliżenie opracowanych już wyników badań osobom zainteresowanym – zanim będzie możliw

      Obraz olejny przedstawia mężczyznę na białym rumaku w ruchu. Portretowany ma twarz zwróconą stronę nieba. Na głowie kapelusz z pióropuszem. Ubrany jest w zbroję i czerwony płaszcz. Obok niego siedzi półnagi mężczyzna, który podaje mu czerwoną szatę. Na drugim planie rozgrywa się scena bitwy. Jest to Św. Marcin na tle bitwy pod Chocimiem w 1673 roku.

    Relacje polsko-tureckie nie ograniczają się tylko do starć militarnych, ale są wielowiekową historią stosunków dyplomatycznych i wymiany kulturalnej.